Freud

Okładka książki Freud Stefan Zweig
Okładka książki Freud
Stefan Zweig Wydawnictwo: Wydawnictwo J. Przeworskiego biografia, autobiografia, pamiętnik
Freud
Wydawnictwo J. Przeworskiego
1933-01-01
1933-01-01
Melanja Wasermanówna
freud siegmund stefan zweig psychoanaliza

Ta biografia Sigmunda Freuda zawsze będzie mi się mile kojarzyć. Zakupiłem ją gdy uczęszczałem w konferencjach z Psychoanalizy Freuda w Poznaniu, to był piękny i niezapomniany czas ; )

Jeśli chodzi o sama biografię Zweig dość ciekawie pisze o Freudzie i działy które umieścił w tej biografii są dość trafne. Sam wstęp mówi o tym jak kształtowała się kultura na przestrzeni ostatnich tysiącleci i jak doszło do tego że ojciec psychoanalizy pokazał ludziom (uczonym),jak sporą rolę w życiu odgrywa seksualność na przykładzie pewnego przypadku. Ci wielcy uczeni starają się wyprzeć tę myśl, lecz Freud niezwykle konsekwentnie idzie dalej w tym kierunku co rodzi kontrowersje, konflikty - bo przecież jak to człowiek, istota moralna, może ulegać pobudkom seksualnym? Freud jednak ukazuje prawdę o człowieku, prawdę może brutalną ale ukazującą autentyczną twarz człowieka. Dalej w Biografii mamy ukazaną sylwetkę Freuda na której warto dłużej się zatrzymać. Godny uwagi jest też przedostatni dział. Nawiązuje on do kwestii antropologicznych, filozoficznych, religijnych a nawet rzekłbym że do politycznych. Szkoda mi nieco ostatniego działu, aż prosiło się aby go rozbudować, skoro to dział "Doniosłość dla epoki", ewentualnie połączyć go ze wcześniejszej działem "spojrzenie w dal u schyłku". Autor w ostatnim rozdziale w sumie robi takie krótkie podsumowanie i na tym kończy. Szkoda, można byłoby zakończyć tę biografię nieco inaczej. Książkę oceniam na 8 gwiazdek. Mimo średniego jej zakończenia, pozycja jest bardzo ciekawa, intrygującą, pokazująca Freuda jako człowieka ambitnego, konsekwentnego, nie ulegającego złudzeniom a przede wszystkim pracowitego i zniechęcającego się mimo wszelkich przeciwności losu. Warto tej pozycji poświęcić swój czas, bez względu na to czy jest się Freudystą, studentem fizyki czy jeszcze kimś innym ; )

Nie jest to typowa biografia, a raczej krótka analiza najważniejszych dzieł w dorobku Freuda - napisana jeszcze za jego życia. Zweig i Freud przyjaźnili się i odbicie tego faktu widać w książce. Zweig wychwala swego przyjaciela pod niebiosa, a książka brzmi jak hymn pochwalny dla słynnego psychoanalityka - jak laurka. Niemniej jest to bardzo ciekawy kąsek dla ludzi, którzy nie przebrnęli przez dzieła Freuda a chcą mieć przynajmniej małe pojęcie o jego twórczości. Zweig niczym psycholog wyjaśnia nam mechanizmy psychoanalizy. O samy życiu Freuda w książce nie znajdziemy praktycznie niczego. Książka cieniutka - na 2 wieczory.

• Nauka,historia,filozofia,biografie,religia,itp.
  • Literatura niemieckojęzyczna