Dziewczyna z ogrodu

Okładka książki Dziewczyna z ogrodu
Parnaz Foroutan Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece literatura piękna
272 str. 4 godz. 32 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
The Girl from the Garden
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Kobiece
Data wydania:
2016-01-25
Data 1. wyd. pol.:
2016-01-25
Data 1. wydania:
2015-09-18
Liczba stron:
272
Czas czytania
4 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365170392
Tłumacz:
Ewa Morycińska-Dzius
Tagi:
Ewa Morycińska-Dzius Iran pożądanie obsesja władza żydzi rodzina
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
144 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1154
940

Na półkach: ,

Rachel – bohaterka „Dziewczyny z ogrodu” jest zgorzkniałą kobietą, którą zniszczyła zazdrość i zawiść. Gdy Asher – głowa żydowskiej rodziny żyjącej w irańskim mieście Kermanshah pojął ją za żonę nie spodziewał się, że jest ona bezpłodna. Bezowocne pragnienie dziecka prowadzi od zagubienia do obsesji i nienawiści, która pogłębia się jeszcze bardziej, gdy okazuje się, że szwagierka Rachel jest w ciąży. Decyzja podjęta przez Ashera zaważy o losach całej rodziny.

Obowiązki i pozycja kobiet w różnych kulturach, religiach, cywilizacjach, to dziś ponawiający się stale, można powiedzieć, modny zakres badań naukowców. Także temat chętnie poruszany przez dziennikarzy, pisarzy, jak i będących w kręgu zainteresowań zwykłych ludzi. Temat jest bowiem ciekawy i aktualny w związku z zachodzącymi dużymi zmianami społecznymi. Ważną rolę w jego poruszaniu, jak i dyskusjach odgrywają same kobiety, nie tylko prezentując się, jako strażniczki domowego ogniska, ale również jako kobiety sukcesu w biznesie a nawet w polityce. To one same próbują zwiększyć swój udział w życiu społecznym poprzez walkę o równe prawa obojga płci, gdyż chcą odgrywać większą rolę we współczesnym świecie. By zrozumieć dlaczego tak się dzieje należy sięgnąć do źródeł opisujących początki cywilizacji, rozwoju kultur i wierzeń trzech religii monoteistycznych: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu.

Zawsze czytając tego typu książki bardzo się denerwuję, niezależnie od tego czy są one podparte faktami czy opierają się jedynie na fikcji. Wszyscy wiemy jak wygląda życie kobiety w niektórych kulturach. Nie potrafię pojąć jak można obwiniać żonę o to, że nie rodzi dzieci, albo twierdzić, że po złości wydaje na świat córki. Starzy mężczyźni zmuszają do seksu dziewczynki, poniżają je, biją, zamykają w piwnicy. Jaki Bóg im na to pozwala?! W rzeczywistości są zacofanymi ludźmi, nie posiadającymi najmniejszej wiedzy medycznej, z głowami pełnymi wiary w jakieś zabobony, demony, klątwy, złe uroki z pokolenia na pokolenie przekazują sobie wiedzę na temat nieludzkich obyczajów. Dla mężczyzn wychowanych w niektórych religiach przeciwna płeć jest warta o połowę mniej od ich własnego życia. Wiele się słyszy na temat terroryzmu z ich strony oraz wszelkich niehumanitarnych zachowań. Kobieta pozostaje bez możliwości, ucieczki, bez perspektyw, bez sensu. Dzisiejszy świat nieco poszedł do przodu i wygląda inaczej, jednak ci ludzie, którzy zdecydowali się na ortodoksyjny odłam swojej religii trwają w tych samych przekonaniach co dawniej.

„Dziewczyna z ogrodu” nie szokuje tak bardzo jak inne pozycje, które miałam okazje czytać w tej tematyce. Nie jest tak drastyczna i przepełniona agresją, ale mimo to jest bardzo emocjonująca. Trudno przejść obok niej obojętnie, tak jak trudno przymknąć oko na to co dzieje się w krajach, w których kobiety nie mają żadnych praw. Serce mi się ściska kiedy pomyślę sobie, że żony tam służą tylko jako inkubator do rodzenia dzieci nie mając żadnych praw. Nie mówiąc już o pracy, nauce, czynnym udziale w polityce czy realizacji swoich pasji.

Książka jest nieco chaotyczna ponieważ autorka przeskakuje w czasie do różnych etapów życia bohaterów. W większości składa się ze wspomnień, które powoli łączą się w jedną całość. Układ zdarzeń jest dynamiczny i zorganizowany, determinuje losy głównych bohaterów. Występuje wyraźna hierarchizacja wątków, w których wyróżnia się jeden główny, reszta z nich tworzy tło historyczne, obyczajowe i społeczne. Narrator jest wszechwiedzący, opowiada losy postaci z roli naocznego świadka, dzięki czemu czytelnik śledzi ciekawie zakreśloną fabułę.

„Dziewczyna z ogrodu” to poruszająca historia o tym do czego może doprowadzić chorobliwa chęć posiadania dziecka. To pełna bólu, niezrozumienia i zazdrości podróż do zachodniej części Iranu. Foroutan odsłania przed czytelnikiem kulturę tamtejszych Żydów - ich życie, pracę i wiarę. Gorąco polecam podkreślając, że nie jest to lekka lektura.

Rachel – bohaterka „Dziewczyny z ogrodu” jest zgorzkniałą kobietą, którą zniszczyła zazdrość i zawiść. Gdy Asher – głowa żydowskiej rodziny żyjącej w irańskim mieście Kermanshah pojął ją za żonę nie spodziewał się, że jest ona bezpłodna. Bezowocne pragnienie dziecka prowadzi od zagubienia do obsesji i nienawiści, która pogłębia się jeszcze bardziej, gdy okazuje się, że...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    265
  • Przeczytane
    178
  • Posiadam
    41
  • Ebooki
    5
  • 2016
    5
  • Arabsko - muzułmańsko - afrykańskie
    5
  • 2018
    4
  • 2020
    3
  • Teraz czytam
    3
  • Egzemplarz recenzencki
    3

Cytaty

Więcej
Parnaz Foroutan Dziewczyna z ogrodu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także