rozwińzwiń

W powojennej Polsce 1945-1948

Okładka książki W powojennej Polsce 1945-1948 Maja Łozińska, Jan Łoziński
Okładka książki W powojennej Polsce 1945-1948
Maja ŁozińskaJan Łoziński Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN historia
184 str. 3 godz. 4 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2015-04-13
Data 1. wyd. pol.:
2015-04-13
Liczba stron:
184
Czas czytania
3 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377058237
Tagi:
Polska 1945-1948 1945 1946 1947 1948 życie codzienne PRL historia Polski
Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Design i moda w przedwojennej Polsce Maja Łozińska, Jan Łoziński
Ocena 7,0
Design i moda ... Maja Łozińska, Jan ...
Okładka książki Dwudziestolecie kobiet. Portrety Maja Łozińska, Jan Łoziński
Ocena 7,3
Dwudziestoleci... Maja Łozińska, Jan ...
Okładka książki Wojciech Kossak. Opowieść biograficzna Maja Łozińska, Jan Łoziński
Ocena 6,8
Wojciech Kossa... Maja Łozińska, Jan ...
Okładka książki Ułani, poeci, dżentelmeni. Męski świat w przedwojennej Polsce Maja Łozińska, Jan Łoziński
Ocena 7,0
Ułani, poeci, ... Maja Łozińska, Jan ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
69 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2038
466

Na półkach:

Autorzy książki przedstawili jak wyglądało życie w Polsce tuż po II wojnie światowej. Najwięcej jest tutaj o Warszawie i Łodzi. Postawą są wspomnienia, czy pamiętniki z tamtego okresu głównie pisarzy, czy dziennikarzy takich jak Zofia Nałkowska, czy Maria Dąbrowska. Ciekawa książka, ale niewiele w niej znalazłam odkrywczego i nowego. Nietrudno sobie wyobrazić jak wyglądało życie w tamtych czasach nawet bez lektury tej książki. Zaciekawił mnie temat niszczenia prywatnej własności czyli sklepów, kawiarni i innych tego typu rzeczy poprzez wzmożone kontrole Skarbówki, czy wysokie kary finansowe. O tym zagadnieniu chętnie bym się więcej dowiedziała.

Autorzy książki przedstawili jak wyglądało życie w Polsce tuż po II wojnie światowej. Najwięcej jest tutaj o Warszawie i Łodzi. Postawą są wspomnienia, czy pamiętniki z tamtego okresu głównie pisarzy, czy dziennikarzy takich jak Zofia Nałkowska, czy Maria Dąbrowska. Ciekawa książka, ale niewiele w niej znalazłam odkrywczego i nowego. Nietrudno sobie wyobrazić jak wyglądało...

więcej Pokaż mimo to

avatar
75
67

Na półkach:

Autorzy niestety tylko prześlizgnęli się po problematyce. Wyraźnie widoczny "warszawski" punkt widzenia, co jest nieco rażące. Zupełnie zaś nie mogę zgodzić się z opisem walk z UPA. Wygląda na to, że autorzy widzą jedynie negatywne aspekty walk, wysiedleń i Akcji "Wisła". Potępiając (i słusznie!) reżim komunistyczny, wylali jednak dziecko z kąpielą. Niezależnie od wszelkich znaków zapytania walki z UPA to były walki Polaków, bez względu na krój mundurów. Wygląda na to, że autorzy współczują UPA i wspierającym ją Ukraińcom - chyba tylko dlatego, że byli wrogami reżimu. Przynajmniej ja tak to odczytałem.

Autorzy niestety tylko prześlizgnęli się po problematyce. Wyraźnie widoczny "warszawski" punkt widzenia, co jest nieco rażące. Zupełnie zaś nie mogę zgodzić się z opisem walk z UPA. Wygląda na to, że autorzy widzą jedynie negatywne aspekty walk, wysiedleń i Akcji "Wisła". Potępiając (i słusznie!) reżim komunistyczny, wylali jednak dziecko z kąpielą. Niezależnie od wszelkich...

więcej Pokaż mimo to

avatar
574
358

Na półkach: , , ,

Krótkie i zwięzłe nakreślenie tego, co działo się tuż po zakończeniu II wojny światowej w Polsce, gdy Związek Radziecki powoli, aczkolwiek twardą ręką wprowadzał swoje rządy na ziemiach dotąd okupowanych przez Niemców.
Jak wyglądała polityka? Jak w nowej rzeczywistości radzili sobie zwykli ludzie? Jak wyglądała kultura? Jak odbudowywano Polskę? Odpowiedzi są w tej książce.

