Sztuka budowania

Wydawnictwo: Karakter
historia
Pola

Od szałasów do drapaczy chmur! Wznowienie książki wybitnego polskiego architekta z 1968 roku. Blisko 500 stron, ponad 800 wyjątkowych ilustracji. W jaki sposób ludzie kiedyś żyli i wznosili swoje siedziby, świątynie, miasta? Architektura i budownictwo to część historii cywilizacji, odkryć i wynalazków: nie tylko piękne budynki, ale także niezliczone problemy do rozwiązania. Co bowiem łączy zwykłe igloo z kopułą bazyliki św. Piotra (i czemu jest ona nieco nieforemna), jak planowano miasta i co wymyślili budowniczowie gotyckich katedr, by wznosić gmachy sięgające nieba?

Każda strona tej książki odkrywa sekrety sztuki budowania. Tekst i obraz są tu jednakowo ważne i tworzą barwną opowieść o pracy i pomysłowości wielu pokoleń; o budowlach, które podziwiamy i rozwiązaniach, z których korzystamy do dziś.

źródło opisu: http://www.karakter.pl/ksiazki/sztuka-budowania

źródło okładki: http://www.karakter.pl/ksiazki/sztuka-budowania

konto_usuniete | 2017-09-27
Przeczytana: 27 września 2017

Książka przedstawia w telegraficznym skrócie historię architektury od czasów najdawniejszych do XX wieku. Dzięki niej będziemy w stanie poznać podstawy różnych stylów architektonicznych. Polecam w szczególności tym, którzy swoją przygodę z historią architektury dopiero rozpoczynają.

Monikanero | 2017-01-05

Znakomita książka, która świetnie pokazuje sposób, w jaki działał rozwój architektury na przestrzeni wieków. Myślę, że powinna ją przeczytać każda osoba, która chce mieć dobre rozeznanie w historii architektury i przede wszystkim zdawać sobie sprawę z tego, dlaczego rozwijała się ona w taki, a nie inny sposób. Jak najbardziej godna polecenia.

genka | 2016-12-14

Ekstra!

introdukcja | 2016-10-09
Przeczytana: 09 października 2016

„Sztuka Budowania” to książka, która mnie (inżyniera budownictwa) wprowadza w błąd od samego początku, już na etapie tytułu. Opis na okładce niestety też mylący i niemający wiele wspólnego z treścią wewnątrz. To nie jest książka o budowaniu, ani o problemach konstrukcyjnych. Choć kilka stron autor muszę przyznać na ten temat jednak poświęcił. Tu nie dowiemy się jak budowano, tylko jak wyglądały niegdyś budynki, świątynie... To książka, z której dowiemy się jaka jest różnica między kolumną dorycką, a jońską, albo jak wyglądała typowa fasada za czasu baroku, a jaka w renesansie. Gdzie te „niezliczone problemy do rozwiązania” albo „sekrety sztuki budowania”?

Podczas gdy ja szukałam odpowiedzi na te i inne pytania, autor zasypywał mnie nazwiskami architektów, luźnymi dywagacjami i teoriami na temat tego, kiedy i gdzie kończy się jaka epoka.... Lekki styl autora i jego gawędziarski ton sprawiły, iż nie odczuwałam wrażenia, iż jest to pozycja, którą mogę traktować poważnie, jeśli...

Wilddancer | 2016-09-07
Przeczytana: 07 września 2016

Jeżeli historia sztuki to dla Was nuda, zajęcia z plastyki wspominacie jako katorgę, a na samą myśl o rozróżnianiu stylów architektonicznych dostajecie drgawek, to może oznaczać tylko jedno: lektura "Sztuki budowania" Jana Knothego dopiero przed Wami! O książce, której nie da się nie uwielbiać, już na Niespodziegadkach:

Aleksandra | 2016-03-19

Bardzo dobrze napisana, inspirująca, ciekawa. Polecam.

Oficer95 | 2016-01-19

Rozpala wyobraźnię i wznieca marzenia o tworzeniu architektonicznych perełek, arcydzieł, ponadczasowych brył i wertykalnych probierzy rozwoju techniki. Cóż. Ostatecznie wróciłem do klocków LEGO.

Ania | 2015-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2015

Książka warta przeczytania choćby dla obejrzenia przy okazji samych rysunków :)

encaminne | 2015-12-04
Przeczytana: 28 listopada 2015

kotnakrecacz.pl

"Przykładów można by dać tak wiele, że objęłyby wszystkie formy coraz bardziej komplikujących się stosunków społecznych i ich wpływ na architekturę. Uczeni w piśmie zbadali i skomentowali te wszystkie przykłady i zgodzili się… No, tak zupełnie to się jeszcze nie zgodzili… W każdym razie wielu z nich zapytanych, co to jest architektura, odpowiedziałoby: architektura to są ramy przestrzenne procesów społecznych."

Niejeden z czytelników dałby się pokroić za tak pięknie wydane książki, które budzą zachwyt już na pierwszy rzut oka, na pierwsze dotknięcie dłonią okładki… Czasem jednak zniechęca wnętrze – jego forma i treść. Ale nie tym razem, bowiem „Sztuka budowania”, wydana po raz pierwszy w 1968 roku, a wznowiona teraz przez wydawnictwo Karakter, zachwyca. Ten przegląd historii architektury od starożytnego Babilonu i Egiptu, przez epoki i kontynenty, aż do secesji i początków nowoczesności, zapiera dech od pierwszej do ostatniej strony.

Książka Knothe to nie...