W powojennej Polsce 1945-1948

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
historia
joly_fh

W powojennej Polsce to opowieść o życiu codziennym w niezwykłym okresie historii naszego kraju, jakim były pierwsze lata po zakończeniu drugiej wojny światowej. Pomimo wielkich zniszczeń, bolesnych zmian ustrojowych, jakie nastąpiły wraz z dostaniem się Polski pod bezpośredni wpływ ZSRR, radość z końca wojny była powszechna. Naród polski, choć stopniowo przegrywał walkę o polityczną niezależność, przejawiał niezwykłą wolę życia, pragnienie normalności, zdumiewającą przedsiębiorczość.

Zanim nastąpiło całkowite zapadnięcie „żelaznej kurtyny”, pełne umocnienie niechcianej przez większość społeczeństwa władzy ludowej, można było obserwować w Warszawie, a także w innych miastach, fenomenalne zjawisko odradzania się życia w ruinach. Rozkwitał handel, rzemiosło, wyrastały jak grzyby po deszczu kawiarnie i jadłodajnie. Do kraju wracali rodacy z różnych zakątków świata, odnajdywały się rodziny. O tych latach opowiada popularny serial Czas honoru. Książka przedstawia znakomity opis życia codziennego, przepleciony fragmentami wspomnień, dzienników, listów i artykułów prasowych z tamtego okresu.

źródło opisu: Dom Wydawniczy PWN, 2015

źródło okładki: www.dwpwn.pl

Agacha | 2017-09-11
Przeczytana: 10 września 2017

Ciężkie czasy, które nastały po wojnie, opisane w dość interesujący i przystępny sposób. Dla czytelników interesujących się powojennymi czasami.

kodoga | 2018-02-22
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 22 lutego 2018

Koniec drugiej wojny światowej w Polsce to niestety nie koniec dramatu Polaków. Pierwsze lata po nastaniu pokoju okazały się bardzo trudne. Kraj pogrążył się w chaosie, z ukrycia powychodziły te ludzkie kreatury, które powstrzymywał jeszcze okupacyjny dryl. Do tego zrujnowane miasta, powszechna bieda i przejęcie sterów przez nowe władze. Oj, nie były to łatwe czasy. I to mozolne zmaganie się trudami dnia codziennego przedstawili Maja i Jan Łozińscy w książce "W powojennej Polsce 1945-1948 ".
Książka , jak zawsze u tej pary autorów ciekawa, okraszona cytatami z różnych źródeł, zapisków oraz wspomnień mniej i bardziej znanych postaci, artykułów prasowych. Podnoszące na duchu jest to, że nasi rodacy mimo tych ciężkich czasów potrafili jeszcze raz zmobilizować wszystkie siły do walki z przeciwnościami losu. Książka ciekawa także w kontekście burzliwych w ostatnich dniach dyskusji wokół ustawy o IPN.

ZapomnianaBiblioteka | 2015-05-17

Z roku na rok ubywa świadków przełomowych wydarzeń w dziejach naszego narodu. Coraz mniej jest osób pamiętających lata dwudzieste i trzydzieste ubiegłego wieku a także tragiczny czas II wojny światowej i odbudowy naszego kraju ze zniszczeń dokonanych przez niemieckiego okupanta. O ile w ostatnich latach ukazało się wiele wydawnictw obejmujących swym zakresem losy mieszkańców naszego kraju w okresie dwudziestolecia międzywojennego, to późniejszy okres doczekał się znacznie mniejszej ilości opracowań. Jedną z publikacji wypełniających tę lukę jest książka Mai i Jana Łozińskich przedstawiająca życie Polaków na tle przemian systemowych i gospodarczych w latach 1945-1948.

