Dziewczyna z portretu

Okładka książki Dziewczyna z portretu
David Ebershoff Wydawnictwo: Znak Literanova Ekranizacje: Dziewczyna z portretu (2016) literatura obyczajowa, romans
384 str. 6 godz. 24 min.
Kategoria:
literatura obyczajowa, romans
Tytuł oryginału:
The Danish Girl
Wydawnictwo:
Znak Literanova
Data wydania:
2016-01-20
Data 1. wyd. pol.:
2012-06-11
Data 1. wydania:
2015-12-03
Liczba stron:
384
Czas czytania
6 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324035762
Tłumacz:
Tomasz Bieroń
Ekranizacje:
Dziewczyna z portretu (2016)
Tagi:
Tomasz Bieroń zmiana płci miłość trójkąt transgenderyzm transseksualizm LGBT literatura amerykańska

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
817 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
475
246

Na półkach: , ,

Na początek kilka faktów.

Lili istniała naprawdę.

Ale o tym pewnie już wiesz, drogi czytelniku, bo trąbią o tym na lewo i prawo w związku z ekranizacją tejże powieści.

Jednak w przypadku książki należy pamiętać, iż ukazane w niej postacie należy traktować jako całkowicie fikcyjne - jak pisze sam autor w notatce na końcu powieści i przez ten pryzmat będę oceniać "Dziewczynę z portretu". A sama Lili - Lili Elbe - żyła w latach 1882-1931 i jest jedną z pierwszych osób, które przeszły udokumentowaną operację zmiany płci. W trakcie jednej z operacji obecny przy niej lekarz podobno twierdził, iż w organizmie Einara Wegenera znajdują się narządy zarówno męskie, jak i żeńskie, co potwierdzałoby hermafrodyczną naturę naszego bohatera. Lily Elbe zmarła w 1931 r. prawdopodobnie w wyniku komplikacji powstałych po piątej operacji, która miała stanowić ukoronowanie procesu zmiany Einara w kobietę.

Książka została podzielona na trzy części - pierwszą ukazującą budzenie się Lili w Einarze, drugą - klika lat później - w której główny bohater dochodzi do wniosku, iż nie może żyć i jako Lili i jako Einar oraz trzecią, przedstawiającą proces przemiany Einara w Lili. Najwięcej dzieje się właśnie w trzeciej części, która niestety jest najkrótsza.

Muszę przyznać, że książka bardzo mnie zmęczyła. Czytałam ją długo, niektóre fragmenty omijałam, gdyż wlokły się niemiłosiernie, a niczego nie wnosiły do fabuły. Sposób narracji jest według mnie zupełnie nieatrakcyjny - nudny i akcentujący dziwne momenty w lekturze. Liczne retrospekcje wytrącają czytelnika z głównego wątku, a "akcja" ciągnie się jak flaki z olejem.

Możliwe, iż nie umiem czytać między wierszami, ale ja tutaj nie dopatrzyłam się "odważnej miłości, która potrafiła przekroczyć wszelkie granice, także te obyczajowe i seksualne, bez oglądania się na to, co wypada". Nie dopatrzyłam się także wielkiego poświęcenia Grety, o którym huczą inne opinie. Wiecie, jak ja to odebrałam? Jako potrzebę Gerty wykreowania sobie przyjaciółki, której nigdy nie miała (na coś jednak przydało się czytanie o jej przeszłości i bogatej rodzinie) - potem biedna zorientowała się, że sprawy poszły za daleko i pewnych rzeczy nie dało się już cofnąć - wznieciła w Einarze głęboko zagnieżdżone pragnienia, które, jak już raz się uwolniły, nie chciały wrócić do zakamarków umysłu głównego bohatera.Lili była Grecie droższa, niż Einar, ale po jej "narodzinach" Greta dość szybko wycofała się z życia swojego "zmarłego" męża i ułożyła sobie swoje na nowo.

Zadziwiło mnie również to, iż główny bohater został w pewnym momencie opisany jako swego rodzaju schizofreniczna osobowość - Einar nie pamięta, co robił jako Lili. Zupełnie to do mnie nie przemawia, jest to dla mnie zabieg zupełnie niezrozumiały, jednak mogę zrozumieć, iż autor w ten sposób chciał uwypuklić, iż Einar i Lili to w rzeczywistości dwie różne osoby.

To są moje odczucia na świeżo po przeczytaniu "Dziewczyny z portretu". Być może najdą mnie jeszcze jakieś refleksje w tym temacie - wówczas z pewnością uzupełnię swoją opinię.

Według mnie książka jest po prostu przeciętna, zatem taką wystawiłam jej ocenę i zdaję sobie sprawę, że jest niższa, niż większość ocen jej tutaj wystawionych. Jednak być może wynika to z moich oczekiwań względem książki, które były bardzo wysokie. Cóż, ja się rozczarowałam, ale być może jestem odosobnionym przypadkiem.

Na początek kilka faktów.

Lili istniała naprawdę.

Ale o tym pewnie już wiesz, drogi czytelniku, bo trąbią o tym na lewo i prawo w związku z ekranizacją tejże powieści.

Jednak w przypadku książki należy pamiętać, iż ukazane w niej postacie należy traktować jako całkowicie fikcyjne - jak pisze sam autor w notatce na końcu powieści i przez ten pryzmat będę oceniać...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 218
  • Przeczytane
    1 038
  • Posiadam
    309
  • Ulubione
    30
  • 2016
    26
  • Teraz czytam
    23
  • Chcę w prezencie
    15
  • 2019
    11
  • 2018
    10
  • Literatura amerykańska
    10

Cytaty

Więcej
David Ebershoff Dziewczyna z portretu Zobacz więcej
David Ebershoff Dziewczyna z portretu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także