Allegro - kampania grudzień kat. współczesna

Elizabeth Is Missing

Wydawnictwo: Penguin UK
0241968186
angielski
kasiasowula

Maud’s been getting forgetful. She keeps buying peach slices when she has a cupboard full, forgets to drink the cups of tea she’s made and writes notes to remind herself of things. But Maud is determined to discover what has happened to her friend, Elizabeth, and what it has to do with the unsolved disappearance of her sister Sukey just after the Second World War.

źródło opisu: http://emmahealey.co.uk/elizabethismissing/

gwiazdka | 2017-05-09
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 09 maja 2017

Znowu kolejna książka mnie zaskoczyła. Pozytywnie. Zaczyna się niewinnie, niby jest o mało ciekawych sprawach, bo o starości, a tymczasem napisana tak lekko i z takim znawstwem tematu, że było mi trudno się oderwać. Portret psychologiczny narratorki- głównej bohaterki, chociaż nikt do końca nie wie, w jakim stopniu prawdziwy, przedstawiony po mistrzowsku. Jest jeszcze drugi wątek- historyczno- kryminalny, ale ten w obliczu staruszki z demencją jest mało ważny, trochę rozwlekły, przewidywalny i lekko nużący, za to wydarzenia współczesne i sama bohaterka opisane rewelacyjnie. Oczywiście rozumiem, że znajomość wydarzeń sprzed siedemdziesięciu lat jest dla czytelnika koniecznością, inaczej nie zrozumie współczesnych wydarzeń, ale gdyby ode mnie zależało skróciłabym go do minimum.

W ogólnej ocenie książce „Ani śladu Elizabeth” Emmy Healey daję bardzo dobry, bo, jak wspomniałam za dużo miejsca zajęły wydarzenia z lat czterdziestych, „wątek kryminalny” był przewidywalny, w dodatku nie...

allison | 2016-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2016

„Ani śladu Elizabeth” to książka, która intryguje i wciąga od pierwszych stron. Jest ona po trosze kryminałem, powieścią obyczajową i psychologiczną, w której powaga przeplata się z humorem.

Główna bohaterka, Maud, to leciwa kobieta, która stopniowo traci pamięć. Mimo iż zapomina, co robiła i mówiła kilka godzin temu, doskonale odnajduje się we wspomnieniach z dzieciństwa, które spowija mgiełka tajemnicy. Oba światy przenikają się, tworząc wzruszającą opowieść, pełną sekretów i niedopowiedzeń. Dodatkowo ubarwiają ją poszukiwania tytułowej Elizabeth, przyjaciółki Maud. Staruszka jest przekonana, że musiało stać się jej coś złego, więc prowadzi prywatne śledztwo, które niestety utrudniają kłopoty z pamięcią.
Na rozwiązanie zagadek trzeba poczekać, ale warto uzbroić się w cierpliwość, bo zakończenie zaskakuje.

Czyta się tę powieść z dużymi emocjami – w napięciu trzymają retrospekcje i zagadka kryminalna sprzed lat, wzruszeń dostarczają opisy dramatycznych sytuacji, zagubienia i...

BagatElka | 2016-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2016

Starzy ludzie są niewidzialni.
Nieporadność małego dziecka wzrusza i rozczula ale nieporadność starego człowieka budzi niechęć i irytację.Pomimo tego,że mamy świadomość,że każdego z nas czeka ten etap w życiu - o ile go dożyje - to staramy się o tym nie myśleć.
Maud z "Ani śladu Elizabeth" próbuje przekonać córkę,opiekunkę,policję i innych,że Elizabeth spotkało coś złego.Do zmartwienia o los przyjaciółki,dochodzą wspomnienia dotyczące zaginięcia siostry Maud.
Śledzimy zmagania Maud ze smutkiem bo jej próby, przekonania otoczenia do słuszności swoich podejrzeń,to istna walka z wiatrakami.
Przypominają próbę złożenia puzzli,przy czym ich kawałki pochodzą z kilku różnych obrazków.
Podczas czytania "Ani śladu Elizabeth" nie ma czasu na relaks.Jest za to mozolne przedzieranie się przez wspomnienia staruszki,jej frustrację,strach,zagubienie i samotność.
Dla większości ludzi jest ona dziwaczką,która ma obsesję na punkcie przyjaciółki,natomiast dla Maud,to wszyscy wokół są...

Wkp | 2015-07-17

GDZIE JESTEŚ, ELIZABETH?