Polecam.

Krótkie i zwięzłe nakreślenie tego, co działo się tuż po zakończeniu II wojny światowej w Polsce, gdy Związek Radziecki powoli, aczkolwiek twardą ręką wprowadzał swoje rządy na ziemiach dotąd okupowanych przez Niemców.
Jak wyglądała polityka? Jak w nowej rzeczywistości radzili sobie zwykli ludzie? Jak wyglądała kultura? Jak odbudowywano Polskę? Odpowiedzi są w tej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
530
98

Na półkach:

Podręcznikowo.

Podręcznikowo.

Pokaż mimo to

avatar
2082
186

Na półkach: , ,

Koniec drugiej wojny światowej w Polsce to niestety nie koniec dramatu Polaków. Pierwsze lata po nastaniu pokoju okazały się bardzo trudne. Kraj pogrążył się w chaosie, z ukrycia powychodziły te ludzkie kreatury, które powstrzymywał jeszcze okupacyjny dryl. Do tego zrujnowane miasta, powszechna bieda i przejęcie sterów przez nowe władze. Oj, nie były to łatwe czasy. I to mozolne zmaganie się trudami dnia codziennego przedstawili Maja i Jan Łozińscy w książce "W powojennej Polsce 1945-1948 ".
Książka , jak zawsze u tej pary autorów ciekawa, okraszona cytatami z różnych źródeł, zapisków oraz wspomnień mniej i bardziej znanych postaci, artykułów prasowych. Podnoszące na duchu jest to, że nasi rodacy mimo tych ciężkich czasów potrafili jeszcze raz zmobilizować wszystkie siły do walki z przeciwnościami losu. Książka ciekawa także w kontekście burzliwych w ostatnich dniach dyskusji wokół ustawy o IPN.

Koniec drugiej wojny światowej w Polsce to niestety nie koniec dramatu Polaków. Pierwsze lata po nastaniu pokoju okazały się bardzo trudne. Kraj pogrążył się w chaosie, z ukrycia powychodziły te ludzkie kreatury, które powstrzymywał jeszcze okupacyjny dryl. Do tego zrujnowane miasta, powszechna bieda i przejęcie sterów przez nowe władze. Oj, nie były to łatwe czasy. I...

więcej Pokaż mimo to

avatar
202
75

Na półkach:

Książka sklejona z cytatów - trochę jak magisterka

Książka sklejona z cytatów - trochę jak magisterka

Pokaż mimo to

avatar
60
18

Na półkach:

Maja i Jan Łozińscy, specjaliści dotychczas wnikliwie eksplorujący przedwojenną obyczajowość Polaków, tym razem wydobywają z powojennych gruzów wzruszające obrazy odradzających się miast.

Rok 1945. Większość ziem Drugiej Rzeczypospolitej przeszła spod okupacji hitlerowskiej pod panowanie Armii Czerwonej. 80% zabudowań w stolicy, w wyniku wojny, powstania w getcie i powstania warszawskiego, zostało zrównane z ziemią. Gdzieś w ruinach, ciemności, głodzie i mrozie, ukryta była garstka mieszkańców. Nie było ich więcej niż tysiąc. Tak między innymi, w kryjówce w Alejach Niepodległości, bez jedzenia, wśród myszy i szczurów, ukrywał się Władysław Szpilman. Przy okazji wciąż mam przed oczami wstrząsające sceny z filmu Polańskiego, obrazujące dramat tamtych dni. Ulice pełne zwłok w strzępach ubrań, porozrywanych drutów telefonicznych i tramwajowych, resztek popalonych mebli, książek, zbitych naczyń. Przetrwałymi budynkami "zaopiekowali się" szabrownicy. Dawni mieszkańcy rozpoczęli powroty już w pierwszych dniach po wyzwoleniu z niemieckiej okupacji. Do miejsc gdzie nie mieli ani rodziny, ani sąsiadów, ani znajomych. Wykorzystywali każdą przestrzeń, dającą namiastkę schronienia. W zrujnowanym mieście tracili orientację. Charakterystyczne punkty jak PASTA czy Prudential praktycznie przestały istnieć.

