Kraina Chichów

1 541
The Land of Laughs
978-83-7510-583-4

Inne wydania

Wznowienie najgłośniejszej powieści Jonatana Carrolla - niezwykłej mieszanki humoru i horroru. Odwołując się do słów samego Carrolla, można by stwierdzić, iż Kraina Chichów to książka, od której czytelnikowi włos się jeży na głowie, gdyż okazuje się, że potworem może być wszystko, co nas otacza: znajomi, jedzenie na stole i półki pełne książek. Jest to też powieść o cudzie i grozie tworzenia - porusza problem osiągnięcia artystycznego: czy wielki pisarz jest zarazem wielkim alchemikiem, zdolnym przemienić słowo zapisane na papierze w człowieka w niebieskim kapeluszu, który naprawdę stanie pod naszymi drzwiami? A jeżeli jest do tego zdolny, to czy jest to wspaniałe, czy potworne

źródło opisu: www.rebis.com.pl

źródło okładki: www.rebis.com.pl

LelandLester | 2015-05-08

Młody nauczyciel – Tomasz Abbey –postanawia spełnić swoje marzenie i napisać biografię Marshalla France’a – pisarza, którego książkami fascynował się od dziecka. W tym celu bierze urlop w pracy i wkrótce udaje się do miasteczka Galen, gdzie pisarz spędził większość życia i gdzie mieszka obecnie jego córka. W międzyczasie spotyka inną fankę France’a – Saxony, która oferuje swoją pomoc i ostatecznie razem podejmują się zadania. Z czasem zauważają, że w miasteczku dzieją się dziwne rzeczy.

Witajcie w …krainie grafomanii, gdzie najlepszy jest…epilog!

W miarę postępów w lekturze, książka budziła we mnie różne skojarzenia, np. z „Klinem” Chmielewskiej (chociaż tam wątek towarzyski wypada znacznie lepiej) oraz z przygodami Tomasza i Tuppence A. Christie.
Bo co my mamy w tej książce? Są: kochankowie, ochy-achy, seks, erekcja, piersi, trójkąty, czworokąty… ŻENADA. Pierwszy z brzegu cytat:

„-Czego ja chcę? Dlaczego właśnie teraz zadajesz mi to pytanie? Chciałam ciebie, Tomaszu. Nadal...

talia44 | 2014-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2014

Nigdy wcześniej nie zetknęłam się z twórczością Jonathana Carrolla dlatego nie przewidywałam co mnie może spotkać.Czytając "Krainę chichów"przeniosłam się w świat magii,tajemniczości i nadprzyrodzonych zdarzeń.Fikcja miesza się tutaj z rzeczywistością i to wszystko niesamowicie oddziaływuje na naszą wyobrażnię.
W zasadzie nie lubie i nie czytuję powieści fantasty,lecz "Kraina chichów" znacznie odbiega od powszechnych skojarzeń z tym gatunkiem.

| 2014-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Na okładce wydawca napisał, że w tej książce znajdziemy niezwykłą mieszankę humoru i horroru. Hm... To nie jest niezwykła mieszanka, to mieszanka inteligentna :-) To całkiem interesująca historia młodego nauczyciela Toma, który chce napisać biografię swojego ulubionego pisarza Marshalla France'a. Większość książki to leniwa akcja, przyjemne opisy i ciekawość czy mu się uda. Dopiero trzecia część daje nam dreszczyk adrenaliny. To nie typowy horror, to powieść ze szczyptą tajemnicy, nadprzyrodzonych zdarzeń i trzymania kciuków za powodzenie działań pisarza-amatora Toma.
W tej książce interesujące jest to, że czytając zastanawiamy się nad kruchością życia, nieuchronnością zdarzeń. Pytamy, czy nas też Bóg (lub inny Stwórca) wymyślił i napisał dla nas scenariusz, którego musi się trzymać? A może istnieje na świecie jakiś Tom, który nam pomoże zmienić bieg wydarzeń, lub powrócić im na właściwe tory?

