Okładka książki Noskawery Paweł Beręsewicz
Okładka książki Noskawery
Paweł Beręsewicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura Seria: To Lubię literatura dziecięca
literatura dziecięca
To Lubię
Wydawnictwo Literatura
2016-01-01
2013-01-01

Okładka książki Czemu tata siedzi w garnku Paweł Beręsewicz, Joanna Gwis
Czemu tata sie... Paweł Beręsewicz,&n...
Okładka książki Wszystkie kolory świata Mariusz Andryszczyk, Anita Andrzejewska, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Katarzyna Bogucka, Aleksandra Cieślak, Maria Dek, Emilia Dziubak, Joanna Fabicka, Barbara Gawryluk, Andrzej Marek Grabowski, Monika Hanulak, Cezary Harasimowicz, Joanna Jagiełło, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Jona Jung, Grzegorz Kasdepke, Marta Kisiel, Katarzyna Kołodziej, Barbara Kosmowska, Agata Królak, Igor Kubik, Marta Kurczewska, Grażka Lange, Joanna Olech, Anna Onichimowska, Paweł Pawlak, Adam Pękalski, Andrzej Pilichowski-Ragno, Jola Richter-Magnuszewska, Grażyna Rigall, Joanna Rudniańska, Joanna Rusinek, Michał Rusinek, Katarzyna Ryrych, Piotr Socha, Zofia Stanecka, Przemek Staroń, Marcin Szczygielski, Marianna Sztyma, Adam Wajrak, Anna Wielbut, Rafał Witek, Daniel de Latour
Wszystkie kolo... Mariusz Andryszczyk...

Okładka książki Dzień czekolady Emilia Dziubak, Anna Onichimowska
Dzień czekolady Emilia Dziubak, Ann...
Okładka książki Wielki wybuch, czyli K kontra K Grzegorz Kasdepke, Barbara Kosmowska
Wielki wybuch,... Grzegorz Kasdepke, ...
Okładka książki Agata z Placu Słonecznego. Przybycie Agaty Ewa Karwan-Jastrzębska, Anna Pol
Agata z Placu ... Ewa Karwan-Jastrzęb...

Książka, która opowiada o dziewczynce (Zuzi),
która bardzo chciała dostać noskawerego, ponieważ Zuzia uważała, że lepsza połowa klasy je nosi.
Gdy Zuzia dostała noskawerego nie zwracała uwagi na to już nie był modny.
Polecam tę książkę, ponieważ mówi o tym, jak ludzie chcą być modni.

Książka, która opowiada o dziewczynce (Zuzi),
Gdy Zuzia dostała noskawerego nie zwracała uwagi na to już nie był modny.
Polecam tę książkę, ponieważ mówi o tym, jak ludzie chcą być modni.

Rewelacja! Jak zwykle świetna! Książki tego autora mogę brać w ciemno.
Tym razem tłumaczy dzieciom dlaczego nie warto podążać bezkrytycznie za modą i prowokuje do zadania sobie pytania czy rzeczywiście moja wartość zależy od tego jak postrzegają mnie inni.
Do tego odsłania kulisy promocji i tworzenia zapotrzebowania na bubel.
Polecam!

Rewelacja! Jak zwykle świetna! Książki tego autora mogę brać w ciemno.
Do tego odsłania kulisy promocji i tworzenia zapotrzebowania na bubel.
Polecam!

Na początku chce wymienić złe cechy tej książki, bo lubię to mieć za sobą.
Nie podoba mi się trochę postać Zuzi. Właściwie jedyne co o niej wiemy to to, że to postać bez charakteru.
Łatwo się też w tej książce zgubić i wszelkie informacje przetrawić. Przeskakujemy z jednego miejsca do drugiego, a wszystko po to żeby zrozumieć sens. Ale to chyba nie wychodzi.
I ostatnie: za dużo akcji! Gdzie epitety? Opisy? Musimy polegać na rysunkach?!

Ale teraz czas na fajne rzeczy:
Książeczka ciepła, domowa, a nawet pouczająca. Może i tytuł odstrasza, ale gdy przewrócisz okładkę, książka wciąga nawet starsze dzieci. Książka przypomni nam, że nie warto ulegać modzie. Każdy ma swoje zdanie.
I kolejnym atutem książki są ilustracje - kolorowe, uśmiechnięte, w dobrych momentach. Wszystko to razem napędza wyobraźnie. I to jak!

Na początku chce wymienić złe cechy tej książki, bo lubię to mieć za sobą.
I ostatnie: za...

1944

Co prawda książka uświadamia ważny problem jakim jest oddziaływanie wszelkich mód na życie człowieka, ale czuję pewien niedosyt, nie zostało to wytłumaczone do końca, nie jest to ukazane skrajnie. Może autor nie chciał moralizować, ale współczesnym dzieciom jednak by się to przydało.

