Polacy z Kresów. Znani i nieznani

Wydawnictwo: Bellona
Tamaryszek

Na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej przyszło na świat wielu znamienitych Polaków, którzy pozostawili ślad w naszej kulturze, historii, literaturze, muzyce, technice, dziejach miast, uczelni, pól bitewnych. Część spędziła tam całe życie, wielu znalazło się na Kresach przypadkiem, czasami tylko przez krótką chwilę, ale połączyła ich ta ziemia, pozostały dokonania. Warto ocalić pamięć o nich, pokazać ten nieco już zapomniany kresowy świat, historie, które zdarzyły się wiele lat temu i w czasach mniej odległych. Dobrze znamy nazwiska: Tadeusza Kościuszki, Stanisława Moniuszki, Tadeusza Czackiego, Józefa Piłsudskiego, Antoniego Tyzenhauza, Romualda Traugutta, Adama Mickiewicza... Wymieniać można długo. Z Kresami Wschodnimi związanych było wielu nieznanych szerokiemu gronu odbiorców, ale nie mniej zasłużonych ludzi. O nich będzie ta opowieść - o ludziach wybitnych, ale i o takich, bez których historia nie tylko tych ziem, ale całej Polski, byłaby o wiele uboższa.

źródło opisu: https://ksiegarnia.bellona.pl

źródło okładki: https://ksiegarnia.bellona.pl

O Polakach pochodzących z Kresów mówi się coraz więcej. Wystarczy nadmienić, że 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Na rynku wydawniczym pojawia się coraz więcej publikacji, mających przybliżyć sylwetki naszych rodaków, którzy zamieszkiwali część dzisiejszej Białorusi, Litwy i Ukrainy, czyli tereny II Rzeczypospolitej. Zwykle publikacje skupiają się na ukazaniu postaci związanych z czynną walką o niepodległość. Pozycja Katarzyny Węglickiej „Polacy z Kresów. Znani i nieznani”, nieco łamie ten schemat.

Muszę przyznać, że już sam wstęp do części właściwej pozycji był dla mnie sporym zaskoczeniem. Spodziewałam się mocno historycznego leksykonu przepełnionego datami i opisami walk, a tymczasem już w prologu autorka mocno dystansuje się od tej koncepcji. Wybitni znawcy tematu mogą tu nie znaleźć niczego wartego uwagi, ale to nie do nich skierowana jest ta książka. Pani Katarzyna, jako miłośniczka kultury i sztuki stara się podejść do życiorysów swoich...

CUD-NATURY | 2018-03-14

Przypomnienie Polaków, którzy choć trochę mieli wspólnego w Kresami. Notki na kilka (bardziej znani) lub kilkanaście (mniej znani) stron. W moim odczuciu przy bardziej znanych postaciach zabrakło jakieś mniej znanej ciekawostki, historyjki z życia, o której większość społeczeństwa nie wie.