Długo i szczęśliwie

Okładka książki Długo i szczęśliwie
Soman Chainani Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Akademia Dobra i Zła (tom 3) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Akademia Dobra i Zła (tom 3)
School of Good and Evil: The Last Ever After
Jaguar
2016-01-19
2016-01-19
Data 1. wydania:
2015-07-21
Małgorzata Kaczarowska

Z trzech, które już przeczytałam, ten tom jest moim ulubionym. Bardzo podoba mi się sposób, w jaki autor poprowadził tę część. Przede wszystkim mamy tutaj dużo rozmów, które były bardzo potrzebne. W końcu to właśnie one najczęściej grają główną rolę w naszych życiach. Do tego mam wrażenie, że zachowania bohaterów były bardziej naturalne oraz mniej irytujące. Pojawiło się trochę nowych postaci, ale autor nie zapomniał również o tych z poprzednich części, które w kilku przypadkach, bardzo pozytywnie mnie zaskoczyły. Samo zakończenie niezwykle mi się podobało, jednak przede mną jeszcze trzy tomy, więc pewnie ktoś w tym zamiesza.

Kiedy sięgałam po pierwszy tom, nie miałam pojęcia, jak bardzo wsiąknę w tą historię. Z drugiej strony mogłam się tego spodziewać, bo baśnie to coś, co w moim sercu ma swoje specjalne miejsce i jest to temat, który nigdy mi się nie znudzi. Tym bardziej, że Soman Chainani daje nam zupełnie inne spojrzenie na znane i lubiane historie. Z góry przepraszam za spoilery!

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co dzieje się po zakończeniu baśni, gdy już padną magiczne słowa "I żyli długo i szczęśliwie", księżniczka odnajduje swojego księcia i odjeżdżają na koniu ku zachodzącemu słońcu. No z tym koniem to może przesadzam, ale wiadomo, o co chodzi. Dla Agaty i Todrosa (przepraszam, książę, ale po trzech tomach wciąż nie pamiętam twojego imienia!) wspólne życie wcale nie jest takie różowe, a przebywanie ze sobą cały dzień, kiedy nie trzeba ratować całego świata okazuje się... trudne.

Zamknięci w czterech ścianach uświadamiają sobie, że z każdym dniem nie lubią się coraz bardziej i wspólnie dochodzą do wniosku, że... tęsknią za Sophią. Mają przeczucie, że ich historia jeszcze się nie zakończyła i mają rację - Baśniarz nie zakończył ich historii, co więcej okazuje się, że być może nigdy nie zobaczą szczęśliwego zakończenia.

Podobał mi się taki zwrot akcji, bo ostatecznie bardzo polubiłam czarownicę Sophię i miałam nadzieję, że jeszcze ją zobaczę. Wszystko się pokomplikowało, a nasi bohaterowie na nowo muszą walczyć o swoje szczęśliwe zakończenie.

Nie mogę powiedzieć zbyt wiele, żeby nie rzucić jeszcze więcej spoilerów, ale ostatecznie cieszę się z tego, w jaki sposób potoczyła się historia i jakie zakończenia wybrali dla siebie bohaterowie. Poza tym to dobry przekaz, że nie każda księżniczka potrzebuje do szczęścia księcia!

Czy...

„W prastarej puszczy trwa Akademia Dobra i Zła. Bliźniacze wieże jak dwie głowy, jedna dla szlachetnych, druga dla podłych. Ucieczka z niej niemożliwa. Jedyna droga wyjścia w baśni się ukrywa”.

„Akademia Dobra i Zła. Długo i szczęśliwie” to trzeci tom wspaniałej serii, której autorem jest Soman Chainani. Jeśli ktoś nie czytał poprzednich dwóch tomów, to lepiej żeby nie czytał recenzji. Możliwe spojlery.