Maud nie pamięta i jest to chyba najważniejsza rzecz w jej życiu. Rzecz, która wpływa na wszystko i wszystko zmienia. Zwykłe zakupy przeradzają się w nierozpoznawanie potrzebnych produktów, co przekłada się na ciągłe kupowanie hurtowych niemalże ilości brzoskwiń w puszkach. Pragnienie doskwiera, ale Maud nie ma pojęcia o zostawionym szeregu nietkniętych nawet szklanek z herbatą. Domowy lekarz natomiast ma już jej dość – znów go wezwała, jak niemal co dzień, i znów nie pamięta po co.
I nagle Maud przypomina się jedna rzecz: od dawna nie miała kontaktu ze swoją przyjaciółką, Elizabeth. Czy aby na pewno? Karteczki, które zostawiła dla samej siebie na to właśnie wskazują. Pusty dom Elizabeth tylko potwierdza jej obawy. Ale co może zrobić staruszka, której nikt nie wierzy? Tak oto Maud zaczyna własne śledztwo, starając się zapamiętać własne ustalenia, cała sytuacja zaś przywołuje analogiczną historię z jej młodości, najgorszą rzecz, jaka zdarzyła się w całym...

Pinacolada | 2016-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2016

Książka różni się od wszystkich, które dotychczas przeczytałam. Dzięki autorce wchodzimy w świat kobiety, która cierpi na demencje. Wszystko zapomina, nawet najłatwiejsze dla nas czynności są dla niej nie lada wyzwaniem. Lepiej pamięta stare czasy gdy była jeszcze nastolatka niż to co wydarzyło się doalow ie 5 minut wcześniej. Ukazane jest również otoczenie chorej kobiety, córka ciągle opiekuje się chora matka i musi mieć wiele cierpliwości do własnej matki. Opowieść niezwykłe mnie wciągnęła na dwóch płaszczyznach rozwiązujemy niby dwa zaginięcia siostry sprzed 70 lat oraz najlepszej przyjaciółki chorej kobiety. Książka niezwykłe wciąga chociaż muszę przyznać, ze czasami trochę się irytowalam, jednak warto przeczytać historię kobiety by móc sobie uświadomić jak ciezka i bolesna jest starość. Polecam 😊

miki24gr | 2015-03-20
Na półkach: Przeczytane, 2015, Pożyczone
Przeczytana: 20 marca 2015

Nie jest to książka łatwa w odbiorze, ale jednak fascynująca. Najbardziej poruszył mnie w niej zapis tego, co dzieje się w głowie staruszki dotkniętej demencją. To nie jedyny wątek, równolegle wyjaśniana jest tajemnica zaginięcia siostry głównej bohaterki, które miało miejsce kilkadziesiąt lat wcześniej...Zakończenie jest zaskakujące!
Polecam, powieść godna uwagi!

eunice | 2016-06-24
Na półkach: Przeczytane, Legimi 📚, 2016
Przeczytana: 24 czerwca 2016

Z początku zabawna, z każdym kolejnym rozdziałem coraz bardziej przygnębiająca historia kobiety cierpiącej na demencję. Przeszłość miesza się z teraźniejszością, członkowie najbliższej rodziny wydają się być obcymi osobami - oto rzeczywistość Maud. Chociaż zakończenie nie było dla mnie zaskoczeniem, to i tak rozdarło mi serce na tysiąc kawałków... Wzruszająca i bardzo wciągająca lektura.

„Ani śladu Elizabeth” jest doskonałym przykładem na to, że wcale nie trzeba oryginalnych wątków, by stworzyć bohatera żyjącego w ciągłym poczuciu zagrożenia i niepewności. Co więcej pokazuje, że w przyszłości być może sami będziemy zmuszeni takowym się stać. Wszystko za sprawą demencji starczej - przypadłości, która upośledza funkcje psychiczne i izoluje od reszty świata.

Z pamięcią krótkotrwałą Maud dzieje się coś niedobrego; nie jest w stanie sobie przypomnieć czy jadła już śniadanie, po co weszła do sklepu, ani do kogo i po co wykręciła numer. W codziennym funkcjonowaniu pomagają jej zatrudniona na godziny opiekunka, odwiedzająca ją dorosła córka oraz zapisywane przez nią samą karteczki. To właśnie jedna z nich zawiera sugestię zniknięcia jej jedynej przyjaciółki - Elizabeth. Poznanie prawdy nie będzie jednak łatwe; stan jej zdrowia pogarsza się z każdym dniem, a wspomnienia tragedii z przeszłości stają się wyraźniejsze niż ulotne kadry teraźniejszości.

Brawa za pomysł na...

pierwsza_czytanka | 2014-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2014

Intymne spojrzenie na wnętrze osoby tracącej pamięć.
Z głęboką wrażliwością pokazano uczucia przywiązania do osób i zdarzeń z przeszłości, które wywarły decydujący wpływ na dalsze życie bohaterki. Z delikatnością oddano zagubienie oraz utrate umiejętności, a w przeciwwadze do tego czynności, które wszyscy wykonujemy mechanicznie i i bez zastanowienia. Pokazano również zagubienie otoczenia i nieumiejętność postępowania z osobami, które dotknęło zapomniane.
Piękna historia.

Goszarda | 2018-03-13
Przeczytana: 13 marca 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Początek był dobry, ale sprawił że spodziewałam się innej historii - coś o Alzheimerze, starzeniu się, itp.

Było, co prawda - o utracie pamięci, mętliku myśli, pomieszaniu wspomnień, ale książka mnie znudziła.