Kraina Chichów

Okładka książki Kraina Chichów Jonathan Carroll
Okładka książki Kraina Chichów
Jonathan Carroll Wydawnictwo: Rebis Seria: Salamandra literatura piękna
Salamandra
The Land of Laughs
Rebis
2010-09-07
2010-09-07
Jolanta Kozak

Moja ulubiona. Trudno nie pokochać.

Moja ulubiona. Trudno nie pokochać.

Troche dziwna ksiazka. Napisana w przystepny sposob, z ciekawymi bohaterami, jednak sama fabula i pomysl niespecjalnie mnie przekonaly. Zakonczenia nawet za bardzo nie zrozumialem. Ponadto nie wiem czemu jest zaliczana do "horroru", absolutnie nie ma tutaj nic strasznego. Wg mnie ksiazka to "realizm magiczny" i tyle.

Mistrzowskie połączenie ciekawej fabuły z interesującymi bohaterami i oryginalnego konceptu twórczej mocy i kreacji nowych rzeczywistości.( nie polecam miłośnikom horrorów bo ponad połowa książki to wątki obyczajowe a późniejsza groza sytuacji jest dość delikatna) Całej książce towarzyszy lekko żartobliwy ton i lekki styl.Dialogi są naturalne a sytuacje niewymuszone. Nie przeszkodziło to jednak by obserwacje ludzkich zachowań były naprawdę bystre a problemy naprawdę ważne. Mój zachwyt wzbudziła zwłaszcza umiejętność autora stworzenia takiego alternatywnego świata, by decyzje w nim podejmowane były naprawdę logiczne i wiarygodne. A nad wszystkim unosi się duch uniwersum pisania, twórczości , kreacji i fascynacji tworzeniem. To jedna z książek , których nie zapomnę-jest tak świeża , oryginalna i uniwersalna w tematach.

Zakręcona, zabawna, choć bardziej niepokojąca opowieść o sile tworzenia i zniszczenia. A także o różnych odcieniach miłości. Skończyłam ją czytać i nie mam się gdzie podziać. Chyba pójdę do biblioteki, złapać na stopa nowego Carolla. Lub choć Gaimana.

1966

Podobno wydanie tego debiutu miał załatwić Stanisław Lem.

Książka o książkach, pisarz o pisarzach - z jakiegoś powodu wiele takich historii wyjątkowo mi przypada do gustu; choć to raczej kwestia tego, że pisarz pisząc o pisaniu często przelewa w historie więcej swojej pasji. Może.

Mimo reklamowania jako "humor" to jest to "komedia" w sensie "nie-dramat", a nie od razu Douglas Adams ani Pratchett. Choć i z tym bym się kłócił, bo mimo dość lekkiego stylu to przez większość czasu odczuwałem pewien niepokój, a choć rozwiązanie jest oczywiste przez większość historii, to jednak budzi wystarczająco dużo przemyśleń i wyobrażeń, by odczuwać jakieś podskórne swędzenie, uwieranie w sumieniu.

Mamy tu kilka motywów: burzenia czwartej ściany, inspiracji rzeczywistością au rebours, powoływania do życia bohaterów przez pisarzy, drugie życie pisarzy, samodzielność bohaterów tworzonych przez pisarzy, odludne miasteczka z tajemnicą, młodszemu czytelnikowi może się nieco skojarzyć z WandaVision.

Ogólnie jestem zadowolony z lektury, podobała mi się, wywołała emocje, myśli, czytało się szybko i przyjemnie, po resztę utworów Carrolla też sięgnę.

Podobno wydanie tego debiutu miał załatwić Stanisław Lem.

"Kraina Chichów" to niezwykła powieść Jonathana Carrolla, która łączy w sobie elementy humoru i horroru, tworząc fascynującą mieszankę.
Bohaterem tej książki uczynił Carroll Toma Abbey'a, młodego nauczyciela, który wyrusza śladem swojego ukochanego pisarza, Marshalla France'a i trafia do jego rodzinnego miasteczka Galen. Tam zamierza napisać biografię pisarza. W tej niecodziennej wyprawie towarzyszy bohaterowi Saxony, podobnie jak Tom zakochana w twórczości Marshalla France'a. Tom zauważa, że mieszkańcy Galen, zachowują się co najmniej dziwnie i ma wrażenie, że coś przed nim ukrywają. Wraz z rozwojem fabuły główny bohater odkrywa sekrety związane ze swym ulubionym pisarzem, samym miasteczkiem i jego mieszkańcami.
Dla mnie jednym z fascynujących aspektów "Krainy Chichów" jest przedstawienie Galen, miejsca, gdzie ludzie zrzekli się swojej wolności i odpowiedzialności, pozostawiając decyzje o swoim życiu w rękach innych. To nawiązuje do ważnych kwestii społecznych i politycznych, wskazując na ryzyko utraty indywidualności i wolności.
Książka skupia się również na tematach artystycznego tworzenia i zdolności pisarza do przekształcania słów w rzeczywistość. Czy taka moc jest wspaniała czy przerażająca?
W "Krainie Chichów" Carroll tworzy surrealistyczny świat, gdzie pojawiają się mówiące zwierzęta, dybuki i dialogi z samym sobą sprzed wielu lat, pokazując że każdy ma swoją własną rzeczywistość i sposób postrzegania świata. Książka sugeruje, że różnice w percepcji i wrażliwości mogą prowadzić do nieszczęścia, a nie szczęścia.
Autor eksperymentuje z gatunkiem literackim, łącząc elementy powieści obyczajowej, suspensu i grozy. Subtelność w opisie niewyjaśnionych zdarzeń sprawia, że czytelnik pozostaje w niepewności, co do natury wydarzeń, co tylko zwiększa napięcie. Przywodzi to na myśl twórczość Stephena Kinga, który również potrafi budować napięcie i prowadzić czytelnika przez małe miasteczka, pełne tajemniczych wydarzeń.
Zakończenie "Krainy Chichów" może być przewidywalne, ale jednocześnie jest zaskakujące i pozostawia czytelnika z uczuciem przerażenia.
"Kraina Chichów" to pozycja, która niejednoznacznie wpisuje się w gatunki literackie, ale to właśnie czyni ją tak fascynującą. Dla miłośników tajemnicy, subtelnej grozy i psychologicznych zagadek, ta powieść będzie stanowi niezwykłe doświadczenie i na pewno zostanie w pamięci czytelnika na długo.

