Za ścianą

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Paying Guests
Ag2S

Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Powieść historyczna. Sarah Waters powraca do motywów, za które ją pokochaliśmy: jest tu miłość – namiętność gwałtowna i czasami niszcząca, jest zwrot akcji i tajemnica. „Za ścianą” to opowieść, która trzyma w napięciu aż do ostatniej strony. Londyn, 1922 rok. Świat jeszcze się nie otrząsnął z wojennej zawieruchy,...

Londyn, 1922 rok. Świat jeszcze się nie otrząsnął z wojennej zawieruchy, a już zbierają się nad nim kolejne ciemne chmury. Ludzie stracili złudzenia i domagają się zmian. Tymczasem na południu miasta, w eleganckiej dzielnicy Champion Hill, w domu, gdzie wspomnienia wojny są wciąż żywe, życie z dnia na dzień ma się zmienić nie do poznania.

Owdowiała pani Wray i jej dwudziestosześcioletnia córka Frances – niezamężna, o intrygującej przeszłości i widokach na staropanieństwo – są zmuszone przyjąć lokatorów. Przybycie Lilian i Leonarda Barberów, młodego, nowoczesnego małżeństwa z „klasy urzędniczej”, wnosi niespodziewany chaos w ich szarą rzeczywistość: hałaśliwą gramofonową muzykę, atmosferę nieustannej zabawy i koloryt. Zaintrygowana Frances zagląda do ich życia przez uchylone drzwi i nasłuchuje odgłosów zza ściany. Kiedy nieoczekiwanie zaprzyjaźnia się z Lilian, ich lojalność wobec bliskich staje pod znakiem zapytania. Rodzi się wiele pytań, jedna strona wraca do przeszłości, druga otwiera zupełnie nowy rozdział. I nikt nie jest w stanie przewidzieć, jaki to wszystko znajdzie finał.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

allison | 2015-05-02
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 01 maja 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pięknie opowiedziana, intrygująca historia zakazanej miłości, namiętności i zbrodni, historia, od której trudno się oderwać.

W pierwszej połowie akcja płynie niespiesznie, skupiając się głównie na wewnętrznych przeżyciach bohaterów i ich wzajemnych, skomplikowanych relacjach.
W drugiej części, gdy dochodzi do niespodziewanej tragedii, akcja zaczyna płynąć bardzo szybko. Nadal śledzimy rozterki postaci, ale równie ważne są inne zdarzenia (nie zdradzam ich, by nie psuć potencjalnym odbiorcom przyjemności czytania).

"Za ścianą" to opowieść pełna tajemnic z przeszłości. Dużo tu niedopowiedzeń, wątpliwości, podejrzeń, które towarzyszą bohaterom (i czytelnikowi) do ostatniej strony.
To również historia uczucia, które pokazane jest jako paleta najróżniejszych doznań, od subtelności po okrucieństwo.

Dużym plusem są portrety bohaterek - niezwykle wnikliwe, głębokie, dające wiele do myślenia.
Kolejna zaleta to dopracowany styl, zwracający uwagę język, w którym sporo misternych opisów...

"Nie mieli pojęcia, jak dobroć, odwaga, lojalność topnieją w obliczu strachu."

Tym razem Sarah Waters przenosi nas w okres międzywojenny i oddaje jego klimat w sposób tak samo udany jak klimat epoki wiktoriańskiej w "Złodziejce". I tutaj również jest gęsto od emocji. Może mniej tu tak bardzo niespodziewanych zwrotów akcji, a fabuła biegnie bardziej niespiesznie, ale mimo to nudzić się absolutnie nie można.

"Za ścianą" to dla mnie przede wszystkim opowieść o tchórzostwie i chęci ratowania siebie kosztem wszystkiego innego, także tego, co przedtem wydawało się najważniejsze. To opowieść o tym, co z ludźmi robi strach, jak zatraca w człowieku wszystko co dobre, prawe i szlachetne. O tym, jak w przerażeniu zapominamy o moralności, miłości, uczciwości. O tym, że ze strachu jesteśmy w stanie zrobić wszystko, także poświęcić drugiego człowieka.

