Prezydenci miasta Łodzi 1841-2007

Wydawnictwo: Łódzkie Towarzystwo Naukowe
historia
Wielebny

Historia Łodzi; - „nowej Ziemi Obiecanej", „polskiego Manchesteru”, „włókienniczego Klondike „Perły w koronie Romanowów”, - aby wymienić tylko niektóre z szumnych określeń, jakimi obdarzano miasto nad Łódką - wzbudzało w przeszłości i budzi nadal ogromne zainteresowanie historyków w Polsce, ale i na świecie. Jednak Łódź skupia uwagę badaczy nie tylko z racji oszałamiającej amerykańskiej...

Jednak Łódź skupia uwagę badaczy nie tylko z racji oszałamiającej amerykańskiej kariery miasta, które w ciągu niespełna wieku z małej osady stało się prężnym centrum przemysłu włókienniczego. Stanowi również dla historyków niezwykle zajmujący przykład prawdziwego „narodowościowego tygla, wieloetnicznej metropolii, w której bez ideologicznego szumu i teoretycznych uzasadnień praktykowane było na co dzień pokojowe współistnienie Polaków, Żydów i Niemców — trzech narodów, które co prawda dzieliła religia, tradycja, zespoły wartości, historia, jeżyk i kultura, ale połączyło dążenie do urzeczywistnienia mitu o dostatku i bogactwie, a także coraz silniejsze z czasem przekonanie, iż odrębność nie musi oznaczać wrogości, ani obcości i nie wyklucza codziennego współistnienia.
Do tej triady należy dołączyć też Rosjan, którzy choć spełniali głównie rolę administratorów również zapisali się w wielokulturowej historii Łodzi.
Obok rozwoju ekonomicznego i losów lokalnej społeczności, integralnym elementem historii Łodzi są dzieje władz miejskich - zarówno w aspekcie strukturalnym, jak i czysto ludzkim. Właśnie ten ostatni element postanowiliśmyczynić przedmiotem niniejszego opracowania. Prezentujemy sylwetki włodarzy naszego miasta - przede wszystkim Prezydentów Miasta Łodzi (od pierwszego, który sprawował ten zaszczytny urząd (Karola Tangermanna), ale także tych, którzy później pełnili funkcje Przewodniczących Prezydiów Łódzkich Rad Narodowych, Nadburmistrzów i Komisarzy Rządowych - zmieniał się bowiem status miasta i uwarunkowania polityczne w jakich przychodziło działać łódzkiej administracji. Wśród przedstawionych osób Czytelnik odnajdzie tych, których zasługi dla miasta i jego mieszkańców są niezaprzeczalne, ale również „ postacie kontrowersyjne i karierowiczów. Obok patriotów i wielkich Polaków są ci, którzy miastem zarządzali z obcego nadania, bądź wręcz przedstawiciele okupantów. Ich skrajnie różne, niekiedy wręcz przeciwstawne życiorysy łączył często tylko ten jeden fakt - zarządzania w różnych okresach historycznych Łodzią. Pomysł tej książki narodził się zarówno z potrzeby uzupełnienia pewnej luki w łódzkiej historiografii, jaką jest historia włodarzy miasta, jak też uporządkowania i zebrania już znanych informacji. Nie chcieliśmy przy tym nadawać jej formy naukowej rozprawy. Nie mieliśmy ambicji pisania uczonego dzieła. Naszym pragnieniem było raczej dotarcie do tych wszystkich, którzy dziejami Łodzi interesują się niejako amatorsko, z zamiłowania, dla których poznanie historii miasta stanowi nie tyle wymóg zawodu, co potrzebę serca. Wynikało to również z naszego przekonania, iż o dziejach swojej „ małej ojczyzny łodzianie wiedzą wciąż jeszcze za mało.

źródło opisu: www.sklep.ltn.lodz.pl

źródło okładki: www.sklep.ltn.lodz.pl

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!