Agata i Sofia wiele razem przeszły. Nieraz wychodziły z tak ogromnych tarapatów, że to aż cud, że nadal żyją i ich świat się nie zawalił. Obie, skrajnie różne, choć pod pewnymi względami potwornie do siebie podobne, przyjaźnią się, nie znoszą, lubią, nienawidzą… Jedno jest pewne – żyć bez siebie nie mogą. Dziewczyny muszą współpracować, aby ocalić to, na czym im zależy. Muszą także dążyć do zakończenia, które będzie je satysfakcjonowało, muszą ocalić baśnie, które znalazły się w niebezpieczeństwie. Czy to zakończenie, które otrzymamy tym razem będzie tym odpowiednim, tym „długo i szczęśliwie”?

W tym tomie Agata i Tedros łączą swoje siły. Wiodą takie życie, jakie powinno zapewnić im szczęście. Jednak oczywiście tak nie jest, ponieważ nie może być zbyt idealnie. Kłótnie, problemy rodzinne, a także… chęć spalenia Agaty na stosie przez mieszkańców Galwadonu. To chyba odpowiedni czas na powrót do Akademii. Jednak Akademia nie jest już tą akademią, którą była wcześniej. Nadeszły zmiany.

Sofia zaś nie jest pewna, czy wybrała odpowiednio. Czy powinna trwać u boku Dyrektora Akademii i wieść wymarzone życie, mimo tak wielu wątpliwości? Kogo Sofia widzi, spoglądając na tego młodzieńca – miłość swojego życia, którą pocałunkiem przywróciła w pełni do życia, czy Dyrektora - Rafala, którego postać istnieje tylko dzięki magii? Co w zasadzie Sofia wie o Dyrektorze oprócz tego, że jest zły do szpiku kości?

Co się stanie z miłością, która jest teraz domeną Zła? Czy Agacie i Tedrosowi uda się odnaleźć Sofię i przeciągnąć ją na odpowiednią stronę?

Trzeci tom serii, to kolejne zmiany w Akademii. Tym razem mamy podział na Akademię Starego i Akademię Nowego. Bohaterowie wraz z każdym tomem coraz więcej uczą się, dojrzewają, przechodzą zmiany, które uświadamiają im coraz to nowe rzeczy. Mają wiele dylematów, rozterek i przeżywają wiele walk wewnętrznych. Kłócą się, droczą, nie przebierają w słowach. Trzeba przyzwyczaić się do tego, że autor kieruje tak głównymi bohaterkami, jak tylko mu się zamarzy. Możemy być gotowi na jedno, a dostać zupełnie coś innego. Dzieje się, oj dzieje. Mimo tego, że tutaj przy głównych bohaterkach jest przeróżnie, tak w tym tomie mamy dodatkowo wprowadzone inne, bardzo ciekawe postaci. W tej części mamy przyjemność poznać bliżej Kopciuszka, Czerwonego Kapturka, Merlina, czy Pinokia. Ich historie są opowiedziane z innej, dotąd nieznanej perspektywy, po pewnym czasie i przy zupełnie innych okolicznościach.

Z każdego tomu jesteśmy w stanie wynieść nie tylko świetną, angażującą historię i mnóstwo akcji i napięcia, ale także morał, który skłoni do przemyśleń. Tym razem mamy świadomość tego, że nie wszystko zawsze wygląda tak, jak mogłoby się wydawać. Każda historia ma jakieś drugie dno, a każda postać może być postrzegana pod innym kątem. Oczywiście tradycyjnie w książce mamy poruszoną kwestię tego, że nie można nikogo czy niczego szufladkować, a świat nie jest czarno-biały. Są to przeróżne odcienie szarości, a i przeróżne klasyfikacje, niekoniecznie dzielące się tylko na „dobro” i „zło”. Dobro może okazać się paskudnym złem, zło – zaskakiwać czystością w nieskazitelnej postaci, piękno może okazać się zupełną szkaradą, ohyda – cudownością.

