Virtualo -50% thriller

Apelacja

Tłumaczenie: Radosław Januszewski
Wydawnictwo: Amber
The Appeal

UWAGA!! Nowe wydanie jako "Werdykt". Przysięgli byli gotowi.Po czterdziestu dwóch godzinach obrad, po siedemdziesięciu jeden dniach procesu, po pięciuset trzydziestu godzinach zeznań czterdziestu kilku świadków i po całych wiekach milczącego wysiadywania, kiedy prawnicy spierali się, sędzia pouczał, a widzowie wypatrywali jak jastrzębie znaczących sygnałów, przysięgli byli gotowi....

UWAGA!! Nowe wydanie jako "Werdykt".

Przysięgli byli gotowi.Po czterdziestu dwóch godzinach obrad, po siedemdziesięciu jeden dniach procesu, po pięciuset trzydziestu godzinach zeznań czterdziestu kilku świadków i po całych wiekach milczącego wysiadywania, kiedy prawnicy spierali się, sędzia pouczał, a widzowie wypatrywali jak jastrzębie znaczących sygnałów, przysięgli byli gotowi. Dziesięcioro zamkniętych w pokoju dla przysięgłych, odosobnionych i bezpiecznych, z dumą kładło nazwiska pod werdyktem, a dwoje obrażonych siedziało w kącie, samotnych i żałosnych w swoim sprzeciwie.Były uściski i uśmiechy, i sporo zadowolenia, bo wyszli cało z tej batalii i mogli dumnie wmaszerować z powrotem na arenę z decyzją, którą wybronili siłą czystej determinacji, zawzięcie dążąc do kompromisu. Przetrwali ciężką próbę, wypełnili obywatelski obowiązek. Odsłużyli swoje ponad normę. Byli gotowi.Tak zaczyna się nowy thriller prawniczy, w którym Grisham tym razem zaskakuje bezlitosną ironią. Balansuje między czarnym humorem a zjadliwą groteską. Dzięki temu cała rzeczywistość: postaci, prawo i sprawiedliwość przybierają jeszcze bardziej złowieszczy wyraz.

Łokieć_Pana_D | 2016-10-11

Nie jest zła, trzeba wszak wysiłku, żeby ją przeczytać. I jeszcze polubić trzeba prawne gierki. Nie zawsze uczciwe. Rzadko uczciwe.
Jest korporacja, skażenie i masowe trucie. Szary prawnik porywa się z motyką na słońce i nawet udaje mu się dziabnąć promyczek. Korporacyjne "słonko" krwawi i przechodzi do kontrataku. Szast, prast. Po szaraku? A może tym razem Goliat oberwie?
Prawnicza uczta i kawior. Interpretacje, kruczki, luki, wybiegi. Siła pieniądza i słabość człowieka. Wszak sędzia też człowiek i napić się musi. Albo jachtem popływać.
Tyle, że prawo potrafi znudzić. Trudno się czyta i długo. Wciąga wybranych, gdy reszta chce mięsa i krwi. A norma prawna jest tylko ideą.

Hana | 2017-08-31
Na półkach: Przeczytane, Grisham John
Przeczytana: 31 sierpnia 2017

Dużemu zakładowi chemicznemu udowodniono nielegalne zakopywanie groźnych odpadów przez co zatruta została ziemia i woda. Ludzie zaczęli chorować i umierać. Fabryka chemiczna nie chce się poddać karze (wypłacie wielomilionowego odszkodowania. Wnosi apelację. Rozprawa trwała trzy lata. Teraz druga runda. Czy poszkodowani doczekają się zadośćuczynienia? Ile to wszystko jeszcze potrwa i jak się zakończy? W treści opisy choroby nowotworowej w kontraście z opisem przepychu i luksusu w jakim żyją właściciele Krane Chemicals. Do tego politycy, którzy chcą coś dla siebie ugrać obsadzając sędziego sądu najwyższego. Pomalutku, po cichutku motając intrygę w skali wyborów. Do tego historia z cyklu jak to się zmienia punkt widzenia w zależności od miejsca siedzenia i o ślepej (na pewno nie niewidomej) bogini sprawiedliwości - Temidzie.

Monika | 2013-06-01
Przeczytana: 31 maja 2013

Strasznie długo "męczyłam" tę książkę wciąż i wciąż zastanawiając się, czy autorem jest aby na pewno pan John.
Dotychczas wszystkie książki Grisham'a dosłownie połykałam z wypiekami na twarzy, "Apelacja" ciągnęła się jak flaki z olejem.
Jestem niemile zaskoczona.

Nitager | 2017-10-26

Trochę nietypowy dla tego autora prawniczy thriller. Nietypowy, bo zaczyna się na pierwszy rzut oka - od końca. Rozgrywki na Sali sadowej między prawnikami, z jednej strony sterowanymi przez wielki biznes i ciężkie pieniądze, z drugiej przez pokrzywdzonych mieszkańców miasteczka, którym bezwzględni gracze, w pogoni za zyskiem zatruli wodę i sprawili, że wielu z nich ma z tego powodu poważne problemy zdrowotne, a część już zdążyła pożegnać się z tym światem.
Wielki Biznes jest winny jak diabli - nikt nie ma najmniejszych wątpliwości. I co z tego? Wielki Biznes ma coś, co pozwala mu kupić sędziów, wyroki, ławę przysięgłych - ma Wielkie Pieniądze.

Akcja jest dość schematyczna i nie wyróżnia się niczym specjalnym na tle twórczości Johna Grishama. Tutaj autor skupił się po raz kolejny na najważniejszej kwestii: czym tak naprawdę jest wymiar sprawiedliwości.

Czy można kupić sobie satysfakcjonujący wyrok? W jaki sposób można podjąć próbę wygrania sprawy, wydawałoby się, nie do...

fulmir | 2014-05-12
Przeczytana: 12 maja 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kolejny mój "Grisham" i chociaż wiele zaskoczeń nie było to czytało mi się go dobrze. Na początku oczywiście sala sądowa i wyrok w sprawie powództwa przeciw wielkiej korporacji Krane Chemicals, która skaziła wody gruntowe w pobliskim Bowmore. W wyniku tego wielu mieszkańców miateczka poumierało na raka. Dla właściciela wielkiej korporacji Carla Trudeau ostatnią szansą jest apelacja. Aby nie stracić grubych milionów jest on gotowy poruszyć niebo i ziemię. I tutaj zaczyna się włąściwa akcja książki. Pokazuje ona jak łatwo zmanipulować ludzi i kupić sobie korzystny wyrok. Dla ludzi bogatych nie ma rzeczy niemożliwych a tacy przecież trzymają się razem i mają niemałą włądzę.
W tej powieści Grisham ukazuje nam ironiczne oblicze i mimo, że nie porywa to udało mu się napisać ważną powieść zahaczającą o kilka ważnych tematów jak polityka wielkich korporacji, korupcja i wielki biznes. Pokazuje, że w biznesie nie ma miejsca na sentymenty i liczy się tylko własny interes. Jest to powieśc...

Marysieńka | 2011-03-30
Przeczytana: 2010 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Apelacja, to jedna z trudniejszych powieści Grishama. Porusza jednak niezwykle ważny temat - odpowiedzialności wielkich korporacji za swoje działania. Książka obnaża pewne mechanizmy, które pozwalają wielkim omijać prawo i zrzucać z siebie całą odpowiedzialność. Tu chodziło o wodę. Chemiczna fabryka w pobliżu miasteczka Bowmore całymi latami zatruwała środowisko. Mieszkańcy z jednej strony znajdowali tam zatrudnienie ale z drugiej chorobę i śmierć. Kiedy przyszło do procesu nikt nie chciał zeznawać na niekorzyść firmy, bądź ze strachu bądź z innych powodów. Małżeństwo adwokatów pochodzących z tych stron rozpoczęło nierówną walkę w sądzie o odszkodowania dla ofiar. Zaryzykowali cały swój majątek, zastawili dom, zaciągnęli kredyt...Gdy sprawa nabrała rozgłosu zaczęli do miasteczka przybywać przedstawiciele innych kancelarii, czując możliwość zarobienia ogromnych pieniędzy, ale...No właśnie...czy można pokonać giganta i to giganta bez sumienia???

pablo | 2010-05-02

Jestem wielkim fanem twórczości Grishama ale w Apelacji jakoś nie znalazłem tego czego oczekiwałem. Same zarysowanie fabuły i pomysł na nią są OK. Główni bohaterowie także przedstawieni są wyraziście i kontrastują między sobą, jednak przejawiając i wspólne cechy. Wszystko pięknie i ładnie ale dlaczego trzeba się mobilizować by wieczorem zasiąść do jej czytania? Odnoszę wrażenie że coś nie spasowało autorowi, jakby zabrakło mu pomysłu jak "skleić" ze sobą świetny pomysł i fajnych bohaterów we wciągający thriller. Mimo tego "ale", kiedy już przebrniemy przez połowę ksiązki, akcja jakby nabiera z wolna tempa, by jak zwykle u Grishama, pod koniec porwać nas wartkim nurtem, ku niekoniecznie szablonowemu zakończeniu.

Na zakończenie dodam, że im więcej czasu mija mi od jej przeczytania tym lepiej ją wspominam.

Polecam jedynie fanom twórczości tego autora.

żabot | 2016-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2016

Świetna powieść. Może trudno to nazwać prawniczym thrillerem, bo nie ma tu szybkiej akcji ani faktycznej grozy, ale jednak trzyma w napięciu. Praktycznie do ostatnich stron trudno przewidzieć, jak się zakończy.
Ale sama sensacyjna fabuła to nie wszystko. Książka świetnie pokazuje mechanizmy władzy i polityki. Nie tego, co widać na wierzchu, nie tego, co dostępne przeciętnym ludziom, ale różne zakulisowe zagrania, matactwa i krętactwa. I choć rzecz dotyczy systemu prawnego w USA, który zdecydowanie różni się od systemów europejskich, to jednak same mechanizmy uprawiania polityki i stanowienia prawa wcale nie są takie odmienne. Przy lekturze niejednokrotnie zastanawiałem się, ile analogii można by znaleźć w sytuacji politycznej w naszym kraju.

Grażyna | 2015-03-22
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki

ACu | 2014-03-29

To pierwsza książka Grishama jaką przeczytałam. Po niej przyszły następne. "Apelacja" mimo braku krwi i opisów okrutnych morderstw była dla mnie lekturą przerażającą. A przerażającą dlatego, bo pokazywała w dosadny sposób, że wymiar sprawiedliwości, który dla wielu ludzi, (w tym dla mnie) kojarzył się z pewnym ideałem mówiącym o tym, że zło zostanie osądzone, nie jest niczym więcej jak sumą ludzkich błędów, niedopatrzeń i złej woli przemieszanych z tym co w ludziach najlepsze, z ich pasją, chęcią sprawiedliwości i porządku. Trochę mnie obdarła ze swego rodzaju sądowo-prawniczej niewinności i naiwności. Nie jest oparta na faktach, ale na pewno jest prawdopodobna. Polecam.