Więcej na:

Popularnonaukowa książką o powojennej sytuacji w Polsce w latach 1945-1949. Napisana przystępnym językiem, oparta na wspomnieniach naocznych świadków. Wiekszość publikacji dotyczy sytuacji w Warszawie i na tak zwanych ziemiach odzyskanych. Łatwa i przyjemna lektura, dla tych których interesuje powojenny okres a nie mają o nim za dużo wiedzy.

Karola | 2015-05-12
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 03 maja 2015

Książki o II wojnie światowej, oraz latach tuż po niej czytam z ogromnym zainteresowaniem. Niestety tutaj się troszkę rozczarowałam, być może dlatego, że najpierw przeczytałam książkę Grzebałkowskiej? W każdym razie miałam wrażenie, że autorzy chcą poruszyć za wiele tematów, chcą stworzyć pełny obraz świat po wojnie, jednak efekt jest zupełnie inny, dostajemy wiele informacji, suchych faktów z różnych miejscowość a z tego zamiast jednej układanki mamy kilka układanek wśród których trudno dopatrzyć się motywu przewodniego.

kulturapowazna | 2016-07-09
Przeczytana: 03 maja 2015

Maja i Jan Łozińscy, specjaliści dotychczas wnikliwie eksplorujący przedwojenną obyczajowość Polaków, tym razem wydobywają z powojennych gruzów wzruszające obrazy odradzających się miast.

Rok 1945. Większość ziem Drugiej Rzeczypospolitej przeszła spod okupacji hitlerowskiej pod panowanie Armii Czerwonej. 80% zabudowań w stolicy, w wyniku wojny, powstania w getcie i powstania warszawskiego, zostało zrównane z ziemią. Gdzieś w ruinach, ciemności, głodzie i mrozie, ukryta była garstka mieszkańców. Nie było ich więcej niż tysiąc. Tak między innymi, w kryjówce w Alejach Niepodległości, bez jedzenia, wśród myszy i szczurów, ukrywał się Władysław Szpilman. Przy okazji wciąż mam przed oczami wstrząsające sceny z filmu Polańskiego, obrazujące dramat tamtych dni. Ulice pełne zwłok w strzępach ubrań, porozrywanych drutów telefonicznych i tramwajowych, resztek popalonych mebli, książek, zbitych naczyń. Przetrwałymi budynkami "zaopiekowali się" szabrownicy. Dawni mieszkańcy rozpoczęli...

Anna | 2015-08-03
Przeczytana: 15 czerwca 2015

"W powojennej Polsce" to książka popularnonaukowa dla każdego. Nie trzeba być znawcą historii, żeby zrozumieć przedstawione sytuacje i z łatwością odsłaniać kolejne strony lektury. Łozińscy sięgnęli do wielu źródeł, które pozwoliły zobrazować życie w drugiej połowie lat 40. słowami ówczesnych. Fragmenty pamiętników czy listów to nie tylko fakty, ale przede wszystkim emocje, jakie towarzyszyły społeczeństwu. Radość z udanych zakupów czy smutek powrotu do zrujnowanego zupełnie mieszkania - z tym spotykamy się na kolejnych stronach książki. Kolejne rozdziały pokazują życie w zrujnowanej Warszawie, Łodzi, Krakowie, ale także historie wyjazdy Polaków na Ziemie Odzyskane.

Leśna_czytelnia | 2015-05-21

"Na niespełna dwustu stronach dotknięto wielu zjawisk, podano mnóstwo nazwisk, tytułów, nazw własnych, ale wszystko to jest jedynie szkicem, ogólnym zarysem, w moim poczuciu zapowiedzią kolejnej książki, bardziej szczegółowej, z detalami, których tu zdecydowanie zabrakło."

Zapraszam do przeczytania całej recenzji:

Paula | 2015-05-15
Przeczytana: 09 maja 2015

marw | 2018-01-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 20 stycznia 2018

Niezbyt obszerna, trochę ciekawostek, dużo cytatów ze wspomnień. Jedynie sygnalizuje problemy powojennej Polski. Dla chcących jedynie zorientować się w temacie.