45 puknięć w głowę

literatura dziecięca
Agora, Tamaryn
2015-09-30
2015-09-30
Tomek Kozłowski dziecięca słowa wyjaśnienie słów znaczenie słów trudne wyrażenia

Okładka książki Bajki mają moc. Wspierające opowiadania dla dzieci i rodziców Sylwia Chutnik, Marta Iwanowska-Polkowska, Joanna Jagiełło, Grzegorz Kasdepke, Barbara Kosmowska, Aneta Krasińska, Urszula Młodnicka, Ewa Nowak, Joanna Olech, Ewa Świerżewska, Joanna Szulc, Jarosław Żyliński
Bajki mają moc... Sylwia Chutnik, Mar...
Okładka książki A ja nie chcę być księżniczką Emilia Dziubak, Grzegorz Kasdepke
A ja nie chcę ... Emilia Dziubak, Grz...
Utopay. Przysz... Wojciech Chamier-Gl...

Grzegorz Kasdepke ma na prawdę świetne książki dla dzieci. Każda jest cudownie ilustrowana, zawiera super treść. Zawsze jest jakiś morał w niej zawarty - tylko czytać dzieciom. Tak sobie myślę, że oprócz tego, że akurat tego autora uwielbiam i ja dorosła też je czytam to pracując z dziećmi wiem, że zawsze bym im przeczytała jego książki. Każdy wyraz jest wytłumaczony tak, że każde dziecko zrozumie. POLECAM !!!

List otwarty

Szanowny Pan
Grzegorz Kasdepke
autor książki
"45 puknięć w głowę"

Szanowny Panie,

książkę "45 puknięć w głowę. Słowa i pojęcia, które warto znać" pańskiego autorstwa
kupiłam córce z myślą o pokazaniu jej różnych form literackich i prozy użytkowej.
Odpowiadam za jej edukację, także polonistyczną, a o Pańskiej książce słyszałam, że świetna.
Chciałam sprostować tę opinię: książka nie tyle jest świetna, co wręcz genialna!
Chociaż nie wszystkie słowa i pojęcia zostały przez Pana wyjaśnione wystarczająco dobrze.
Ale uprzedzał Pan o tym, uprzedzał we wstępie, że książkę dziecko powinno czytać z kimś dorosłym,
z którym lubi spędzać czas. Żeby razem pukać się w głowę i razem drążyć niektóre tematy ;-)
Stety / niestety, czytałyśmy z córką tę książkę zupełnie osobno i w zupełnie innym czasie...

Pisze Pan we wstępie także o tym, że zależało Panu na tym, żeby przy pisaniu dobrze się bawić
i przy okazji bawić innych.
I to się Panu wybornie udało! Bawi się Pan konwencjami i prawie na każdej stronie zaskakuje!
Pan się marnuje jako pisarz dla dzieci! ;-)
Mistrzowsko opanował Pan swoje rzemiosło, a jednocześnie świetnie włada Pan dowcipem, ironią,
ślicznie Pan mruży oko i ukrywa / odkrywa drugie dno.
Na pewno pisanie książki sprawiło Panu wiele frajdy (to się wręcz czuje),
ale śmiem twierdzić, że mnie - dorosłej czytelniczce sprawił Pan dużo więcej radości
i przyczynił się do wielu wybuchów mojego śmiechu.
A niektóre "kawałki" z przyjemnością (i chichotem) czytałam głośno... mojemu mężowi.
Oczywiście, że córka tez skorzystała. Oczywiście, że jej się też podobało. No i polonistycznie przydało.
Ale proszę pomyśleć o czymś także dla dorosłych! Świetnie Panu "wyszła" komedia, romans też niczego sobie,
western jest doskonały, a notka kryminalna, czy pismo natchnione to majstersztyk(i) ;-)
Nie sposób wymienić tu wszystkiego, co mi się podoba, bez przepisania spisu treści...
Chociaż przyznam, że bardziej mi się podoba zabawa formami i konwencjami, niż zamysł słownikowy.
Rozumiem jednak, że jedno z drugim stanowi nierozerwalną całość.

Dziękuję uprzejmie za miłe chwile spędzone z Pańską książką.
I proszę o więcej :-)

Serdecznie pozdrawiam
Buba z Bajdocji (z córką i mężem ;-)

PS. Cytatów (dla blogoczytaczy) nie będzie, bo nie sposób oddać charakteru książki,
który na każdej niemal stronie jest inny.

List otwarty

Szanowny Pan
Grzegorz Kasdepke
autor książki
"45 puknięć w głowę"

Szanowny Panie,

Chciałam...

Byłoby dziesięć gwiazdek, ale odjęłam za:
- bardzo mgliste i mylące wyjaśnienia niektórych terminów, np. wrażliwość, samodzielność i asertywność,
- utrwalanie błędnych wyjaśnień niektórych pojęć - dylemat jako wiele alternatyw oraz pomieszanie z poplątaniem w emocjach - czy naprawdę nuda lub poczucie krzywdy to emocje? a może raczej stan?

