Sztuka budowania

Karakter
2015-09-15
1968-01-01
Inne

Co jeśli autor jest równocześnie architektem i rysownikiem, a pisze o dziejach budownictwa? W tej niesamowitej książce rysunki odgrywają równoważną rolę z tekstem, Knothe świetnie i zabawnie tłumaczy zarówno skomplikowane problemy techniczne, jak i trendy estetyczne architektury.

Syntetyczny i zarazem pasjonujący wykład o historii architektury bogato ilustrowany znakomitymi rysunkami autora.

Wydanie przepiękne, ilustracje wzbudzające podziw i skutecznie działające na wyobraźnię. Tekst - merytoryczny, a zarazem przyjazny, prosty i zrozumiały również dla kogoś kto dopiero co zaczyna przygodę z budownictwem czy architekturą. Dwa minusy - tomisko za ciężkie, żeby czytać w metrze, po drugie brak kontynuacji w sztuce współczesnej i obecnych “wielkomiejskich szklanych domach” (co jest całkowicie zrozumiałe - rok I wydania 1968) ... Perełka na mojej półce.

Książka przedstawia w telegraficznym skrócie historię architektury od czasów najdawniejszych do XX wieku. Dzięki niej będziemy w stanie poznać podstawy różnych stylów architektonicznych. Polecam w szczególności tym, którzy swoją przygodę z historią architektury dopiero rozpoczynają.

Znakomita książka, która świetnie pokazuje sposób, w jaki działał rozwój architektury na przestrzeni wieków. Myślę, że powinna ją przeczytać każda osoba, która chce mieć dobre rozeznanie w historii architektury i przede wszystkim zdawać sobie sprawę z tego, dlaczego rozwijała się ona w taki, a nie inny sposób. Jak najbardziej godna polecenia.

Ekstra!

Ekstra!

„Sztuka Budowania” to książka, która mnie (inżyniera budownictwa) wprowadza w błąd od samego początku, już na etapie tytułu. Opis na okładce niestety też mylący i niemający wiele wspólnego z treścią wewnątrz. To nie jest książka o budowaniu, ani o problemach konstrukcyjnych. Choć kilka stron autor muszę przyznać na ten temat jednak poświęcił. Tu nie dowiemy się jak budowano, tylko jak wyglądały niegdyś budynki, świątynie... To książka, z której dowiemy się jaka jest różnica między kolumną dorycką, a jońską, albo jak wyglądała typowa fasada za czasu baroku, a jaka w renesansie. Gdzie te „niezliczone problemy do rozwiązania” albo „sekrety sztuki budowania”?

Podczas gdy ja szukałam odpowiedzi na te i inne pytania, autor zasypywał mnie nazwiskami architektów, luźnymi dywagacjami i teoriami na temat tego, kiedy i gdzie kończy się jaka epoka.... Lekki styl autora i jego gawędziarski ton sprawiły, iż nie odczuwałam wrażenia, iż jest to pozycja, którą mogę traktować poważnie, jeśli chodzi o krótki przegląd historii architektury. Miałam wrażenie, iż książka aspirowała do miana „architektury w pigułce”. Autor pobieżnie i po łebkach opisuje epoki i przechodzi zgrabnie od jednej do drugiej.

Po przeczytaniu tej książki czuję ogromny niedosyt i poniekąd czuję się oszukana jako czytelnik. Jedynym plusem są ilustracje sporządzone przez autora, które muszę przyznać, że przypadły mi do gustu. Chociaż nie do końca wyraźnie obrazowały to, co autor próbował przekazać w swoich treściach.

Jeżeli historia sztuki to dla Was nuda, zajęcia z plastyki wspominacie jako katorgę, a na samą myśl o rozróżnianiu stylów architektonicznych dostajecie drgawek, to może oznaczać tylko jedno: lektura "Sztuki budowania" Jana Knothego dopiero przed Wami! O książce, której nie da się nie uwielbiać, już na Niespodziegadkach:

Bardzo dobrze napisana, inspirująca, ciekawa. Polecam.

Bardzo dobrze napisana, inspirująca, ciekawa. Polecam.

Rozpala wyobraźnię i wznieca marzenia o tworzeniu architektonicznych perełek, arcydzieł, ponadczasowych brył i wertykalnych probierzy rozwoju techniki. Cóż. Ostatecznie wróciłem do klocków LEGO.

• Architektura
  • Architektura i urbanistyka
  • Chcę kupić

Dodaj cytat z książki Sztuka budowania