Rządy sanacji 1926-35

Okładka książki Rządy sanacji 1926-35
Sławomir Koper Wydawnictwo: Edipresse Cykl: Dwudziestolecie międzywojenne (tom 14) historia
136 str. 2 godz. 16 min.
Kategoria:
historia
Cykl:
Dwudziestolecie międzywojenne (tom 14)
Wydawnictwo:
Edipresse
Data wydania:
2013-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2013-01-01
Liczba stron:
136
Czas czytania
2 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377695395
Tagi:
Historia sanacja II RP II Rzeczpospolita historia Polski XX wiek
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu
Średnia ocen
7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
Reklama

Książki autora

Okładka książki Mistycy, prorocy, szarlatani Sławomir Koper, Tomasz Stańczyk
Ocena 7,1
Mistycy, proro... Sławomir Koper, Tom...
Okładka książki Kresy północy. Wyprawa do polskich Inflant. Sławomir Koper, Tomasz Stańczyk
Ocena 8,1
Kresy północy.... Sławomir Koper, Tom...

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2628
301

Na półkach: , ,

Ciekawe, ale tylko wprowadzenie w temat rządów sanacji do śmierci Piłsudskiego w 1935 roku. Pracę wzbogaca duża ilość interesujących zdjęć.

Ciekawe, ale tylko wprowadzenie w temat rządów sanacji do śmierci Piłsudskiego w 1935 roku. Pracę wzbogaca duża ilość interesujących zdjęć.

Pokaż mimo to

0
avatar
723
314

Na półkach: , ,

Przez niemal 80 stron czytałem z dużym zadowoleniem ten popularny szkic poświęcony okresowi po zamachu majowym. Niestety, dalej nie było już tak dobrze. Tak, jakby ktoś inny pisał tę książkę.
Po kolei. Najpierw tytuł. jest pozornie oczywisty i poprawny, wyjaśniający, co zawiera tekst i ilustracje. A jednak niedopuszczalne jest (nie tylko w pracy naukowej, także popularnej) podanie takiej daty. Sanacja rządziła w latach 1926-1939 (nigdy nie należy podawać tylko dwóch ostatnich cyfr, bo to są daty czasów rzymskich!), w 1935 r. zmarł Józef Piłsudski, ale obóz przez niego stworzony rządził dalej, o czym zresztą autor w pracy napisał.
Mogę darować autorowi, że wyeksponował niektóre wątki, a inne przedstawił nazbyt szczegółowo, gdyż w książce mamy i genezę zamachu majowego, i skutki zdobycia władzy, i tworzenie się obozu sanacji. Czytelnik znajdzie też informacje o głównych postaciach, o opozycji i jej próbach ograniczenia wpływów Piłsudskiego. Może nazbyt szeroko przedstawiony został Wacław Kostek Biernacki i jego rola w Brześciu i Berezie Kartuskiej, ale ponieważ w innych opracowaniach ten wątek jest marginalizowany, tu oceniam go pozytywnie - dobrze, że został omówiony.
Moje zastrzeżenia dotyczą końcowego okresu rządów Piłsudskiego, które zostały przedstawione niemal wyłącznie przez pryzmat życia Marszałka. Jeśli w obrazie Polski lat 1926-1935, obok zdobycia i sprawowania władzy, walki z opozycją i polityki zagranicznej, zabrakło mi nieco opisu sytuacji społecznej, gospodarczej, nastrojów ludności, to mogłem to wybaczyć, choćby ze względu na liczne analizy i oceny wydarzeń. Jednakże dla końcowego okresu te braki okazywały się o wiele bardziej zauważalne, szczególnie, że autor skoncentrował się na Piłsudskim, jego poglądach, działalności, przewidywaniach. Nawet polityka zagraniczna, nie mówiąc już o wewnętrznej, została zmarginalizowana.
Porównując do kilku innych tomów serii, ten wydaje mi się jednym z lepszych, w miarę obrazujących epokę i zgodnym z tytułem. Rewelacji nie ma, ale jest solidny, popularny wykład.
Na marginesie pragnę dodać, że bardzo miernie wygląda w opinii autora otoczenie Marszałka. Najbardziej wszakże rzuca się w oczy ocena Piłsudskiego - patriota, wizjoner polityczny, osobiście uczciwy polityk, pragnący dobra Polki, nie dorabiający się na polityce. A jednocześnie zamknięty w sobie człowiek, samotnik z wyboru, nie potrafiący dobrać współpracowników (podwładnych, wykonujących jego rozkazy i polecenia, było wielu), nie umiejący wychować następcy, lekceważący nawet przyjaciół, traktujący innych z góry. To zaskakująco smutny wizerunek tej ważnej dla historii Polski postaci.
Tym razem nie będę podawał spisu błędów, bo nie było ich tak wiele. Jedyny lapsus wart poprawienia to nazwa więzienia w Moskwie (s. 125) - chodzi o Butyrki, nie Butryki.