Bardzo pouczająca i współczesna książka o mechanizmach świata reklamy i mody, skierowana do najmłodszych czytelników. Jak pisze o niej Joanna Papuzińska to „lektura-psikus” , która zaskoczy zarówno dziecko jak i rodzica.Czym są noskawery i dlaczego wszystkie dzieci pragną je mieć?
Książka „Noskawery” to jeden z laureatów Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. Główną bohaterką jest Zuzia Majda, która pewnego dnia oglądając reklamy w telewizji trafia na prawdziwie „czaderskie” noskawery, noszone przez samego Jacksona Beevera. Te przedziwne zapachowe, ochraniacze na nos stały się prawdziwym „krzykiem mody” i każde dziecko o nich marzyło. Zuzia również postanowiła zdobyć noskawery, aby zwrócić na siebie uwagę koleżanki, która nie zaprosiła jej na swoje urodziny. Dziewczynka poczuła się wykluczona
z grona rówieśników, a markowe nosoxy miały wszystko zmienić. Zuzia zwierza się ze swojego marzenia babci Marcie, która postanawia uszczęśliwić wnuczkę. Szyje ona noskawery według własnego projektu, początkowo prezent podoba się dziewczynce, niestety wizyta w szkole całkowicie zmienia podejście Zuzi do babcinych noskawerów, które bez markowej metki są tylko zwykłą podróbką. Babcia, jak to każda babcia, pragnie uszczęśliwić swojego wnuka i tym razem kupuje Zuzi oryginale noskawery… W tym samym czasie poznajemy mechanizm działania i projektowania modnych gadżetów, które tak naprawdę są niepraktyczne i nieprzydatne. Pomysłodawcą tytułowych noskawerów jest wielki projektant „Cesarz Mody” – Benetti, mieszkający na Manhattanie. Postanawia on ze zwykłych komicznych „skarpet na nos” stworzyć produkt pożądany i doskonale wie jak to osiągnąć. Wystarczy tylko zapłacić idolowi nastolatków, celebrycie, z którym utożsamiają się rzesze fanów, który zachęci ich do noszenia bezużytecznych noskawerów.
Paweł Beręsewicz obnaża działanie mechanizmów reklamy. Moda zmienia się z dnia na dzień
i ogranicza się tylko do chęci posiadania. Przekonuje się o tym bohaterka książki –Zuzia. Wielokrotnie reklamy budzą w nas pragnienie posiadania jakiejś rzeczy, która ma uczynić z nas kogoś lepszego. Dotyczy to również problemu akceptacji, utożsamiania się z grupą, rówieśnikami. A tak naprawdę przyjaźń rodzi się w zupełnie inny sposób i najlepiej odzwierciedlają to słowa babci Marty:
„Przecież lubi się ludzi za to, co mają w środku, a nie za to, co na sobie noszą” (s.19)

Paweł Beręsewicz to autor, którego książka ,,Noskawery" zdobyła nagrodę w III Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Jego wyniki były niecały rok temu. Podczas Targów Książki w Poznaniu miałam okazję poznać autora oraz posłuchać kilka słów o książce, co skutecznie zachęciło mnie do jej zakupu. Minęło niestety sporo czasu zanim udało mi się z nią zapoznać.

Zosia marzyła o tym, by otrzymać różową kopertę - zaproszenie na imprezę do Małgośki, która była chyba najbardziej lubiana w klasie. To właśnie ona wyznaczała trendy.Najnowszym odkryciem były noskawery, czyli skarpety na nos. Posiadanie ich oznaczało bycie znanym i lubianym, poważanym przez innych. Niestety, Zuzia nie miała takiego ,,ochraniacza na nos", więc czuła się gorsza.

Książeczka nie jest zbyt obszerna, ma niewiele ponad 60 stron. Czyta się ją bardzo szybko i z zainteresowaniem. Prosty styl autora sprawia, że zanim się obejrzymy już skończymy czytać tę opowieść. Akcja toczy się dwutorowo - jeden rozdział należy do Zuzi, która rozpacza z powodu braku noskawerów, drugi - do producenta oraz pomysłodawcy tego gadżetu, sprzedającego się w olbrzymich ilościach. Bardzo podobał mi się taki sposób opisywanych wydarzeń, gdyż mogliśmy poczytać o tym z dwóch punktów widzenia.

Publikacja przeznaczona jest głównie dla młodzieży, choć myślę, że dorośli także znajdą w niej coś dla siebie, np. podczas czytania tej pozycji swoim dzieciom. Jestem pewna, że przez chwilę zastanowią się, czy tak naprawdę sami nie oceniają ludzi po wyglądzie, stanie majętności, a nie po ich cechach charakteru, zachowaniu. Osobiście zawsze staram się bliżej poznać daną osobę, zanim wyrobię sobie zdanie na jej temat, każdemu daję szansę na wspólną znajomość.

,- I ty uważasz, że cię nie lubią, bo nie masz tych noska-jak-im-tam? - spytała łagodnie. - I że jak będziesz je miała, to wszystko się zmieni? Przecież lubi się ludzi za to, co mają w środku, a nie za to, co na sobie noszą. (,,Noskawery" Paweł Beręsewicz, str.19)

,,Noskawery" to książka o tym, że w prawdziwej przyjaźni nie liczy się modny strój, który tak naprawdę za chwilę przestaje już nic być. Nieważne są pieniądze, które posiada lub też nie każdy z nas. Pamiętajmy, że najważniejsze są cechy charakteru, które wystarczą za wszystkie pieniądze świata. Bo co z tego, że ktoś będzie miał miliony, gdy nie będzie potrafił wczuć się drugiego człowieka, nie będzie rozumiał, co jest najważniejsze?

Moja ocena: 5,5/6

Zosia marzyła...

Polecam. Fantastyczna, mądra książeczka dla dzieci +8. Pokazuje, jak działa mechanizm reklamy i nakręcania mody.

Bardzo mądra książka dla młodych czytelników. W sposób ciekawy i z humorem pokazuje, że ślepe podążanie za modą jest niemądre. Polecam.

Śmieszna i przyjemna książka, dająca dużo do myślenia. Przedstawia w zabawny sposób podążanie za modą.

obowiązkowa lektura na edukację medialną i przedsiębiorczość.
Paweł Beręsewicz obdziera z lukru mechanizmy marketingu i pokazuje jak dramatycznie podatni jesteśmy na reklamę i kreowane przez speców trendy.

obowiązkowa lektura na edukację medialną i przedsiębiorczość.

• Dla dzieci
  • 2015