W książkach autora zawsze dzieje się baaardzo dużo. Nie można narzekać na nudę, ponieważ niekiedy aż ciężko jest nadążyć nad wydarzeniami. Nie jest to jednak chaos, który przeszkadza czytelnikowi. Tutaj wszystko pasuje do klimatu. Mam też wrażenie, że w trzecim tomie i tak autor nieco okiełznał swoje szaleństwo, a też trzeba przyznać, że ciężko jest aż tak dobrze panować nad wszystkim, jeśli tworzy się taaaak wiele postaci. Tutaj wyszło to perfekcyjnie.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Jaguar.

Akcja trzeciego tomu Akademii Dobra i Zła dzieje się tuż po wydarzeniach z tomu drugiego. Jak zdradza tytuł, dziewczyny nadal będą walczyć o swoje szczęśliwe zakończenie. Tym razem akademia również się zmieniła. Została podzielona na Akademię Nowego i Akademię Starego. Jest to naprawdę ciekawa koncepcja. Podobały mi się zmiany jakie zaszły w tym tomie i nie chcę ich zdradzać, by nie zepsuć frajdy przyszłym czytelnikom, ale pomysł jest super!💗

Ta część porusza temat miłość różnego rodzaju, od tej romantycznej, przez rodzicielską do siostrzanej, jaka może wystąpić między przyjaciółkami. Jak można się spodziewać, bohaterowie borykają się z różnymi miłosnymi rozterkami i poszukują swojego szczęśliwego zakończenia. No cóż, jest to motyw przewodni bardzo wielu baśni, więc wcale nie dziwi, że pojawił się i tutaj. Został fajnie poprowadzony, wiele rozwiązań autora wypadło naprawdę ciekawie.

W naszych młodych głównych bohaterkach oraz ich przyjaciołach zachodzi wiele zmian, toczą wiele walk wewnętrznych, dojrzewają i uczą się. Ich kreacje są podobne do tych z poprzednich części, dodając to, że nieco dojrzewają, chociaż zdarzyło się parę zaskakujących wyjątków 😃

W trzeciej części powracają klasyczni bohaterowie znani mam wszystkim z różnych baśni, lecz w groteskowym i humorystycznym wydaniu. Znów autor zaserwował nam niesamowitą parodię, czyli coś co bardzo lubię w tej serii. Nie wszystkie te elementy mnie do siebie w pełni przekonały, jednak można się było parę razy zaśmiać.

Finał był naprawdę niesamowity! Bardzo spodobała mi się ta książka i cieszę się, że mogłam przeżyć kolejną niesamowitą przygodę wraz z tymi bohaterami.
Była akcja, były emocje, było cudownie!

Wbrew pozorom nie są to puste książki, ta seria niesie ze sobą wiele ważnych wartości, trzeba je tylko odkryć! Nie jest to seria, która się spodoba każdemu, jednak jestem pewna, że fani poprzednich tomów będą zachwyceni tym finałem 💗

Drugi tom zostawił nas w momencie, kiedy drogi głównych postaci się rozdzieliły. Każda z nich wybrała miłość ponad wszystko. Czy będą żyły długo i szczęśliwie?
Sofia pocałunkiem prawdziwej miłości przywróciła życie Dyrektorowi Akademii Zła. Teraz jej przyjaciółka i książę muszą spieszyć na ratunek. Wszystkie baśnie są w niebezpieczeństwie. Zło pierwszy raz od setek lat zaczyna triumfować, a Dobro przegrywa.

Agata i Tedros mają przed sobą poważną misję. Muszą odnaleźć Sofię i na nowo przeciągnąć ją na swoją stronę. Czy jest szansa na ocalenie przyjaźni? Czy zdołają sobie zaufać? Czy nowe zakończenie okaże się tym ostatecznym?

Przyznam szczerze, że sięgając po trzeci tom serii Akademia dobra i zła, sądziłem, że będę czuł przesyt nieustannej próby odnalezienia szczęśliwego zakończenia przez Agatę i Sofię. Jednak wyszło inaczej niż się spodziewałem. Soman Chainani po raz kolejny napisał bardzo dobrą kontynuację. Długo i Szczęśliwe dostarczyło mi wiele zaskakujących zwrotów akcji i świetną podróż przez baśniową krainę, która powoli umiera.

Jest to tom, w którym chyba najwięcej się dzieje. Akcja przyspiesza z każdą stroną. Stawka, o jaką walczy Tedros wraz z ukochaną, jest wysoka. Czasami były momenty, gdzie autor dał czytelnikom chwilę odpoczynku przed bitwą, która na zawsze ma odmienić krainę. Po raz kolejny Soman napisał bardzo dobre dialogi pomiędzy bohaterami. Największym plusem było poświęcenie uwagi postaciom pobocznym, na przykład Czerwonemu Kapturkowi, Merlinowi, Pinokiu i wielu innym. Mogliśmy ich lepiej poznać i przy okazji czegoś się o nich dowiedzieć.

Jestem oczarowany, w jaki sposób Chainani ukazuje baśń z innej perspektywy. Urzekła mnie historia Kopciuszka. Jak wszyscy wiemy, ta postać była poniżana przez macochę i siostry. Pewnego dnia znalazła swoje szczęśliwe zakończenie u boku księcia. Twórca Akademii dobra i zła przedstawił tę samą historię, ale z jej punktu widzenia. Coś niezwykłego! Podczas czytania byłem zdziwiony i osłupiały.

Autor po raz kolejny zwraca uwagę, że nie wszystkie rzeczy są oczywiste. Czasami pewne sprawy nam umykają, przez co inaczej odbieramy rzeczywistość. Z każdym tomem Agata i Sofia dojrzewają, ciągle coś odkrywamy. Szczególnie tajemnicę, którą poznają dziewczyny pod koniec trzeciego tomu. Chainani po raz kolejny udowadnia, że potrafi zaskoczyć.

Cała recenzja na: https://czasostrefa.pl/czy-sofia-w-koncu-znalazla-szczesliwe-zakonczenie-u-boku-dyrektora-akademii-recenzja-akademii-dobra-i-zla-dlugo-i-szczesliwie/

Taka średnia ta część. Przez bardzo długi czas obie bohaterki są strasznie irytujące i naiwne przez co odczułam tą część jako odgrzewanego kotleta, bo nawet ich wybory jakoś bardzo nie różniły się od tych jakie podejmowały w poprzednich częściach. Strasznie przewidywalne i przesłodzone zakończenie. Poza tym ja nie czułam chemii między bohaterami. Do połowy ta książka była nudna straszliwie, a od połowy przewidywalna. Jedyna dobra rzecz w tej książce to Merlin, który chociaż był śmieszny.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Agata wraz z Tedrosem przebywają wraz z matką dziewczyny w malutkim domku na cmentarzu. Niestety przez czyhające na nich niebezpieczeństwo, nie mogą ruszać się z tego miejsca. Książę czuje się coraz gorzej z ogarniającą go bezczynnością...
Po burzliwych dyskusjach postanawiają wspólnie wyruszyć na ratunek przyjaciółce...
________
Co, by się wydarzyło gdyby baśnie doczekały się innych, złych zakończeń? Co, gdyby czarne charaktery triumfowały w swoich historiach?
Czy Agata i Tedros doczekają się wspólnego szczęśliwego zakończenia? Czy będą musieli uzbroić się w cierpliwość?
Co z Sofią? Czy dowiemy się, po której jest stronie?
____________________________
Co się tam działo...😁 Seria chyba nie zakończy mnie zadziwiać, a ta historia nigdy mi się nie znudzi. Cieszę się, że doczekała się sześciu tomów i dlatego jeszcze trzy przede mną. Idealnie na przyszłe, letnio-jesienne wieczory🍂🍁🌞.
Magia, przyjaźń, miłość, ogromna odwaga i oddanie sprawie to główne cechy, które najbardziej odzwierciedlają tę zaskakującą część. Podoba mi się to, że całości towarzyszy ogromne napięcie i spora dawka emocji. Nigdy nie wiadomo co wydarzy się na kolejnych stronach powieści. Akcja biegnie dosyć prędko, więc nie sposób się z nią nudzić! Mroczna, baśniowa opowieść pochłonęła mnie w całości i na pewno na długo zapadnie mi w pamięci! Tym razem poznajemy historię rodziców dziewczynek i uwierzcie, że na pewno zdziwicie się takiego obrotu sprawy... Dodatkowo nieoczekiwane ożywienia i morderstwa zmienią bieg znanych nam baśni! Świetna fantastyka, którą bardzo polecam!