Wydarzenia polityczne lat 1945-1948 stanowią tło niezwykłej opowieści, gdzie radość z wypędzenia Niemców przenika ze strachem przed komunizmem, (później terrorem NKWD i urzędów bezpieczeństwa).

W tej atmosferze rozpoczyna się odgruzowywanie Warszawy, pierwsze transporty miejskie rikszami lub wozami konnymi (polska stolica otrzymała w prezencie od Stalina dwanaście trolejbusów, a pierwszy kurs w styczniu 1946 przejechał z Placu Unii Lubelskiej na Trębacką).

Stolica w niewiarygodnym tempie wraca do życia. Odradza się handel, wznawia działalność Dom Towarowy Braci Jabłkowskich, fabryka słodyczy Wedla, rusza wydawanie prasy i książek. W Łodzi i Krakowie budzi się do życia kultura i domy dla literatów. Na potęgę pije się bimber i wódkę, modne staje się palenie papierosów "Nysa" i "Triumf".

"Obiektem, który najszybciej odbudowuje się w Warszawie, jest niewątpliwie kobieta."

Książka Łozińskich znakomicie spina "Dzienniki" Dąbrowskiej, Nałkowskiej, wspomnienia Hłaski, Tyrmanda, prasę z tego okresu: "Życia Warszawy", "Przekroju", "Odrodzenia", publikacje Andrzejewskiego, Iwaszkiewicza, Zaremby, a przede wszystkim fotografie, których wcześniej nie znałam, a robią piorunujące wrażenie.

Fantastyczna, mądra, wzruszająca książka. Do zdecydowanego polecenia.

Maja i Jan Łozińscy, specjaliści dotychczas wnikliwie eksplorujący przedwojenną obyczajowość Polaków, tym razem wydobywają z powojennych gruzów wzruszające obrazy odradzających się miast.

Rok 1945. Większość ziem Drugiej Rzeczypospolitej przeszła spod okupacji hitlerowskiej pod panowanie Armii Czerwonej. 80% zabudowań w stolicy, w wyniku wojny, powstania w getcie i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
264
198

Na półkach: , , , ,

Popularnonaukowa książką o powojennej sytuacji w Polsce w latach 1945-1949. Napisana przystępnym językiem, oparta na wspomnieniach naocznych świadków. Wiekszość publikacji dotyczy sytuacji w Warszawie i na tak zwanych ziemiach odzyskanych. Łatwa i przyjemna lektura, dla tych których interesuje powojenny okres a nie mają o nim za dużo wiedzy.

Popularnonaukowa książką o powojennej sytuacji w Polsce w latach 1945-1949. Napisana przystępnym językiem, oparta na wspomnieniach naocznych świadków. Wiekszość publikacji dotyczy sytuacji w Warszawie i na tak zwanych ziemiach odzyskanych. Łatwa i przyjemna lektura, dla tych których interesuje powojenny okres a nie mają o nim za dużo wiedzy.

Pokaż mimo to

avatar
1931
1268

Na półkach: , , ,

Ciężkie czasy, które nastały po wojnie, opisane w dość interesujący i przystępny sposób. Dla czytelników interesujących się powojennymi czasami.

Ciężkie czasy, które nastały po wojnie, opisane w dość interesujący i przystępny sposób. Dla czytelników interesujących się powojennymi czasami.

Pokaż mimo to

avatar
636
428

Na półkach: , ,

Niezbyt obszerna, trochę ciekawostek, dużo cytatów ze wspomnień. Jedynie sygnalizuje problemy powojennej Polski. Dla chcących jedynie zorientować się w temacie.

Niezbyt obszerna, trochę ciekawostek, dużo cytatów ze wspomnień. Jedynie sygnalizuje problemy powojennej Polski. Dla chcących jedynie zorientować się w temacie.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    151
  • Przeczytane
    89
  • Posiadam
    22
  • Historia
    11
  • 2015
    4
  • Teraz czytam
    2
  • 2017
    2
  • Ulubione
    2
  • PRL
    2
  • 2018
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki W powojennej Polsce 1945-1948


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne