historia
LubimyCzytać

Jakiż to kolejny paradoks historii, że Grodno – jedno z najstarszych miast dawnej Rzeczypospolitej – nie doczekało się dotychczas pełnej i wyczerpującej monografii. Publikacja ta częściowo uzupełnia tę lukę. Autor nakreślił dzieje miasta, ze stanowczym uwypukleniem wydarzeń i miejsc skazanych przez długie dekady na zapomnienie bądź całkowite usunięcie...

Jakiż to kolejny paradoks historii, że Grodno – jedno z
najstarszych miast dawnej Rzeczypospolitej – nie doczekało się
dotychczas pełnej i wyczerpującej monografii. Publikacja ta częściowo
uzupełnia tę lukę. Autor nakreślił dzieje miasta, ze stanowczym
uwypukleniem wydarzeń i miejsc skazanych przez długie dekady na
zapomnienie bądź całkowite usunięcie ze świadomości narodu. A przecież
historia tego miasta naznaczona jest faktami, które nierozerwalnie
łączyły ją z Najjaśniejszą. Autor podjął próbę, aby tym wszystkim,
którzy wydarzenia te znają, zaproponować coś nowego.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

wuem | 2018-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2018

W maju wybieram się do grodu nad Niemnem ze swoją rodzinką, a że nie lubię jeździć w "nieznane" sięgnąłem po książkę Pana Ryszarda i jestem zachwycony jego erudycją, pasją z jaką pisze o bohaterach i ich losach, a także miejscach zapomnianych przez długie lata. Grodno leży ode mnie tylko 140km, dzięki tej lekturze wiele dowiedziałem się o tym pięknym mieście z polskim duchem i historią. Polecam!