Kraina chichów

1 040
1 681
The Land of Laughs
LubimyCzytać

Najgłośniejsza powieść Jonatana Carrolla - niezwykła mieszanka humoru i horroru w wydaniu audio Niezwykła mieszanka humoru i horroru. Sam Carroll twierdzi, iż Kraina Chichów to książka, od której włos się jeży na głowie, gdyż okazuje się, że potworem może być wszystko, co nas otacza: znajomi, jedzenie na stole i półki pełne książek. Jest to też powieść o cudzie i grozie tworzenia: czy pisarz...

Niezwykła mieszanka humoru i horroru.

Sam Carroll twierdzi, iż Kraina Chichów to książka, od której włos się jeży na głowie, gdyż okazuje się, że potworem może być wszystko, co nas otacza: znajomi, jedzenie na stole i półki pełne książek. Jest to też powieść o cudzie i grozie tworzenia: czy pisarz jest zarazem alchemikiem, zdolnym przemienić słowo zapisane na papierze w człowieka w niebieskim kapeluszu, który naprawdę stanie pod naszymi drzwiami? A jeżeli tak, to czy jest to wspaniałe, czy potworne?

źródło opisu: rebis.com.pl

źródło okładki: rebis.com.pl

LelandLester | 2015-05-08

Młody nauczyciel – Tomasz Abbey –postanawia spełnić swoje marzenie i napisać biografię Marshalla France’a – pisarza, którego książkami fascynował się od dziecka. W tym celu bierze urlop w pracy i wkrótce udaje się do miasteczka Galen, gdzie pisarz spędził większość życia i gdzie mieszka obecnie jego córka. W międzyczasie spotyka inną fankę France’a – Saxony, która oferuje swoją pomoc i ostatecznie razem podejmują się zadania. Z czasem zauważają, że w miasteczku dzieją się dziwne rzeczy.

Witajcie w …krainie grafomanii, gdzie najlepszy jest…epilog!

W miarę postępów w lekturze, książka budziła we mnie różne skojarzenia, np. z „Klinem” Chmielewskiej (chociaż tam wątek towarzyski wypada znacznie lepiej) oraz z przygodami Tomasza i Tuppence A. Christie.
Bo co my mamy w tej książce? Są: kochankowie, ochy-achy, seks, erekcja, piersi, trójkąty, czworokąty… ŻENADA. Pierwszy z brzegu cytat:

„-Czego ja chcę? Dlaczego właśnie teraz zadajesz mi to pytanie? Chciałam ciebie, Tomaszu. Nadal...

Dla mnie powieść magiczna. Czytałam ją pierwszy raz jako nastolatka, w takim nieatrakcyjnym wydaniu, z wyjątkowo paskudną okładką, ale była to miłość od pierwszego czytania ;). Lubię do niej wracać co kilka lat, poprawia mi humor, Carroll cudownie potrafi operować językiem. Każde zdanie w tej powieści czyta się z przyjemnością, a już wątki bezpośrednio dotyczące osoby i twórczości Marshalla France'a są po prostu zaczarowane. Sama fabuła też wciąga nas powoli, nieubłaganie prowadząc do zaskakującego finału. Polecam

talia44 | 2014-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2014

Nigdy wcześniej nie zetknęłam się z twórczością Jonathana Carrolla dlatego nie przewidywałam co mnie może spotkać.Czytając "Krainę chichów"przeniosłam się w świat magii,tajemniczości i nadprzyrodzonych zdarzeń.Fikcja miesza się tutaj z rzeczywistością i to wszystko niesamowicie oddziaływuje na naszą wyobrażnię.
W zasadzie nie lubie i nie czytuję powieści fantasty,lecz "Kraina chichów" znacznie odbiega od powszechnych skojarzeń z tym gatunkiem.

Degamisz | 2014-09-25
Przeczytana: 25 września 2014

Po lekturze "Krainy Chichów" zapragnąłem mieć bulteriera...

To mój powrót do tej książki. Pierwszy raz czytałem ją w wieku 13 czy 14 lat, ale wtedy nie do końca zrozumiałem wszystko jak trzeba, a co za tym idzie nie doceniłem pisarskiego kunsztu autora. Różne są opinie o tej książce. Wiele już o niej napisano. Jak dla mnie jest to absolutnie fenomenalna powieść.

Oczarował mnie klimat - chwilami absurdalny, chwilami groteskowy, humor miesza się z elementami grozy, magia miesza się z horrorem, fikcja z rzeczywistością. Czytelnik jest zaskoczony wyobraźnią autora. Nic z początku nie zapowiada się nadzwyczajnie - fan pragnie napisać biografię swojego idola. Nie spodziewając się przy tym, że decyzja ta wywróci całe jego życie do góry nogami i to w taki przedziwny sposób. Jak do tego dołożymy jeszcze chwilami duszny i niepokojący klimat małej społeczności, postaci posiadające głęboko skrywane sekrety i tajemnice oraz niby przewidywalne a jednak zaskakujące zakończenie to wszystko to...

Marzenia | 2014-02-07
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 07 lutego 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Lubię ten świat z powieści Jonathana Carroll, świat z pojawiającymi się dybukami, mówiącymi psami, kotami, w którym np. dorosły mężczyzna spotyka się i rozmawia z samym sobą, ale tym sprzed kilkunastu lat.
Moim zdaniem przez taki zabieg autor pokazuje, że nie wszyscy to samo widzimy (nie wszyscy widzą gadającego psa), odczuwamy, rozumiemy. Czy taka wrażliwość daje przewagę? Uszczęśliwia? "Kraina Chichów " odpowiada, że nie, wręcz odwrotnie, niszczy i prowadzi do tragedii.
Innym pytaniem nasuwającym się po przeczytaniu tej książki, to takie: Jak głęboko można się utożsamiać, fascynować, odnieść do siebie samego, światem fikcji literackiej?