Marzenia | 2014-02-07
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 07 lutego 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Lubię ten świat z powieści Jonathana Carroll, świat z pojawiającymi się dybukami, mówiącymi psami, kotami, w którym np. dorosły mężczyzna spotyka się i rozmawia z samym sobą, ale tym sprzed kilkunastu lat.
Moim zdaniem przez taki zabieg autor pokazuje, że nie wszyscy to samo widzimy (nie wszyscy widzą gadającego psa), odczuwamy, rozumiemy. Czy taka wrażliwość daje przewagę? Uszczęśliwia? "Kraina Chichów " odpowiada, że nie, wręcz odwrotnie, niszczy i prowadzi do tragedii.
Innym pytaniem nasuwającym się po przeczytaniu tej książki, to takie: Jak głęboko można się utożsamiać, fascynować, odnieść do siebie samego, światem fikcji literackiej?

Jeszcze jeden wątek z "Krainy Chichów" zwrócił szczególną moją uwagę. Zacytuję:"Wszyscy mieszkańcy udali się na stację Galen, szczęśliwi, (...), kiedy Marshall France rzeczywiście wróci i już zawsze będzie dyrygował ich życiem".
Moim zdaniem autor pokazuje tutaj ludzi (mieszkańcy Galen), którym wygodnie i łatwo żyć bez potrzeby decydowania o...

Wojciech Gołębiewski | 2015-03-29
Przeczytana: 28 marca 2015

Popularność twórczości Carrolla w Polsce przypomina przypadek Williama Whartona, a jemu dałem dwukrotnie 9 gwiazdek. Obaj cieszą się wyjątkową sympatią i uznaniem TYLKO u nas. Toteż żywię nadzieję, że i ja przyłączę do licznego grona jego wielbicieli, tym bardziej, że rekomendował go "mój" Stanisław Lem.
Amerykański Żyd, Jonathan Samuel Carroll /ur.1949/ został w 1973 r, nauczycielem angielskiego w Międzynarodowej Szkole Amerykańskiej w Wiedniu, a jednym z jego uczniów był syn Lema - Tomasz. Omawiana książka została wydana w 1980 r., a jego twórczość zaliczono do realizmu magicznego, cokolwiek on znaczy.
Miejscem akcji jest małe miasteczko, które autor tak charakteryzuje: /strony odnoszą się do e-booka, a jest ich 500/
/217/ ".. O takich miasteczkach jak nasze powstają dowcipy. „Macie tu jakieś życie nocne? Tak, ale ją dzisiaj zęby bolą”...."
Nim ocenimy książkę ...

Degamisz | 2014-09-25
Przeczytana: 25 września 2014

Po lekturze "Krainy Chichów" zapragnąłem mieć bulteriera...
To mój powrót do tej książki. Pierwszy raz czytałem ją w wieku 13 czy 14 lat, ale wtedy nie do końca zrozumiałem wszystko jak trzeba, a co za tym idzie nie doceniłem pisarskiego kunsztu autora. Różne są opinie o tej książce. Wiele już o niej napisano. Jak dla mnie jest to absolutnie fenomenalna powieść.
Oczarował mnie klimat - chwilami absurdalny, chwilami groteskowy, humor miesza się z elementami grozy, magia miesza się z horrorem, fikcja z rzeczywistością. Czytelnik jest zaskoczony wyobraźnią autora. Nic z początku nie zapowiada się nadzwyczajnie - fan pragnie napisać biografię swojego idola. Nie spodziewając się przy tym, że decyzja ta wywróci całe jego życie do góry nogami i to w taki przedziwny sposób. Jak do tego dołożymy jeszcze chwilami duszny i niepokojący klimat małej społeczności, postaci posiadające głęboko skrywane sekrety i tajemnice oraz niby przewidywalne a jednak zaskakujące zakończenie to wszystko to...

