Ostatni dzień roku

Wydawnictwo: Muza
literatura polska, obyczajowa
Patricia

Monika zdaje się nie mieć żadnych problemów. Jest szczęśliwą mężatką, pracuje w bibliotece uniwersyteckiej i żyje pełnią życia. A jednak któregoś mroźnego dnia, w przeddzień Nowego Roku, wychodzi z mieszkania i przepada bez wieści. Życie jej młodszej siostry Magdy zamienia się w koszmar, na przemian karmi się nadzieją lub wątpi w to, że jeszcze Monikę zobaczy. Mijają pełne rozpaczliwych poszukiwań dni, tygodnie i miesiące. Rodzina zaginionej szuka jej wszędzie: w sektach, szemranych spelunach ze striptizem, za granicą. Zgłaszają się anonimowi życzliwi, których jedyną motywacją jest szansa na wyłudzenie paru groszy. Historią młodej mężatki, która przepadła bez śladu, zaczynają się interesować media. Przy okazji na jaw wychodzą skrzętnie dotąd ukrywane rodzinne tajemnice, a cały dotychczasowy, bezpieczny świat głównej bohaterki bezpowrotnie się rozpada. Magda dowiaduje się, że kilka miesięcy przed zaginięciem siostra usiłowała popełnić samobójstwo. Słyszy też od matki, że tato nie jest biologicznym ojcem Moniki. Dziewczyna stara się być podporą dla zrozpaczonych rodziców i pogrążonego w depresji szwagra, sama jednak kompletnie traci kontrolę nad własnym życiem. Rzuca studia, zrywa z chłopakiem i włóczy się po nocach, wikłając w przypadkowe znajomości z mężczyznami, jakby chciała się ukarać za to, że jej siostrę spotkał tak okrutny los. Mija rok i półtora. Pomimo pracy kilku detektywów, pomocy jasnowidzów i starań całej rodziny po dziewczynie wciąż nie ma śladu. Ale nadzieja umiera ostatnia, a w oczekiwaniu na cud zawsze jest cień nadziei.

źródło opisu: http://muza.com.pl/literatura/2159-ostatni-dzien-r...(?)

źródło okładki: https://www.facebook.com/wydawnictwo.muza.sa

Ewelina | 2017-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2017

Piękna opowieść o rodzinie w obliczu tragedii i smutnej codzienności w której zabrakło jednej ukochanej osoby. Bajeczna okładka i trudna treść stanowią ciekawy kontrast;) Podobało mi się!

Mała-Mi | 2017-07-07
Na półkach: Obyczajowe, Przeczytane
Przeczytana: 06 lipca 2017

Monika, szczęśliwa i spełniona mężatka, wychodzi w Sylwestra do osiedlowego sklepu i przepada bez śladu. Policyjne śledztwo nie przynosi żadnych efektów, śladów ani motywów. Żadna z teorii ( porwanie, morderstwo, samodzielna ucieczka) nie zostaje potwierdzona. Monika przepadła. Rodzina odchodzi od zmysłów... A życie? Życie toczy się dalej... I to jest w tym wszystkim najgorsze.

Książka w niezwykle emocjonalny sposób przedstawia tę tragedię z perspektywy najbliższych:
Matki- do której nie dociera to co się stało i która chwyta się wszelkich sposobów aby udowodnić (sobie przede wszystkim), że córka żyje...
Ojca- który patrzy na to co się stało racjonalnie i wątpi w szczęśliwy powrót córki do domu,
Siostry- która całkowicie nie radzi sobie z sytuacją i "stacza się", poznając przygodnych mężczyzn,
Męża- który początkowo gorączkowo szuka żony, a następnie traci nadzieję, tkwi w zawieszeniu, nie wiedząc czy traktować żonę jako zmarłą a siebie jako wdowca czy czekać...

Mija rok. Mijają...

Szarobura | 2017-07-01

"Ostatni dzień roku" z piękną, świąteczną okładką umilił mi ostatni czerwcowy weekend i zrobił to naprawdę dobrze! Książka wzruszającą, chwilami wyciskająca łzy, chwilami nawet śmieszna, wspaniale pokazująca jak kruchy i niepewny może być nasz los - w jednej chwili idziesz ulicą, w drugiej... znikasz. Znikasz, a rodzina, która została, musi wierzyć, że kiedyś się znajdziesz. Bardzo polecam, robi wrażenie!

Palaczka | 2017-07-01

Dostałam tę książkę w prezencie od siostry mojej mamy, a ponieważ nie znoszę przesłodzonych klimatów i tego typu romansowych okładek, przez dłuższy czas po prostu trzymałam ją na półce. Spore było moje zaskoczenie, kiedy pod wszystkimi tymi pomarańczami znalazłam ciekawą, wstrząsającą i świetnie napisaną lekturę!

Amelia | 2017-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2017

Prawie codziennie słyszymy o kolejnych zaginięciach. Znikają starsze osoby, dzieci, młodzież. Kobiety i mężczyźni, gdzieś obok nas. Główna bohaterka "Ostatniego dnia roku" straciła w ten sposób starszą siostrę, ale może słowo "straciła" jest w tym wypadku zbyt mocne. Bo cała rodzina Magdy wierzy, że Monika żyje a odnalezienie jej jest tylko kwestią czasu. Piękna powieść, polecam z całego serca!

Weronika | 2017-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2017

"Ostatni dzień roku" z okładką sugerującą romans, okazał się jedną z najlepszych książek, jakie ostatnio czytałam! Fantastyczna! Dzisiaj zaczynam "Dziewczynę, która przepadła" i mam nadzieję, że kontynuacja okaże się równie wciągająca!

Mandarynka | 2017-06-28
Przeczytana: 08 grudnia 2015

Powieść o nierozerwalnych rodzinnych więzach i miłości dwóch sióstr, które autorka postawiła przed trudną próbą - jedna zaginęła, druga jej szuka. Polecam, są emocje!

Anka Markova | 2017-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2017

Nie spodziewałam się po tak niepozornej książeczce i pięknej, kolorowej okładce, że w środku znajdę aż tyle emocji, bólu, strachu, niepewności, rozterek i nadziei.

Ech, życie!

Kto wie, być może ta historia wydarzyła się na prawdę? Być może ma swój ciąg dalszy...

W każdym razie ja jeszcze długo będę zastanawiać się nad tym co się tak na prawdę wydarzyło i dlaczego bohaterowie podejmowali takie a nie inne decyzje.

Emocje, emocje, emocje! Ech.... jestem skołowana i w głowie na okrągło siedzi pytanie - co się stało??

Zaczytana | 2017-07-02

Bardzo prawdziwie przedstawiony obraz rodziny która nagle, zupełnie niespodziewanie, musi się zmierzyć z zagadkowym zaginięciem Moniki - siostry, żony i córki w jednym - dramatem, którego nikt się nie spodziewał i nikt nie potrafił przewidzieć. Historia całkowicie ponoć przez autorkę zmyślona, ale przecież takie rzeczy gdzieś tam obok nas dzieją się naprawdę. Bardzo polecam, zdecydowanie warto!

Kasiek | 2015-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2015

Trudna książka, pełna emocji i to głównie tych przykrych. Okładka może zmylić, co miało miejsce w moim przypadku. Nie czytając wcześniej opisu fabuły, liczyłam na ciepłą i przyjemną lekturę, opowiedzianą w świątecznym nastroju, a to, co zaserwowała mi autorka znacznie od tego odbiega. Fabuła książki oparta jest na prawdziwym życiu. Każdą rodzinę, w najmniej oczekiwanym momencie, może spotkać to, co spotkało bohaterów tej powieści. Nigdy nie wiadomo czy żegnając kogoś, nie widzimy go po raz ostatni, a już najgorsza jest nieświadomość jego losu, jako osoby zaginionej. Ta towarzysząca przez cały czas nadzieja, że ten telefon, czy ten dzwonek do drzwi, może być przełomowy. Ten brak wiedzy co do jej losu, czy kiedyś będzie nam dane ją jeszcze zobaczyć, a w końcu czy może zniknęła dobrowolnie, czy w ogóle jeszcze żyje? Wszystkie te rozterki są przedmiotem tej historii.
Autorka przedstawia zachowania poszczególnych członków rodziny w obliczu zaginięcia ukochanej żony, córki i siostry. Ich...