Stacja Cold Flat Junction

Wydawnictwo: W.A.B.

Cold Flat Junction, senne miasteczko na amerykańskiej prowincji. Skazany za zamordowanie swojej żony Ben Queen wychodzi z więzienia. Wkrótce ginie od kuli jego córka, Fern. Ben staje się głównym podejrzanym. Tymczasem Emma Graham, obdarzona niepospolitą inteligencją dociekliwa dwunastolatka, jest przekonana o niewinności Queena. Klucza do obu zabójstw doszukuje się w śmierci dziewczynki, która przed czterdziestu laty utonęła w pobliskim jeziorze... Druga po "Hotelu Paradise" książka Grimes z Emmą w roli głównej to dowcipna opowieść, w której sensacyjna fabuła rozgrywa się w świecie pełnym nostalgii i podszytym fantazjami panny Graham.

allison | 2015-08-17
Przeczytana: 15 sierpnia 2015

Lubię niekonwencjonalne, klimatyczne kryminały, więc wybór tej książki okazał się strzałem w dziesiątkę.

W "Stacji..." równoważą się wątki kryminalne i obyczajowe. Dwunastoletnia narratorka Emma to nie tylko domorosły detektyw, ale i wnikliwa obserwatorka życia prowincjonalnego miasteczka. Dzięki jej spostrzegawczości mamy okazję przyjrzeć się z bliska wielu bohaterom i ich życiu.
Świat widziany oczyma rezolutnego dziecka o wielkiej wyobraźni potrafi zaskakiwać, bawić i wzruszać. Nieraz uśmiałam się do łez przy tej powieści, nieraz też się zamyśliłam i dałam ponieść melancholii, gdy niedajaca się nie lubić dziewczynka snuła rozważania na temat upływu czasu czy książek. W tym ostatnim kontekście szczególne miejsce zajmuje twórczość Faulknera, zwłaszcza "Światłość w sierpniu", więc jest to gratka dla tych, którzy lubią fabułę z książkowym motywami.

A kryminalna historia? Okazuje się ona zagadką, do której klucz tkwi w odległej przeszłości i na rozwiązanie której trzeba poczekać....

Marifiori | 2014-09-04

Z jednej strony nie ma w tej książce niczego porywającego i trzymającego w napięciu. Kryminałem jest ona chyba tylko dlatego, że gdzieś tam przewija się morderstwo no i oczywiście jest śledztwo, ale pomimo tego do tego gatunku trudno mi ją zaliczyć.
Z drugiej - posiada bardzo specyficzne właściwości oddziaływania na nastrój czytelnika i dosłownie przenosi nas do opisywanej rzeczywistości. Autorka doskonale buduje klimat sennego miasteczka widzianego z perspektywy Emmy.
Trudno mi ja jednoznacznie ocenić, czasem trochę mnie nudziła i nie skłoniła do sięgnięcia po pozostałe części, ale nie żałuję poświęconego na czytanie czasu.

Agnieszka | 2013-08-19
Przeczytana: 17 sierpnia 2013

Książka jest 2 częścią z trylogii (pierwsza Hotel Paradise, druga Hotel Belle Rouen). Żałuję, że nie zaczęłam od pierwszej części, ale właśnie ta książka została mi pożyczona z zastrzeżeniem, że nie jest powiązana z pozostałymi. Zatem to nieprawda bo jest, da się czytać ale zdecydowanie wolałabym zacząć tę historię od początku. A historia spokojna, lekka tchnąca atmosferą leniwego południa Stanów Zjednoczonych, w klimacie przypomina mi Smażone zielone pomidory. Niby jest jakaś zagadka kryminalna ale zdecydowanie nie nachalna. Fakt, że główną bohaterką jest dwunastoletnia dziewczynka nie przeszkadza bo opowieść nie jest infantylna, natomiast dodaje jej to uroku i powoduje uśmiech na twarzy w niektórych momentach. Lektura idealna na lato.

Joanna | 2010-10-10
Przeczytana: 2010 rok

Świetnie napisany kryminał, do końca trzyma w napięciu,a o to właśnie chodzi w dobrych kryminałach, a także o zaskakujące zakończenie, które tu również było. Polecam na jesienne i nie tylko wieczory.

edi-bk | 2013-06-18
Na półkach: Przeczytane, Po sąsiedzku, 2012
Przeczytana: 2012 rok

Emma dalej prowadzi swoje prywatne śledztwo jak i zemstę.

setore | 2010-12-30
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: 30 grudnia 2010

Nie polecam miłośnikom kryminałów, historia morderstwa jest tu w zasadzie dodana na siłę, zero akcji, momentami nie wiadomo o czym autorka w ogóle pisze. Ja się niestety zawiodłam.

Ania | 2013-02-10
Przeczytana: lipiec 2012

aldona | 2012-02-13
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

kontynuacja trzytomowej serii z 12-letnią narratorką. kryminał - powieść, na pewno odbiegający od sztampy

artistsilesia | 2013-08-05

2. z serii z Emmą Graham