Obie bohaterki tej powieści to zwykłe kobiety, które miłość może bezpowrotnie zgubić. Dzieje się coś, co zaburza ich plany i nadzieje, coś, co...

korcia | 2015-06-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 30 maja 2015

Sarah Waters utkała piękną, bardzo dopracowaną i skomplikowaną historię. Jest ona napisana w barwnym stylu, z ogromną dbałością o szczegóły. "Za ścianą" zahacza o wiele gatunków literackich. Mamy tu elementy powieści społeczno-obyczajowej, pełnego erotyzmu romansu, ale też kryminału. Wszystko to zostało perfekcyjnie połączone, by zachwycać, ale też zaskakiwać czytelnika. Spokojny początek tej powieści ani trochę nie zapowiadała tak dramatycznego jej finału... Książka ta wywołuje mnóstwo emocji, zachwyca i zaczarowuje. Doskonale poznajemy bohaterów tej powieści, wchodzimy do ich wnętrza, możemy dostrzec, jak bardzo różnią się jedni od drugich, jak są nieszablonowi i jakie są między nimi powiązania. Z czasem też odkrywamy, że praktycznie każdy z nich ma jakąś tajemnicę.

"Za ścianą" to bardzo wciągająca powieść, cały czas trzymająca w napięciu, skłaniająca do refleksji, a jednocześnie zapadająca głęboko w pamięć. Mimo jej sporych rozmiarów, uporałam się z nią bardzo szybko, bo bardzo...

Elżbieta | 2015-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2015

Rewelacyjna powieść! Akcja,na początku typowa dla klimatu angielskich powieści: powolna, z lekka nudnawa,ale zwiastująca przyjemne, kobiece czytadło.Atmosfera zagęszcza się bardzo wolno,a akcja w takimże tempie rozkręca i podąża,w zdawało by się,że spodziewanym kierunku.I nagle następuje drastyczny zwrot. W zasadzie podświadomie oczekiwany,tylko w że w zupełnie zaskakującą stronę.Od tego momentu nie sposób odłożyć książki na bok.Jest to tak jakby wsiadło się do powolnej ciuchci,a w trakcie jazdy okazało się,że do końcowej stacji pędzi się już pendolino,z którego nie da się, w drodze do upragnionego celu,na chwilę wysiąść.Już dawno też nie miałam przyjemności czytania powieści z tak dokładnie, finezyjnie,a wręcz wirtuozowsko opisanymi stanami uczuć i przeżyć bohaterek ,a zwłaszcza tej pierwszoplanowej. To druga przeczytana przeze mnie, po „Złodziejce”, powieść tej autorki. Tamtą przeczytałam jakieś kilkanaście lat temu i,jak sobie przypominam,też wywarła na mnie duże wrażenie...

| 2015-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2015

Po raz drugi nie zwiodłam się na pani Waters.
Zaczyna się niewinnie.Cóż złego może być w przyjęciu pod swój dach lokatorów?Zwłaszcza,gdy kondycja finansowa wdowy i jej córki po wojnie wymaga natychmiastowej poprawy.Nowi domownicy to małżeństwo,między młodymi kobietami nawiązuje nić sympatii,która z czasem przekształci się w bliską przyjaźń.Obrazek iście sielski,przedmieścia Londynu,życie toczy się jakby w zwolnionym tempie.Ale to tylko pozory,bowiem jedno tragiczne wydarzenie jest brzemienne w skutkach i zamienia tą z pozoru leniwą opowieść w pełną nieoczekiwanych wydarzeń historię.

Autorka po mistrzowsku buduje nastrój,po łagodnym początku następuje gwałtowny zwrot i fabuła rozwija się w zupełnie nieoczekiwanym kierunku.Tło historyczne ma dla tej powieści zasadnicze znaczenie - powojenna Anglia,brak pracy i bieda,gwałtowne obniżenie stopy życiowej większości społeczeństwa to podatny grunt dla różnych niegodziwych zachowań.I tak mi chodzi myśl po głowie,chociaż to fikcyjna...

BagatElka | 2015-04-25
Przeczytana: 24 kwietnia 2015

Przyznaję,iż dwukrotnie podchodziłam do "Za ścianą" i stawałam przed ścianą.Jakoś nie mogłam się wczuć w klimat i od początku ciężki mi szło czytanie.Było nudno,poprawnie i po angielsku bez ekscytacji i palpitacji serca.Dopiero jak zaczęły się wątki romansowe czytanie ruszyło z kopyta.
Przeczytałam błyskawicznie ale czuję wyraźny niedosyt.
Jest w niej sporo psychologicznych dywagacji,szamotania się bohaterek z rzeczywistością,własnymi myślami i czynami ale tak naprawdę cała historia jest do opowiedzenia w kilka minut.
Nic mnie nie zaskoczyło,nie zachwyciło ani tym bardziej nie zszokowało.
W gruncie rzeczy od początku do końca nudnie i z zasznurowanymi ustami.
Sporo jest wspomnień na temat minionej wojny ale gdyby nie one oraz opisy ubrań to można by uznać,że ta opowieść toczy się w innym czasie i innym miejscu.
Nie znam dobrze stylu pani Waters i możliwe,że go należycie nie doceniam ale "Za ścianą" nie zachęciła mnie zbytnio do poznawania reszty książek autorki.