Do Krainy Chichów wstąpiłem niejako przypadkiem, ale momentami nie wiedziałem, czy śmiać się, czy płakać. Nie kupuję tego, chociaż pod koniec bawiłem się całkiem nieźle. Książka rozkręca się w nieskończoność, a dziesiątki niezgrabnie napisanych, chyba wręcz zbędnych dialogów czy opisów męczą i z rzadka tylko bawią czytelnika.

Wydaje mi się, że niezbyt udane tłumaczenie odbiera trochę tej książce, ale nawet biorąc na to poprawkę, uważam, że jest średnia. Najlepiej wypada tu ostatnia 1/4 tekstu, kiedy akcja wreszcie się rozkręca. Dostajemy nawet trochę konkretnej grozy i zaczynamy przejmować się wydarzeniami w tajemniczym miasteczku Galen. Szkoda, że nie ma tego w tej książce więcej.

Wydaje mi się, że niezbyt udane tłumaczenie...

Pierwszoosobowy narrator (bardzo takich lubię!) - Thomas Abbey (z zawodu nauczyciel, z zamiłowania kolekcjoner masek i biografista-amator) – bierze rok bezpłatnego urlopu i zamierza poświęcić się pisaniu biografii nieżyjącego już pisarza, Marshalla France’a, autora książek dla dzieci. Pisarz ów wywarł bardzo duży wpływ na życie Thomasa i bez mała stał się jego bożyszczem. Z pomocą spieszy mu inna fanka autora „Krainy Chichów” - Saxony, która na co dzień żyje z wykonywania marionetek.

Każdy, komu się wydaje, że tytuł powieści może wskazywać, iż książka jest zabawna – tkwi w mylnym błędzie. Książka jest dziwna i pokręcona, chociaż zgrabnie napisana i dzięki temu łatwo przyswajalna. Według mnie jednak nie ma w niej nic, co mogłoby pozostać z czytelnikiem na dłużej. Ot, taka sobie historyjka z elementami fantastyki i z irytującym bohaterem, którego raczej nie da się polubić.

Bardzo dobra powieść Carrolla, moja druga ulubiona w jego wykonaniu zaraz po „Drewnianym Morzu”. Część zawierająca jedynie koleje losu Abbeya i jego luby Sax bez elementów metafizycznych/magicznych, które pojawiły się dopiero znacząco za połową, była momentami nużąca. Jednakowoż całokształt oraz to, co pojawiło się po pierwszym ubarwieniu rzeczywistości przez autora zdecydowanie zasługuje na wysoką notę. Serdecznie polecam.

To moje drugie spotkanie z „Krainą Chichów”. Pierwsze miało miejsce jakieś 20 lat temu i zakończyło się absolutnym zachwytem, dlatego do rereadu przystępowałam z pewnymi obawami. Obok „Klubu Dumas” to była bowiem jedna z pierwszych powieści autotematycznych, które na lata ustawiły tego typu fabuły w topce moich gustów i preferencji i sprawiły, że już zawsze będę szukać książek o książkach. Bałam się, że po latach to już nie będzie to.

I w pewnym sensie tak właśnie było, bo odczucia miałam zupełnie inne niż za dawnych czasów. Kiedyś zachwycałam się jazdą bez trzymanki po rollercoasterze wyobraźni (no cóż, byłam młoda),teraz - wspaniałym, mistrzowsko transparentnym językiem podszytym inteligentnym humorem. Fenomenalnym budowaniem scen i postaci. I - tak jak wcześniej - błyskotliwym konceptem, który po przeczytaniu wydaje się być niemalże tropem literackim, a jednak gdy zaczniecie szukać nie odkryjecie wiele takich historii.

To dlatego „Kraina” jest taka wyjątkowa. Jako jedna z pierwszych za pomocą osobliwej fantastyki podjęła próbę uczynienia pełnoprawnego bohatera z literackiego procesu twórczego. Tam gdzie King stwarza małe prowincjonalne miasteczka po to, żeby wyeksploatować je i wyssać z nich krew, tak Caroll zrobił to samo aby zbudować pisarza i jego dzieła. W dzisiejszych czasach wydaje się jasne jak słońce, że taka „Kraina Chichów” prędzej czy później musiała powstać, ale te 20 lat temu odebrałam to jako przejaw geniuszu.

Wiele razy już pisałam, że opowieści o pisarzach i książkach należą do moich ulubionych i zawsze czytam je ze szczególną uwagą. Choć nie jestem pisarzem, czuję się storytellerem i od zawsze narracja jest moim tajnym składnikiem komunikacji, tym co buduje moją pozycję społeczną i wizerunek. Który narrator w głębi duszy nie marzył o tym, aby słowem stwarzać świat? Każdy by chciał a Marshall France, Tomasz Abbey i Jonathan Caroll to robią.

• Literatura amerykańska