Przez niemal 80 stron czytałem z dużym zadowoleniem ten popularny szkic poświęcony okresowi po zamachu majowym. Niestety, dalej nie było już tak dobrze. Tak, jakby ktoś inny pisał tę książkę.
Po kolei. Najpierw tytuł. jest pozornie oczywisty i poprawny, wyjaśniający, co zawiera tekst i ilustracje. A jednak niedopuszczalne jest (nie tylko w pracy naukowej, także popularnej)...

więcej Pokaż mimo to

91
Reklama

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Rządy sanacji 1926-35


Reklama

Ciekawostki historyczne

XIX wiek | 2022-05-17
Belgijska Wyprawa Antarktyczna
W sierpniu 1897 roku Adrien de Gerlache i Roald Amundsen na pokładzie statku Belgica ruszyli na kraniec Ziemi – pokryty lodem...
awatar
Julian Sancton
Czytaj więcej
Co zabijało na południu Francji w XVIII wieku?
awatar
Paweł Czarnecki
Czytaj więcej
Średniowiecze | 2022-05-16
Jan Hus. Heretyk i bohater
6 lipca 1415 roku w czasie soboru w Konstancji spalono na stosie Jana Husa. Jego śmierć pchnęła Czechów do wzniecenia rewolucji...
awatar
Michał Procner
Czytaj więcej
XIX wiek | 2022-05-15
Historia wozu Drzymały
Za sprawą cyrkowego wozu Michał Drzymała zapisał się w historii jako symbol narodowego sprytu i uporu. Kim był? I o co właściwie...
awatar
Gabriela Bortacka
Czytaj więcej
Nowożytność | 2022-05-14
Czemu Aztekowie zjadali wrogów?
Aztekowie składali ofiary z ludzi na naprawdę ogromną skalę. Co roku ku czci bóstw zabijali tysiące swoich wrogów. Ale dlaczego ich...
awatar
Michał Piorun
Czytaj więcej
Historia najnowsza | 2022-05-13
Czym są trupie farmy?
W tych miejscach rozkładające się ciała leżą na ziemi pod okiem uczonych kryminalistyków. Oto najbardziej makabryczne placówki...
awatar
Michał Procner
Czytaj więcej
W roku 1974 na Sardynii miejscowi rolnicy przypadkowo odkryli coś, co później zostało nazwane stanowiskiem Mont’e Prama.
awatar
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
Druga wojna światowa | 2022-05-12
Śmierć Ottona Wächtera
Otto Wächter był zastępcą Hansa Franka, gubernatorem dystryktu krakowskiego i Galicji. Ścigano go za zbrodnie na 100 tys. Polaków,...
awatar
Philippe Sands
Czytaj więcej
9 maja 1960 roku Food and Drug Administration (FDA) zatwierdziła pierwszą na świecie, komercyjnie produkowaną pigułkę...
awatar
Paweł Czarnecki
Czytaj więcej
zgłoś błąd