Wyzwanie czytelnicze LC

Wydawnictwo: Wydawnictwo J. Przeworskiego
8 (4 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Freud
Tomasz Jamroz

"Freud" Stefana Zweiga to pierwsza biografia Sigmunda Freuda, a zarazem jedyna, która powstała za życia twórcy psychoanalizy. Freud był niechętny projektom tworzenia jego biografii, więc - mimo uznania, jakim darzył literacki dorobek Zweiga - z niepokojem oczekiwał publikacji książki. Sądzić można, że jego obawy wynikały również z tego, że zdawał sobie sprawę ze szczególnej relacji łączącej...

Freud był niechętny projektom tworzenia jego biografii, więc - mimo uznania, jakim darzył literacki dorobek Zweiga - z niepokojem oczekiwał publikacji książki. Sądzić można, że jego obawy wynikały również z tego, że zdawał sobie sprawę ze szczególnej relacji łączącej biografa i bohatera pracy, a zwłaszcza z idealizacji „odbierającej zdolność penetracji najbardziej fascynujących sekretów ludzkiej natury”. Powieść opublikowana w 1931 roku wzbudziła we Freudzie sprzeczne uczucia zarówno w związku z jego własnym portretem, jak i z charakterystyką psychoanalizy.

źródło opisu: http://isphs.pl/freud-stefan-zweig/

źródło okładki: http://www.amazon.com/Freud-Zweig-Stefan-ebook/dp/B007733AQY

Freudysta | 2018-03-12

Ta biografia Sigmunda Freuda zawsze będzie mi się mile kojarzyć. Zakupiłem ją gdy uczęszczałem w konferencjach z Psychoanalizy Freuda w Poznaniu, to był piękny i niezapomniany czas ; )

Jeśli chodzi o sama biografię Zweig dość ciekawie pisze o Freudzie i działy które umieścił w tej biografii są dość trafne. Sam wstęp mówi o tym jak kształtowała się kultura na przestrzeni ostatnich tysiącleci i jak doszło do tego że ojciec psychoanalizy pokazał ludziom (uczonym), jak sporą rolę w życiu odgrywa seksualność na przykładzie pewnego przypadku. Ci wielcy uczeni starają się wyprzeć tę myśl, lecz Freud niezwykle konsekwentnie idzie dalej w tym kierunku co rodzi kontrowersje, konflikty - bo przecież jak to człowiek, istota moralna, może ulegać pobudkom seksualnym? Freud jednak ukazuje prawdę o człowieku, prawdę może brutalną ale ukazującą autentyczną twarz człowieka. Dalej w Biografii mamy ukazaną sylwetkę Freuda na której warto dłużej się zatrzymać. Godny uwagi jest też przedostatni dział....

Tomasz Jamroz | 2015-09-02
Przeczytana: 02 września 2015

Nie jest to typowa biografia, a raczej krótka analiza najważniejszych dzieł w dorobku Freuda - napisana jeszcze za jego życia. Zweig i Freud przyjaźnili się i odbicie tego faktu widać w książce. Zweig wychwala swego przyjaciela pod niebiosa, a książka brzmi jak hymn pochwalny dla słynnego psychoanalityka - jak laurka. Niemniej jest to bardzo ciekawy kąsek dla ludzi, którzy nie przebrnęli przez dzieła Freuda a chcą mieć przynajmniej małe pojęcie o jego twórczości. Zweig niczym psycholog wyjaśnia nam mechanizmy psychoanalizy. O samy życiu Freuda w książce nie znajdziemy praktycznie niczego. Książka cieniutka - na 2 wieczory.

Avalon | 2017-02-02
beetle5 | 2019-01-11