Poza tym - świetna książka. Polecam dzieciom w każdym wieku :-)

Byłoby dziesięć gwiazdek, ale odjęłam za:

Poza tym - świetna książka....

Nie jest żadną tajemnicą, iż Pan Grzegorz Kasdepke jest obecnie najpopularniejszym polskim autorem tworzącym dla dzieci, młodzieży oraz rodziców i nauczycieli. Nie jest tajemnicą również to, że świetnie wychodzi mu docieranie do zakamarków dziecięcych umysłów, za pomocą swoich osobistych doświadczeń (gdy przygodę swą z pisarstwem rozpoczął od zabawnych tekstów dla swojego syna),dużej dozy dystansu w podejściu do codzienności, niebywałego poczucia humoru, żartów, prostego przekazu trafiającego celnie w zamierzony punkt. Gdy nie wiesz, co poczytać swojemu (lub nieswojemu ;)) dziecku, pragniesz mu coś wartościowego przekazać, sam/a szukasz odpowiedzi na pozornie błahe pytania - sięgnij w ciemno po twórczość Pana Kasdepke.

Ja mam za sobą już kilka jego książek, dzięki którym o wiele łatwiej jest mi rozmawiać z dziećmi (co w przedszkolu bardzo się przydaje!),dowiedziałam się, jak wyjaśnić pewne niby oczywistości, zrozumiałam, jak ważny jest przekaz - w stronę najmłodszych ludzi. Nie ukrywam, iż "45 puknięć w głowę" chciałam mieć na swojej półce od momentu ukazania się tej książki na wydawniczym rynku. Czterdzieści pięć pojęć, trudnych do zrozumienia dla dziecka, wyjaśnionych w niekonwencjonalny sposób? Liczba niemała, rzecz ciężka do wykonania, ale nie dla autora! Jak sam kiedyś powiedział, pomysłów mu nie brakuje, co chyba najdokładniej widać właśnie w tej książce. Trudne słowa są bowiem wyjaśnione w formie... Gatunków literackich! Książka jest podzielona na trzy rozdziały, noszące tytuły: ludzie, abstrakcje i cechy. W każdym znajdziemy pojęcia, które i niejednemu dorosłemu mogłyby sprawić kłopot z wytłumaczeniem drugiemu dorosłemu, co znaczą; a co dopiero dziecku. Na szczęście geniusz Kasdepke rusza na pomoc i tłoczy to tak, że zrozumie to każdy, przy okazji dowiadując się ileż mamy użytkowych tekstów pod ręką na co dzień! Bo i tych autor nie żałuje; któż nie używa w obecnych czasach zapisków, smsów czy ściąg! Mało tego: dostajemy upieczonych kilka pieczeni na jednym ogniu; oprócz wyjaśnień, prezentacji poszczególnych literackich gatunków, mamy na domiar tego wplecione wskazówki, jak poprawnie się nimi posługiwać. Czysty majstersztyk, po prostu.

Nie sposób odmówić Panu Grzegorzowi oryginalności, wypływającej z każdego zdania zawartego w książce, powiewu świeżości w i tak już opanowanym przez siebie nurcie, jakim jest dziecięca literatura, nieustannie powiększającej się ilości pomysłów; aż strach się bać, na jak wiele jeszcze stać tego autora - szczerze nie mogę się doczekać kolejnych perełek, które z dumą postawię na swojej półce, by codziennie cieszyły moje oko. Jeśli dodamy do tego jeszcze przepiękne i nowatorskie ilustracje, w tym wypadku stworzone przez Pana Tomasza Kozłowskiego - mamy przepis na sukces.

Polecam ogromnie! I stwierdzam, że jest to najlepsza książka autora, jaką przeczytałam do tej pory!

Całość na: http://wirtualnaksiazka.blogspot.com/2016/11/45-pukniec-w-gowe-grzegorz-kasdepke.html

Super pomysł i świetna realizacja. Zaczytuje się mój syn i ja. Tylko dlaczego w rozdziale "Kompromitacja" nie ma 31 sierpnia? Mój uznał, że to własnie ta kompromitacja ;)

Bardzo zabawna pełna ciekawych historii.
Książka dla całej rodziny tłumacząca różne słowa w zabawny sposób.

Bardzo zabawna pełna ciekawych historii.
Książka dla całej rodziny tłumacząca różne słowa w zabawny sposób.

Fantastyczne i zabawne historyjki, krótko i treściwie objaśniające trudne słowa używane na co dzień. Wspaniała pozycja dla dzieci i rodziców.

To najlepsza książka jaką przeczytałem od czasu przeczytania Władcy Pierścieni.

To najlepsza książka jaką przeczytałem od czasu przeczytania Władcy Pierścieni.

Świetna książka - nie tylko dla dzieci, ale też dla rodziców.

Świetna książka - nie tylko dla dzieci, ale też dla rodziców.

• 2016
  • Dziecięce
  • Literatura dla dzieci i młodzieży
  • Oliwia

Grzegorz Kasdepke 45 puknięć w głowę Zobacz więcej