W powojennej Polsce 1945-1948

Wydawnictwo Naukowe PWN
2015-04-13
2015-04-13
Polska 1945-1948 1945 1946 1947 1948 życie codzienne PRL historia Polski

Okładka książki Design i moda w przedwojennej Polsce Maja Łozińska, Jan Łoziński
Design i moda ... Maja Łozińska, Jan ...
Okładka książki Dwudziestolecie kobiet. Portrety Maja Łozińska, Jan Łoziński
Dwudziestoleci... Maja Łozińska, Jan ...
Okładka książki Wojciech Kossak. Opowieść biograficzna Maja Łozińska, Jan Łoziński
Wojciech Kossa... Maja Łozińska, Jan ...
Okładka książki Ułani, poeci, dżentelmeni. Męski świat w przedwojennej Polsce Maja Łozińska, Jan Łoziński
Ułani, poeci, ... Maja Łozińska, Jan ...

2038

Autorzy książki przedstawili jak wyglądało życie w Polsce tuż po II wojnie światowej. Najwięcej jest tutaj o Warszawie i Łodzi. Postawą są wspomnienia, czy pamiętniki z tamtego okresu głównie pisarzy, czy dziennikarzy takich jak Zofia Nałkowska, czy Maria Dąbrowska. Ciekawa książka, ale niewiele w niej znalazłam odkrywczego i nowego. Nietrudno sobie wyobrazić jak wyglądało życie w tamtych czasach nawet bez lektury tej książki. Zaciekawił mnie temat niszczenia prywatnej własności czyli sklepów, kawiarni i innych tego typu rzeczy poprzez wzmożone kontrole Skarbówki, czy wysokie kary finansowe. O tym zagadnieniu chętnie bym się więcej dowiedziała.

Autorzy niestety tylko prześlizgnęli się po problematyce. Wyraźnie widoczny "warszawski" punkt widzenia, co jest nieco rażące. Zupełnie zaś nie mogę zgodzić się z opisem walk z UPA. Wygląda na to, że autorzy widzą jedynie negatywne aspekty walk, wysiedleń i Akcji "Wisła". Potępiając (i słusznie!) reżim komunistyczny, wylali jednak dziecko z kąpielą. Niezależnie od wszelkich znaków zapytania walki z UPA to były walki Polaków, bez względu na krój mundurów. Wygląda na to, że autorzy współczują UPA i wspierającym ją Ukraińcom - chyba tylko dlatego, że byli wrogami reżimu. Przynajmniej ja tak to odczytałem.

Krótkie i zwięzłe nakreślenie tego, co działo się tuż po zakończeniu II wojny światowej w Polsce, gdy Związek Radziecki powoli, aczkolwiek twardą ręką wprowadzał swoje rządy na ziemiach dotąd okupowanych przez Niemców.
Jak wyglądała polityka? Jak w nowej rzeczywistości radzili sobie zwykli ludzie? Jak wyglądała kultura? Jak odbudowywano Polskę? Odpowiedzi są w tej książce.

Polecam.

Podręcznikowo.

Podręcznikowo.

2082

Koniec drugiej wojny światowej w Polsce to niestety nie koniec dramatu Polaków. Pierwsze lata po nastaniu pokoju okazały się bardzo trudne. Kraj pogrążył się w chaosie, z ukrycia powychodziły te ludzkie kreatury, które powstrzymywał jeszcze okupacyjny dryl. Do tego zrujnowane miasta, powszechna bieda i przejęcie sterów przez nowe władze. Oj, nie były to łatwe czasy. I to mozolne zmaganie się trudami dnia codziennego przedstawili Maja i Jan Łozińscy w książce "W powojennej Polsce 1945-1948 ".
Książka , jak zawsze u tej pary autorów ciekawa, okraszona cytatami z różnych źródeł, zapisków oraz wspomnień mniej i bardziej znanych postaci, artykułów prasowych. Podnoszące na duchu jest to, że nasi rodacy mimo tych ciężkich czasów potrafili jeszcze raz zmobilizować wszystkie siły do walki z przeciwnościami losu. Książka ciekawa także w kontekście burzliwych w ostatnich dniach dyskusji wokół ustawy o IPN.

