rozwińzwiń

Rządy sanacji 1926-35

Okładka książki Rządy sanacji 1926-35 Sławomir Koper
Okładka książki Rządy sanacji 1926-35
Sławomir Koper Wydawnictwo: Edipresse Cykl: Dwudziestolecie międzywojenne (tom 14) historia
136 str. 2 godz. 16 min.
Kategoria:
historia
Cykl:
Dwudziestolecie międzywojenne (tom 14)
Wydawnictwo:
Edipresse
Data wydania:
2013-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2013-01-01
Liczba stron:
136
Czas czytania
2 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377695395
Tagi:
Historia sanacja II RP II Rzeczpospolita historia Polski XX wiek
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Historia Do Rzeczy 133 (03/2024) Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Wojciech Lada, Lloyd Llewellyn-Jones, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Piotr Semka, Dariusz Sikorski, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 7,0
Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 132 (02/2024) Jacek Bartosiak, Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Damian K. Markowski, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Maciej Pieczyński, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Tylus, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 6,0
Historia Do Rz... Jacek Bartosiak, Łu...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
548
336

Na półkach: , , ,

Ciekawe, ale tylko wprowadzenie w temat rządów sanacji do śmierci Piłsudskiego w 1935 roku. Pracę wzbogaca duża ilość interesujących zdjęć.

Ciekawe, ale tylko wprowadzenie w temat rządów sanacji do śmierci Piłsudskiego w 1935 roku. Pracę wzbogaca duża ilość interesujących zdjęć.

Pokaż mimo to

avatar
377
314

Na półkach: , ,

Przez niemal 80 stron czytałem z dużym zadowoleniem ten popularny szkic poświęcony okresowi po zamachu majowym. Niestety, dalej nie było już tak dobrze. Tak, jakby ktoś inny pisał tę książkę.
Po kolei. Najpierw tytuł. jest pozornie oczywisty i poprawny, wyjaśniający, co zawiera tekst i ilustracje. A jednak niedopuszczalne jest (nie tylko w pracy naukowej, także popularnej) podanie takiej daty. Sanacja rządziła w latach 1926-1939 (nigdy nie należy podawać tylko dwóch ostatnich cyfr, bo to są daty czasów rzymskich!),w 1935 r. zmarł Józef Piłsudski, ale obóz przez niego stworzony rządził dalej, o czym zresztą autor w pracy napisał.
Mogę darować autorowi, że wyeksponował niektóre wątki, a inne przedstawił nazbyt szczegółowo, gdyż w książce mamy i genezę zamachu majowego, i skutki zdobycia władzy, i tworzenie się obozu sanacji. Czytelnik znajdzie też informacje o głównych postaciach, o opozycji i jej próbach ograniczenia wpływów Piłsudskiego. Może nazbyt szeroko przedstawiony został Wacław Kostek Biernacki i jego rola w Brześciu i Berezie Kartuskiej, ale ponieważ w innych opracowaniach ten wątek jest marginalizowany, tu oceniam go pozytywnie - dobrze, że został omówiony.
Moje zastrzeżenia dotyczą końcowego okresu rządów Piłsudskiego, które zostały przedstawione niemal wyłącznie przez pryzmat życia Marszałka. Jeśli w obrazie Polski lat 1926-1935, obok zdobycia i sprawowania władzy, walki z opozycją i polityki zagranicznej, zabrakło mi nieco opisu sytuacji społecznej, gospodarczej, nastrojów ludności, to mogłem to wybaczyć, choćby ze względu na liczne analizy i oceny wydarzeń. Jednakże dla końcowego okresu te braki okazywały się o wiele bardziej zauważalne, szczególnie, że autor skoncentrował się na Piłsudskim, jego poglądach, działalności, przewidywaniach. Nawet polityka zagraniczna, nie mówiąc już o wewnętrznej, została zmarginalizowana.
Porównując do kilku innych tomów serii, ten wydaje mi się jednym z lepszych, w miarę obrazujących epokę i zgodnym z tytułem. Rewelacji nie ma, ale jest solidny, popularny wykład.
Na marginesie pragnę dodać, że bardzo miernie wygląda w opinii autora otoczenie Marszałka. Najbardziej wszakże rzuca się w oczy ocena Piłsudskiego - patriota, wizjoner polityczny, osobiście uczciwy polityk, pragnący dobra Polki, nie dorabiający się na polityce. A jednocześnie zamknięty w sobie człowiek, samotnik z wyboru, nie potrafiący dobrać współpracowników (podwładnych, wykonujących jego rozkazy i polecenia, było wielu),nie umiejący wychować następcy, lekceważący nawet przyjaciół, traktujący innych z góry. To zaskakująco smutny wizerunek tej ważnej dla historii Polski postaci.
Tym razem nie będę podawał spisu błędów, bo nie było ich tak wiele. Jedyny lapsus wart poprawienia to nazwa więzienia w Moskwie (s. 125) - chodzi o Butyrki, nie Butryki.

Przez niemal 80 stron czytałem z dużym zadowoleniem ten popularny szkic poświęcony okresowi po zamachu majowym. Niestety, dalej nie było już tak dobrze. Tak, jakby ktoś inny pisał tę książkę.
Po kolei. Najpierw tytuł. jest pozornie oczywisty i poprawny, wyjaśniający, co zawiera tekst i ilustracje. A jednak niedopuszczalne jest (nie tylko w pracy naukowej, także popularnej)...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    45
  • Przeczytane
    11
  • Posiadam
    3
  • Historia
    3
  • Dwudziestolecie
    2
  • Do kupienia
    2
  • 2021
    1
  • #️⃣ historia Polski
    1
  • Polska
    1
  • 📅 2019
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Rządy sanacji 1926-35


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne