Ekonomia i kultura

Tłumaczenie: Olga Siara
Seria: Kultura się liczy!
Wydawnictwo: Narodowe Centrum Kultury
Eco­no­mics and Cul­tu­re
popularnonaukowa
MaratikS

W pierw­szym roz­dzia­le autor rozważa de­fi­ni­cje eko­no­mii i kul­tu­ry. Na­stęp­nie przy­bli­ża czy­tel­ni­ko­wi po­ję­cia war­to­ści, kapita­łu kul­tu­ro­we­go, dziedzic­twa kul­tu­ro­we­go, kreatyw­no­ści, prze­my­słów kul­tu­ry, po­li­ty­ki kul­tu­ral­nej. Po­ru­sza­ne za­gad­nie­nia ilu­stru­je przy­kła­da­mi. Autor nie tylko ograni­cza się do wyjaśnienia zna­cze­nia pojęć, lecz także wska­zu­je na ich spe­cy­fi­kę, umiej­sco­wie­nie w dys­kur­sie na­uko­wym i spo­sób rozumie­nia przez po­li­ty­ków. Czy­ta­jąc książ­kę Thros­by’ego od­no­si się wra­że­nie, że pisał ją czło­wiek, który rów­nie do­brze zna teo­rię jak i prak­ty­kę prowadze­nia po­li­ty­ki kul­tu­ral­nej.
Recenzja:Ekonomia i kultura, choć powstała niespełna dekadę temu, zyskała już status pozycji klasycznej. David Throsby umiejętnie łączy dwa, wydawałoby się, odrębne światy, pokazując, ze nie sposób wyobrazić sobie refleksji ekonomicznej bez uwzględnienia kontekstu kulturowego i że kultura nie może istnieć niezależnie od ekonomii. By to zrozumieć, należy nie tylko opuścić okopy własnego obozu, lecz także nauczyć się pojęć pozwalających zrozumieć rozmówcę.

Edwin Bendyk, „Polityka"

źródło opisu: nck.pl

źródło okładki: nck.pl

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!