Książka sklejona z cytatów - trochę jak magisterka

Książka sklejona z cytatów - trochę jak magisterka

Maja i Jan Łozińscy, specjaliści dotychczas wnikliwie eksplorujący przedwojenną obyczajowość Polaków, tym razem wydobywają z powojennych gruzów wzruszające obrazy odradzających się miast.

Rok 1945. Większość ziem Drugiej Rzeczypospolitej przeszła spod okupacji hitlerowskiej pod panowanie Armii Czerwonej. 80% zabudowań w stolicy, w wyniku wojny, powstania w getcie i powstania warszawskiego, zostało zrównane z ziemią. Gdzieś w ruinach, ciemności, głodzie i mrozie, ukryta była garstka mieszkańców. Nie było ich więcej niż tysiąc. Tak między innymi, w kryjówce w Alejach Niepodległości, bez jedzenia, wśród myszy i szczurów, ukrywał się Władysław Szpilman. Przy okazji wciąż mam przed oczami wstrząsające sceny z filmu Polańskiego, obrazujące dramat tamtych dni. Ulice pełne zwłok w strzępach ubrań, porozrywanych drutów telefonicznych i tramwajowych, resztek popalonych mebli, książek, zbitych naczyń. Przetrwałymi budynkami "zaopiekowali się" szabrownicy. Dawni mieszkańcy rozpoczęli powroty już w pierwszych dniach po wyzwoleniu z niemieckiej okupacji. Do miejsc gdzie nie mieli ani rodziny, ani sąsiadów, ani znajomych. Wykorzystywali każdą przestrzeń, dającą namiastkę schronienia. W zrujnowanym mieście tracili orientację. Charakterystyczne punkty jak PASTA czy Prudential praktycznie przestały istnieć.

Wydarzenia polityczne lat 1945-1948 stanowią tło niezwykłej opowieści, gdzie radość z wypędzenia Niemców przenika ze strachem przed komunizmem, (później terrorem NKWD i urzędów bezpieczeństwa).

W tej atmosferze rozpoczyna się odgruzowywanie Warszawy, pierwsze transporty miejskie rikszami lub wozami konnymi (polska stolica otrzymała w prezencie od Stalina dwanaście trolejbusów, a pierwszy kurs w styczniu 1946 przejechał z Placu Unii Lubelskiej na Trębacką).

Stolica w niewiarygodnym tempie wraca do życia. Odradza się handel, wznawia działalność Dom Towarowy Braci Jabłkowskich, fabryka słodyczy Wedla, rusza wydawanie prasy i książek. W Łodzi i Krakowie budzi się do życia kultura i domy dla literatów. Na potęgę pije się bimber i wódkę, modne staje się palenie papierosów "Nysa" i "Triumf".

"Obiektem, który najszybciej odbudowuje się w Warszawie, jest niewątpliwie kobieta."

Książka Łozińskich znakomicie spina "Dzienniki" Dąbrowskiej, Nałkowskiej, wspomnienia Hłaski, Tyrmanda, prasę z tego okresu: "Życia Warszawy", "Przekroju", "Odrodzenia", publikacje Andrzejewskiego, Iwaszkiewicza, Zaremby, a przede wszystkim fotografie, których wcześniej nie znałam, a robią piorunujące wrażenie.

Fantastyczna, mądra, wzruszająca książka. Do zdecydowanego polecenia.

Popularnonaukowa książką o powojennej sytuacji w Polsce w latach 1945-1949. Napisana przystępnym językiem, oparta na wspomnieniach naocznych świadków. Wiekszość publikacji dotyczy sytuacji w Warszawie i na tak zwanych ziemiach odzyskanych. Łatwa i przyjemna lektura, dla tych których interesuje powojenny okres a nie mają o nim za dużo wiedzy.

1931

Ciężkie czasy, które nastały po wojnie, opisane w dość interesujący i przystępny sposób. Dla czytelników interesujących się powojennymi czasami.

Niezbyt obszerna, trochę ciekawostek, dużo cytatów ze wspomnień. Jedynie sygnalizuje problemy powojennej Polski. Dla chcących jedynie zorientować się w temacie.

• 2015
  • 2017