Bedouin

Działalność wywiadów polskiego i krzyżackiego, zakrojone na szeroką skalę polityczne i militarne przygotowania do walnej rozprawy z Zakonem, barwna i obfitująca w pasjonujące szczegóły relacja z bitwy pod Grunwaldem. [...] Stanowi ona kontynuację książki "Przyłbice i kaptury" [...]. W rozległą panoramę historyczną wkomponował pisarz dalsze losy dwu pozostających w tajnej służbie królewskiej przyjaciół [Czarny i Rudy] i ich sensacyjne rozgrywki z krzyżackimi szpiegami.

źródło opisu: http://www.granice.pl/ksiazka,nagie-ostrza,288154

źródło okładki: http://www.granice.pl/ksiazka,nagie-ostrza,288154

Nitager | 2017-11-13

Dalszy ciąg "Przyłbic i kapturów". Spotykamy znajomych z poprzedniej części: Czarnego, Jaksę, Dzieweczkę, Unę i Zytę, at także Vogelwedera. No i, oczywiście, szereg postaci historycznych, że wymienię tylko króla Jagiełłę, księcia Witolda, czy kanclerza Mikołaja Trąbę.

Początkowo powieść ma znajomy, awanturniczo-szpiegowski charakter. Później jednak traci go i styl zmienia się w niemal reporterski, opisując szczegółowo i dokładnie - i niestety w trochę nudnawy sposób - pewne ważne wydarzenie historyczne. Jakie - nie zdradzę, ale przecież wielu z Was się domyśla.

I właśnie za ten szczegółowy opis dostaje ode mnie aż 6 gwiazdek. Trochę na wyrost, bo powieść nie jest specjalnie wciągająca. Nic nie stracicie, jeśli ją pominiecie, a zamiast tego przeczytacie sobie jakieś dokładne opracowanie historyczne rozgrywki między Królestwem Polskim i Wielki Księstwem Litewskim a Zakonem N.M.P.