Generał w labiryncie

Okładka książki Generał w labiryncie
Gabriel García Márquez Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Współczesna Proza Światowa literatura piękna
285 str. 4 godz. 45 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Współczesna Proza Światowa
Tytuł oryginału:
El general en su laberinto (1989)
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1993-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1993-01-01
Liczba stron:
285
Czas czytania
4 godz. 45 min.
Język:
polski
ISBN:
8306023196
Tłumacz:
Zofia Wasitowa
Tagi:
Ameryka Łacińska Simon Bolivar
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2982
491

Na półkach: , , ,

Książka stanowi rodzaj fabularyzowanej kroniki ostatnich dwóch tygodni życia Simóna Bolívara, dowódcy sił powstańczych Wenezueli w wojnie o uzyskanie niepodległości (1811-1812), generała i polityka dążącego do uwolnienia Ameryki Południowej spod wpływów hiszpańskich i stworzenia federacji państw pohiszpańskich na tym kontynencie, twórcy i prezydenta Wielkiej Kolumbii, która jednak po puczu podzieliła się na Wenezuelę, Kolumbię, Ekwador i Panamę, człowieka najpierw wielbionego i nazywanego "Oswobodzicielem", a potem okrzyczanego wrogiem ojczyzny i zmuszonego, by chronić się w Kolumbii i tam w tułaczce dokonać swego żywota.

W "Podziękowaniach" na końcu książki sam autor pisze, iż podbudowa historyczna opisywanych wydarzeń niewiele go interesowała, zresztą jest to okres życia generała Bolívara najmniej udokumentowany. Dzięki temu, jak się wydaje, Marquez mógł sobie pozwolić na popuszczenie wodzów fantazji, wymyślenie wielu sytuacji, obrazujących końcowy etap życia tej wyjątkowej postaci, przy czym jednak pozostał niezwykle wierny wszelakim historycznym drobiazgom, czego dowód daje nam w obszernej liście osób, które służyły mu pomocą i informacją podczas powstawania tej książki.

Co uderza najbardziej, to pełne współczucia, by nie rzec litości, ukazanie głównego bohatera. "El Libertador" Marqueza to już nie wielki wojskowy, bohater kilku narodów, człowiek-symbol, ale schorowany, słaby starzec, dla którego 14-dniowa podróż rzeką Magdaleną jest dosłownie ostatnią drogą. Choć nadal towarzyszą mu dawni podkomendni, wierni przyjaciele i najwierniejszy ze wszystkich wieloletni sługa, choć jego osoba nadal wzbudza szacunek, a w kolejnych wioskach, gdzie zatrzymują się na odpoczynek, miejscowa ludność wita go z radością i miłością, pamiętając, że zawdzięcza mu wolność, to jednak wycieńczony chorobą stary człowiek powoli, z podziwu godnym spokojem, pokorą i chwilami poczuciem humoru, żegna się z towarzyszami, z kobietą, która kochała go całe życie, ze swą karierą, pozycją i wreszcie życiem. Takie "uczłowieczenie" tej na swój sposób wzniosłej postaci, ukazanie jej w najzupełniej ludzkim wymiarze, czyni tę "tragicznie smutną" - jak określił ją sam autor - powieść w dwójnasób poruszającą.

Książka stanowi rodzaj fabularyzowanej kroniki ostatnich dwóch tygodni życia Simóna Bolívara, dowódcy sił powstańczych Wenezueli w wojnie o uzyskanie niepodległości (1811-1812), generała i polityka dążącego do uwolnienia Ameryki Południowej spod wpływów hiszpańskich i stworzenia federacji państw pohiszpańskich na tym kontynencie, twórcy i prezydenta Wielkiej Kolumbii, która...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    758
  • Chcę przeczytać
    646
  • Posiadam
    205
  • Teraz czytam
    20
  • 2021
    7
  • Ulubione
    7
  • Nobliści
    6
  • 2018
    6
  • Chcę w prezencie
    5
  • Audiobooki
    5

Cytaty

Więcej
Gabriel García Márquez Generał w labiryncie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także