O Zawiszy Czarnym opowieść

7 (12 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
832180652X
historyczna
Grzegorz

Zawisza Czarny z Garbowa był ponad pięćset lat temu nie tylko niezwyciężonym uczestnikiem turniejów rycerskich, wojen czy bitwy pod Grunwaldem. Razem z Pawłem Włodkowicem był także posłem króla Władysława Jagiełły na sobór w Konstancji. Lecz przede wszystkim był - ostatnim już chyba - wcieleniem moralnych ideałów średniowiecznego rycerstwa. Dlatego mówimy do dzisiaj: "polegać na kimś, jak na Zawiszy". Żyje w tych słowach pamięć o prawości, męstwie i honorze najsławniejszego rycerza Polski.

źródło opisu: Wydawnictwo Łódzkie, 1987

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Karol Orczykowski | 2017-10-30
Przeczytana: 29 października 2017

To moje pierwsze spotkanie z Karolem Bunschem, ale na pewno nie ostatnie. Mimo niewielkich gabarytów, książkę czytało się bardzo przyjemnie. Krótko i dosyć pobieżnie przedstawiona historia najsłynniejszego polskiego rycerza, ale to nie miała być praca historyczna. Dodatkowym atutem jest język jakim posługuje się autor, naprawdę dobrze buduje on klimat tamtych czasów. Idealna książka na jeden, góra dwa jesienne wieczory.

komestor | 2018-06-12
wicia | 2018-06-08