Jeszcze jeden wątek z "Krainy Chichów" zwrócił szczególną moją uwagę. Zacytuję:"Wszyscy mieszkańcy udali się na stację Galen, szczęśliwi, (...), kiedy Marshall France rzeczywiście wróci i już zawsze będzie dyrygował ich życiem".
Moim zdaniem autor pokazuje tutaj ludzi (mieszkańcy Galen), którym wygodnie i łatwo żyć bez potrzeby decydowania o...

| 2014-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Na okładce wydawca napisał, że w tej książce znajdziemy niezwykłą mieszankę humoru i horroru. Hm... To nie jest niezwykła mieszanka, to mieszanka inteligentna :-) To całkiem interesująca historia młodego nauczyciela Toma, który chce napisać biografię swojego ulubionego pisarza Marshalla France'a. Większość książki to leniwa akcja, przyjemne opisy i ciekawość czy mu się uda. Dopiero trzecia część daje nam dreszczyk adrenaliny. To nie typowy horror, to powieść ze szczyptą tajemnicy, nadprzyrodzonych zdarzeń i trzymania kciuków za powodzenie działań pisarza-amatora Toma.
W tej książce interesujące jest to, że czytając zastanawiamy się nad kruchością życia, nieuchronnością zdarzeń. Pytamy, czy nas też Bóg (lub inny Stwórca) wymyślił i napisał dla nas scenariusz, którego musi się trzymać? A może istnieje na świecie jakiś Tom, który nam pomoże zmienić bieg wydarzeń, lub powrócić im na właściwe tory?

książek: 2061
Wojciech Gołębiewski | 2015-03-29
Przeczytana: 28 marca 2015

Popularność twórczości Carrolla w Polsce przypomina przypadek Williama Whartona, a jemu dałem dwukrotnie 9 gwiazdek. Obaj cieszą się wyjątkową sympatią i uznaniem TYLKO u nas. Toteż żywię nadzieję, że i ja przyłączę do licznego grona jego wielbicieli, tym bardziej, że rekomendował go "mój" Stanisław Lem.
Amerykański Żyd, Jonathan Samuel Carroll /ur.1949/ został w 1973 r, nauczycielem angielskiego w Międzynarodowej Szkole Amerykańskiej w Wiedniu, a jednym z jego uczniów był syn Lema - Tomasz. Omawiana książka została wydana w 1980 r., a jego twórczość zaliczono do realizmu magicznego, cokolwiek on znaczy.
Miejscem akcji jest małe miasteczko, które autor tak charakteryzuje: /strony odnoszą się do e-booka, a jest ich 500/
/217/ ".. O takich miasteczkach jak nasze powstają dowcipy. „Macie tu jakieś życie nocne? Tak, ale ją dzisiaj zęby bolą”...."
Nim ocenimy książkę ...

książek: 1988
Ola | 2018-08-15

"Krainę Chichów " pierwszy raz czytałam mając naście lat. Dzisiaj nie pamiętałam z niej niczego poza wrażeniem, jakie na mnie wówczas zrobiła. To było dobre wrażenie, znacznie lepsze niż teraz. Dziś mam poczucie, że to książka przeciętna, zwyczajna, napisana tak, żeby czytało się ją łatwo i przyjemnie, bez żadnych fajerwerków. To, co autor w niej porusza, też ciekawi mnie mniej teraz, kiedy mam więcej lat niż kiedyś. Porównując wrażenia z dawniej i dziś jestem skłonna uznać, że ta powieść Carolla jest przeznaczona dla młodzieży, że może stanowić punkt wyjścia do młodzieńczych rozważań. Ja jestem w zupełnie innym miejscu, a mimo to jako czytadełko "Kraina Chichów " dla mnie może być godne zainteresowania. I jako punkt wyjścia do obserwacji, jak bardzo się zmieniłam przez lata. Książka pozostała ta sama, ja jestem już zupełnie inna. To chyba dobry objaw 😉

Monika | 2014-05-10
Na półkach: Audiobooki, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 10 maja 2014

Zabawny horror? Tak, to jest możliwe!
Największym hitem powieści był dla mnie bulterier Pańcia :)
"Kraina Chichów" to moje pierwsze spotkanie z autorem. Czuję się miło zaskoczona i myślę, że jeszcze kiedyś sięgnę po jakąś jego książkę.

Dominika | 2010-05-23
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 2010 rok

Od uwielbienia do paranoi bliska jest już droga. Łatwo można przekroczyć tę cieniutką, niewidoczną prawie granicę. Niesie to za sobą wiele konsekwencji często nieprzyjemnych, niełatwych, a nawet niebezpiecznych. Na własnej skórze przekonał się o tym Tomasz Abbey z "Krainy Chichów" Jonathana Carrolla. Zapatrzony w swego idola Marshalla France i jego książki wraz z równie wielką jego miłośniczką wyrusza do miasteczka Galen, w którym za życia mieszkał France, aby za zgodą jego córki Anny napisać jego biografię. To, co dzieje się w Galen od początku do końca jest intrygą Anny i mieszkańców, która ma na celu odzyskanie tego, na czym najbardziej im zależy.

Niesamowity klimat powieści przyciąga, magnetyzuje i nie pozwala się oderwać. Pozornie fabuła powieści jest prosta, mało ciekawa, w zasadzie nie warto sięgać po tę książkę. To tylko pozory. Carroll stworzył świat, w którym paranormalne łączy się z normalnym, gdzie fikcja miesza się z prawdą. Jego słowa, opisy, wydarzenia,...