Wielkopolska i Pomorze

Cykl: Dwudziestolecie międzywojenne (tom 31)
Wydawnictwo: Bellona, Edipresse
6 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Wielkopolska i Pomorze
historia
Elianna

Kolekcja "XX-lecie międzywojenne" to wyjątkowa seria 39 książek o świecie, który przeminął, ale który wart jest przypomnienia. Zapraszamy czytelników do sentymentalnej podróży, w której postaramy się przedstawić najważniejsze aspekty życia w tamtych czasach. Opowiemy o tym jak Polacy pracowali i odpoczywali, co ich wzruszało, interesowało czy bulwersowało.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/?c=serie&sid=395&bid=7145

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/?c=serie&sid=395&bid=7145

Jacek | 2018-06-03
Na półkach: Przeczytane, Historia, Mam
Przeczytana: 30 maja 2018

Połączenie w jednym tomiku (bo około 130 stron bogato ilustrowanych trudno nazwać tomem) dwóch dzielnic, dwóch regionów – Pomorza i Wielkopolski – trzeba uznać za zabieg uzasadniony. Ponieważ seria dotyczy dwudziestolecia międzywojennego, więc oba regiony, które wcześniej należały do Niemiec, znajdowały się w podobnej sytuacji. A w okresie II RP ich sytuacja i losy także wykazywały pewne podobieństwa. Jedyny zarzut do tytułu dotyczy kolejności – skoro w całej książce najpierw opisano Pomorze, to dlaczego w tytule jest na drugim miejscu?
Praca zawiera sporo oczekiwanych przez czytelnika treści. Zaczyna się od początków związków z Polską w latach 1918-1920 (choć są odwołania do czasów wcześniejszych), następnie autorka prezentuje rozwój przemysłowy ze szczególnym uwzględnieniem powstania Gdyni, przybliża reformę rolną na Pomorzu, wyjaśnia zagadnienia narodowościowe w tej dzielnicy, zatrzymując się dłużej na ludności kaszubskiej i niemieckiej, prezentuje sytuację i losy Wolnego Miasta...