________
Co, by się wydarzyło gdyby baśnie doczekały...

Po drugiej części, nie byłam zbyt dobrze nastawiona do "Długo i Szczęśliwie", ale po przeczytaniu uważam że trzeci tom jest najlepszą książką z serii. Jestem totalnie zafascynowana relacjami pomiędzy postaciami. Przez cały trzeci tom płakałam, ale mimo to uważam że jest to część godna wylania łez. Jestem fanką całej serii i uważam, że po tej części faktycznie mogliby już zakończyć, ale z pewnością tęskniła bym za tymi postaciami, więc się cieszę, bardzo polecam! Cudowna książka!

Drogi Agathy i Sophii się rozchodzą. Zakończenie baśni zostało wybrane. Sophie ma jednak wątpliwości, czy wybrała dobrze. Nie jest pewna, czy powinna trwać u boku Dyrektora Akademii, chociaż to z nim wybrała zakończenie. Rafał chce, aby została jego królową. Teoretycznie dziewczyna ma wszystko to, o czym marzyła. Piękne stroje, wyśmienite potrawy, wszelkie wygody. Mimo to nie jest pewna swojej decyzji. Agatha z kolei wraca do Galwadonu, aby wieść szczęśliwe życie u boku Tedrosa. Niestety to życie dalekie jest od ideału, bo młodzi ciągle się kłócą, do tego dochodzi matka bohaterki, z którą wspólne życie wcale nie jest łatwe, a także fakt, że Agathę uznano za wiedźmę i teraz cały Galwadon pragnie spalić ją na stosie. Agatha z Tedrosem wracają w końcu do Akademii, jednak nie jest to już ta sama Akademia, co wcześniej. Znów będą musieli zanurzyć się w baśni i narazić na liczne niebezpieczeństwa. Muszą odszukać Sophię i do czegoś ją namówić, co nie będzie łatwe. Czy im się uda? Jakie tym razem będzie zakończenie ich baśni?

Co to była za historia! Krew się leje, trup ściele się gęsto, akcja gna i nie można odsapnąć nawet na chwilę. Muszę przyznać, że to najlepsza jak do tej pory część serii. Okazuje się, a czego wcześniej nie wiedziałam, autor miał zaplanowaną trylogię i ten tom miał być ostatni. I faktycznie widać, że to miał być tom podsumowujący. Dzieje się w tej książce tak bardzo dużo, że ciężko czasem nadążyć. Emocjonalnie to też jest majstersztyk. I chociaż powieść jest nieźle zakręcona, nie jest ciężko się w niej odnaleźć, tym bardziej, że ostatecznie wszystko splata się w jedną klarowną, spójną całość. No dobra, lekki chaos może początkowo przeszkadzać, ale i tak w porównaniu z poprzednimi częściami, jest o niebo lepiej. A przede wszystkim od razu jest akcja, czego w poprzedniczkach trochę zabrakło.