Monika | 2014-05-10
Na półkach: Audiobooki, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 10 maja 2014

Zabawny horror? Tak, to jest możliwe!
Największym hitem powieści był dla mnie bulterier Pańcia :)
"Kraina Chichów" to moje pierwsze spotkanie z autorem. Czuję się miło zaskoczona i myślę, że jeszcze kiedyś sięgnę po jakąś jego książkę.

Dominika | 2010-05-23
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 2010 rok

Od uwielbienia do paranoi bliska jest już droga. Łatwo można przekroczyć tę cieniutką, niewidoczną prawie granicę. Niesie to za sobą wiele konsekwencji często nieprzyjemnych, niełatwych, a nawet niebezpiecznych. Na własnej skórze przekonał się o tym Tomasz Abbey z "Krainy Chichów" Jonathana Carrolla. Zapatrzony w swego idola Marshalla France i jego książki wraz z równie wielką jego miłośniczką wyrusza do miasteczka Galen, w którym za życia mieszkał France, aby za zgodą jego córki Anny napisać jego biografię. To, co dzieje się w Galen od początku do końca jest intrygą Anny i mieszkańców, która ma na celu odzyskanie tego, na czym najbardziej im zależy.

Niesamowity klimat powieści przyciąga, magnetyzuje i nie pozwala się oderwać. Pozornie fabuła powieści jest prosta, mało ciekawa, w zasadzie nie warto sięgać po tę książkę. To tylko pozory. Carroll stworzył świat, w którym paranormalne łączy się z normalnym, gdzie fikcja miesza się z prawdą. Jego słowa, opisy, wydarzenia,...

Dla mnie powieść magiczna. Czytałam ją pierwszy raz jako nastolatka, w takim nieatrakcyjnym wydaniu, z wyjątkowo paskudną okładką, ale była to miłość od pierwszego czytania ;). Lubię do niej wracać co kilka lat, poprawia mi humor, Carroll cudownie potrafi operować językiem. Każde zdanie w tej powieści czyta się z przyjemnością, a już wątki bezpośrednio dotyczące osoby i twórczości Marshalla France'a są po prostu zaczarowane. Sama fabuła też wciąga nas powoli, nieubłaganie prowadząc do zaskakującego finału. Polecam

czytający | 2014-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2014

Ciekawi mnie, jak to jest czuć się chociaż przez jeden dzień panem tworzenia rzeczywistości. Móc niczym Prometeusz lepić z gliny postacie na swoje podobieństwo i bawić się ich życiem. Rządzić ludzkim strachem, przez narzucenie z góry ustalonych reguł i od czasu do czasu łamać te same reguły w imię wyimaginowanych pomysłów.

W ten sam sposób w moich oczach twórcą stał się Jonathan Carroll pisząc wyśmienitą "Krainę Chichów". Różnica jest tylko taka, że Carroll stworzył fikcję literacką a nie zajmował się kreowaniem realnego świata. Pisarz opowiada nam historię amerykańskiego nauczyciela, który zafascynowany tajemniczym autorem książek postanawia napisać jego biografię. Aby jak najbardziej wczuć się w atmosferę, decyduje się na spisanie dzieła swojego życia w rodzinnym mieście literackiego bohatera. Jednak ani on, ani towarzysząca jemu dziewczyna, nie zdają sobie sprawy jak wielkie zagrożenie czyha na nich pośród niby tego przyjaznego miasteczka.

Jonathan Carroll zaznajamia nas z...

Wstydzę się, że nie przeczytałem: Jonathan Carroll

Jakich książek nie przeczytał Jonathan Carroll i czy się tego wstydzi? Autor udzielił nam odpowiedzi w rozmowie, którą przeprowadziliśmy przy okazji premiery jego najnowszej powieści "Kąpiąc lwa".

Fantastyka w plebiscycie „ŠKODA. Czytam, bo wiem co dobre!”

Od 1 stycznia możecie głosować na najlepszą powieść fantasy/SF. „Wywiad z wampirem”, „Ubik”, "Kraina chichów" a może „Achaja”? To Wy zdecydujecie która z dwudziestu książek zostanie wydana w formie audiobooka!