Nagie ostrza

Okładka książki Nagie ostrza Kazimierz Korkozowicz
Okładka książki Nagie ostrza
Kazimierz Korkozowicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej Cykl: Przyłbice i kaptury (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Przyłbice i kaptury (tom 2)
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
1975-01-01
1970-01-01

Kontynuując powieść "Przyłbice i kaptury" autor skupił się tym razem na odtworzeniu historycznych wydarzeń z roku 1410, spychając wątek szpiegowski na drugi plan, podczas gdy w pierwszej części było zgoła odwrotnie- historia stanowiła tylko tło, a dominował fikcyjny watek przygód Czarnego i Rudego w tajnej służbie wywiadowczej. " Nagie ostrza" można potraktować więc jako fabularyzowany opis wydarzeń politycznych roku 1410 z wielkim finałem, jakim była grunwaldzka batalia.

Niestety z intrygi szpiegowskiej, która zrobiła tak dobre wrażenie w pierwszej części pozostało niewiele, jedynie wątek osobistej zemsty i kilku zastawianych wzajemnie pułapek. Postacie dość ciekawie zarysowane w pierwszej części tutaj nie grają prawie żadnej roli a ich wpływ na wydarzenia jest minimalny. Większość książki opowiada o działaniach wojennych tj. zbieranie wojsk po obu stronach ich przemarsz oraz obozowanie. Na zakończenie dostajemy bitwę pod Grunwaldem widzianą oczami dwóch strategów Króla Polski oraz Wielkiego Mistrza. Dla osób lubiących te czasy i rycerskie bitwy pozycja warta przeczytania.

Dalszy ciąg "Przyłbic i kapturów". Spotykamy znajomych z poprzedniej części: Czarnego, Jaksę, Dzieweczkę, Unę i Zytę, at także Vogelwedera. No i, oczywiście, szereg postaci historycznych, że wymienię tylko króla Jagiełłę, księcia Witolda, czy kanclerza Mikołaja Trąbę.

Początkowo powieść ma znajomy, awanturniczo-szpiegowski charakter. Później jednak traci go i styl zmienia się w niemal reporterski, opisując szczegółowo i dokładnie - i niestety w trochę nudnawy sposób - pewne ważne wydarzenie historyczne. Jakie - nie zdradzę, ale przecież wielu z Was się domyśla.

I właśnie za ten szczegółowy opis dostaje ode mnie aż 6 gwiazdek. Trochę na wyrost, bo powieść nie jest specjalnie wciągająca. Nic nie stracicie, jeśli ją pominiecie, a zamiast tego przeczytacie sobie jakieś dokładne opracowanie historyczne rozgrywki między Królestwem Polskim i Wielki Księstwem Litewskim a Zakonem N.M.P.

• Powieść historyczna
  • Audiobooki
  • X03Y07
  • Szukam
  • Egzemplarz papierowy
  • Polska

Dodaj cytat z książki Nagie ostrza