Jestem naprawdę pod ogromnym wrażeniem tego, co zrobił Chainani. Kreacja bohaterów wypada wyśmienicie. O ile przyzwyczaiłam się już do postaci Agathy i Sophii, że autor robi z nimi, co chce i nie wiadomo czego można się spodziewać po nich kilka stron dalej, o tyle o bohaterów drugoplanowych trochę się bałam. Ale zupełnie niepotrzebnie. Bo zostali rewelacyjnie nakreśleni. Nie ma w książce postaci, która odznaczałaby się jakąś jedną cechą. Przede wszystkim nie ma rozróżnienia tylko na dobro i zło, a tak naprawdę do tych cech odwołuje się cała seria. Są za to przeróżne odcienie szarości, w których możemy przebierać jak w ulęgałkach. Rozwój postaci - miodzio. Bardzo mi się podoba, że dojrzewają razem z fabułą i ich kreacje dostosowane są do ich wieku. Pisałam to już przy okazji pierwszego tomu, napiszę znowu, zło w tej powieści nie do końca jest złe, a dobro nie jest tym, na co wygląda. Autor przekazuje czytelnikowi, że bardzo trzeba uważać podczas oceny drugiego człowieka, bo szybko można się sparzyć, abstrahując od tego, że w ogóle nie powinniśmy oceniać innych. W jego serii wyraźnie widać, że to, co wydaje nam się złe na pierwszy rzut oka, może miło nas zaskoczyć i odwrotnie, to, co wydaje się piękne, może mieć swoją drugą twarz.

Przede wszystkim podoba mi się w serii autora przedstawienie baśni od nowa. To jak to robi autor, nie potrafi chyba nikt inny. No mistrzostwo świata, kupuję tę jego wersję w 100%. W tej części możemy spotkać na przykład podstarzałego Kopciuszka czy Jasia i Małgosię i nie tylko sprawdzić, jak potoczyło się ich życie, ale też co stałoby się, gdyby w zakończeniu ich baśni zabrakło happy endu. Zgorzkniali, narzekający na wszystko bohaterowie znanych mi z dzieciństwa baśni potrafili rozbawić mnie do łez. No skradli moje serce po prostu. Do tego autor postarał się, aby można było poznać ich historię (tę którą dobrze znamy) z ich punktu widzenia. Co z tego wyszło, musicie sprawdzić sami. Ja mogę zdradzić tyle, że autor ma niekwestionowany talent do kończenia baśni w bardzo oryginalny sposób. I niekoniecznie szczęśliwy. Ta książka bardzo zaskakuje. Ponieważ zostały odkryte karty, które pozostawały tajemnicą od pierwszego tomu, wiele się wyjaśnia. A rozwiązania niektórych tajemnic potrafią zszokować, oj potrafią. Ponieważ ta część jest mocna i bardziej mroczna, nie jestem pewna, czy nadaje się dla bardzo młodych czytelników. Nie brakuje w książce humoru i przezabawnych sytuacji, jednak jest też sporo rozlewu krwi.

Autor tchnął nowe życie w znane nam wszystkim baśnie i zrobił to tak dobrze, że nie pozostaje mi nic innego, jak tylko z całego serca polecić Wam całą serię, a "Długo i szczęśliwie" w szczególności, bo ten tom jest najlepszy. Uwielbiam w tej serii wszystko, zaczynając od nagromadzenia tajemnic, poprzez niesłabnące napięcie, dynamiczną akcję, zaskakujące jej zwroty i charakternych bohaterów, na genialnej interpretacji baśni kończąc. Czytajcie Kochani, bo naprawdę warto!

Agata i Tedros wcale nie są tacy szczęśliwi w Gawaldonie jak by się mogło wydawać. Z kolei w Akademii Dobra i Zła, również nie dzieje się najlepiej. Dyrektor ma swoją Księżniczkę ale słońce zaczyna umierać. Gaśnie z dnia na dzień a Baśniarz nie chce zacząć pisać nowej bajki. Cały czas nie napisał słowa "KONIEC w baśni o Sofii i Agacie...Co tym razem wydarzy się w Akademii i jak poradzą sobie bohaterowie powieści? Zapraszam do sięgnięcia po ten tomik, który jest również wciągający jak dwa poprzednie.