Anna | 2015-03-24
Przeczytana: 24 marca 2015

„Za ścianą” Sarah Waters to wybitna powieść obyczajowo-psychologiczna. Czytelnik ma możność smakowania jej od pierwszej strony. W miarę czytania rozkoszuje się i zaczyna delektować. Śmiało mogę powiedzieć, że to arcydzieło literatury angielskiej.
Fabuła książki nie jest łatwa. Z początku oscyluje wokół uczucia rodzącego się między dwiema młodymi kobietami. Jedna jest panną, druga mężatką. Jest rok 1922. Dla jednej z tych kobiet uczucie jest dobrze znane, choć zaskakujące. Dla drugiej to coś zupełnie nowego i do tej pory niewyobrażalnego. Nić sympatii między bohaterkami szybko przeradza się w głębokie, zmysłowe uczucie. Piękne uczucie, które zaskakuje również czytelnika. Wkrótce dochodzi do tragedii. Miłość zostaje wystawiona na próbę. Zresztą nie tylko miłość, także lojalność i nade wszystko człowieczeństwo. Powieść z obyczajowej przekształca się w psychologiczny thriller.
Czy ta miłość, która nie miała prawa się zrodzić ma szansę przetrwać ? Przetrwać za wszelką cenę...

Ytr0001 | 2017-08-18
Przeczytana: 29 lipca 2017

Frances Wray mieszka wraz z matką w dużym domu w Champion Hill pod Londynem. Aby go utrzymać, zmuszone są wynająć część domu państwu Barber - Leonardowi i Lilian. Wraz z ich przeprowadzką świat matki i córki staje na głowie - wkraczają do niego nowi, nieznani ludzie oraz nowe zwyczaje, hałasy i muzyka, Frances zaś, z początku niepewna, zaczyna przyzwyczajać się do małżeństwa, zwłaszcza do Lilian, z którą następnie się zaprzyjaźnia. To, co je łączy, ewoluuje jednak w coś więcej niż przyjaźń na przekór matce Frances, Leonardowi oraz społecznym konwenansom.

Gdy relacja obu kobiet się rozwija, rzeczywiście można mieć wrażenie, że jest to powieść społeczno-obyczajowa z romansem w tle, później jednak prym zaczyna wieść właśnie związek obu bohaterek - to na tym Waters skupia swoje spojrzenie i tym razem to angielskie społeczeństwo pozostaje w tle. Jednak w momencie, w którym można by mieć przesyt miłością Frances i Lilian, Waters sprytnie wprowadza nowy wątek - policyjne śledztwo...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Fabuła toczy się... Nie, ona się wlecze! Owszem, lubię niespieszny tok powieści, szczególnie tych angielskich, dziejących się nie współcześnie, ale choćby, jak tutaj w latach 20-tych minionego wieku, jednak mających w sobie drzemiącą pasję, a nie żeby na siłę czytać zdanie po zdaniu. I tak strona po stronie, aż po sam kres opasłego tomiska.

Krąg zainteresowań Sarah Waters oscyluje wokół związków lesbijskich. W sumie nie jest to dziwne, gdyż praca doktorska tej pani odnosiła się właśnie do wątków gejowsko-lesbijskich w literaturze angielskiej. Dla mnie tak jak "Muskając aksamit" mordęgą było przebrnięcie przez treść "Za ścianą". W przypadku tej drugiej nawet romans dwóch pań nie szczególnie podniósł temperaturę całej akcji. W zasadzie owa akcja polega tu na rozwleczeniu fabuły naszpikowanej tokiem myśli bohaterki i nużącymi dialogami, w sumie o niczym. Tak na dobrą sprawę historia jest budowana w oparciu o wewnętrzne przeżycia postaci. Jest miłość - ta niekonwencjonalna, jest też...

mamaKa | 2015-05-13
Przeczytana: 13 maja 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Za ścianą" to książka, którą można opisać w kilku słowach: "miłość niejedno ma imię". Uczucie bohaterek i ich relacje z bliskimi. Potem morderstwo i proces. Fabuła do przewidzenia. Sądzę, że powieść dla wytrwałych. Przebrnęłam, ale blisko było, żebym odłożyła książkę na półkę "niedokończone".