Biesy

klasyka, Rosja
klasyka
Ag2S

Inne wydania

Wielowątkowa, diaboliczna opowieść o tym jak szlachetne idee indywidualnej wolności w umysłach ludzi na wolność niegotowych, kształtowanych w uściskach carskiego samodzierżawia, przeradzają się w idee nihilizmu, bezwładne rewolucyjne ruchy i terroryzm. Gęste od mrocznych emocji, mieszaniny obłudy i szlachetności, nienawiści i współczucia, niewinności i amoralnego cynizmu są Biesy krzywym...

Gęste od mrocznych emocji, mieszaniny obłudy i szlachetności, nienawiści i współczucia, niewinności i amoralnego cynizmu są Biesy krzywym zwierciadłem ówczesnych – jakże czasami aktualnych w opisanych postawach – inteligenckich marzeń o ludzkiej utopii i proroczą zapowiedzią powstania stalinowskiej wersji totalitaryzmu.

źródło opisu: http://www.wydawnictwomg.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwomg.pl/

ChicaDeAyer | 2016-03-03
Przeczytana: 03 marca 2016

Wymagająca, absorbująca, trudna, skomplikowana – przy tym doskonała. Arcydzieło, którego przez długi czas będzie gościć w moich myślach – wciąż na nowo rozbierane na czynniki pierwsze i skrupulatnie analizowane. To literatura, która dojrzewa wraz z czytelnikiem – dlatego budzi tak wiele sprzecznych emocji, z tego powodu powstało tak wiele różnych interpretacji tej pozycji.

Dostojewski jest absolutnym geniuszem – geniuszem pisarskim z zacięciem filozoficznym. Stawia mnóstwo celnych pytań dotykających przeróżnych materii: metafizycznej, socjologicznej, psychologicznej, historycznej, ideologicznej aż wreszcie politycznej. Dzięki brawurowemu rozrachunkowi z dwoma ostatnimi został ochrzczony wizjonerem i prorokiem, bowiem jego profetyczne widzenie kilkadziesiąt lat później znalazło swój wyraz w wydarzeniach, które na zawsze zmieniły bieg dziejów nie tylko Rosji i Europy, ale i całego świata. Ale „Biesy” to także doskonałe i niezmiernie wnikliwe studium wewnętrzne człowieka, w którym...

Łokieć_Pana_D | 2017-03-02

Literacki mikroskop. Pamiętam z lekcji biologii, wlepiało się źrenicę w okular. A tam wierzgające pałeczki. Mnożą się na potęgę. Zaraza. U Dostojewskiego też mnoży się zaraza. Wiecie, co mnie zastanawia? Większość bohaterów to poczciwcy. Mają wady, słabostki, ale nie są źli. Zaraza jednak rozłazi się po nich, a głupcy niosą ją na świeczniku. Dziobią kolejnych, kolejnych. I jeden, który widzi, to mało. Gdy już pożar, patrzą zdumieni. Co się stało? Dlaczego nikt się nie poznał? A zaraza to oszustka. Nie zawsze czerwona. Bywa i czarna.
Jestem intelektualnie zmęczony. Wyrafinowanym stylem, perfekcyjnym dialogiem, odważną i zmienną narracją. Zauważyłem, że delikatniej niż w innych przekładam strony. Nie lubię kreować bożków, nawet z książek. Są jednak takie, przy których czuję się niepewnie.

Biesy są rozliczeniem Dostojewskiego z własnym zachłyśnięciem sie socjalizmem, ideami rewolucyjnymi etc. Z Dostojewskim mam zawsze problem, biorąc do ręki jakąkolwiek powieść męczę sie przez 1/3 leniwym stylem, filozoficznymi wywodami bohaterów (przeważnie ciekawymi) by potem dostać obuchem przez głowę, wpaść w narkotyczny wir, nie mogąc się oderwać. Zanużam się w tym okrutnym, mrocznym świecie czerpiąc z tego sadomasochistyczną przyjemność. Stapiam sie jakby z autorem,mam wrażenie, że czuje jego emocje, stan ducha. Doświadczyłem po lekturze tego co wielu innych odchorowywałem i nie mogłem zapomnieć. Zamiast dać odpowiedzi zostawiła pytania. Wiem że do niej wróce, może nie raz nawet. Ale jak bedę miał wiecej dojrzałości, za kilka, kilkanaście lat.

| 2015-10-03
Wojciech Gołębiewski | 2014-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2014

Po tej lekturze, popieram par excellence powyżej wyrażony pogląd, że dopiero w starości, po wieloletnim zmaganiu się z Bogiem, życiem, a przede wszystkim samym sobą, możliwe staje się odczucie ducha Dostojewskiego in toto. Ze względu na wielość opracowań jego twórczości trudno powiedzieć coś nowego i niebanalnego. Jednakże spróbuję odnotować parę osobistych i subiektywnych uwag.

I tak np, dzięki lekturze „BIESÓW” udało mi się sformułować własną definicję ateisty. Otóż,

ATEISTA TO KTOŚ, KTO JESZCZE NIE WIE, ŻE WIERZY W BOGA

Oczywiście, gdy się dowie, to będzie wierzył. Pozostaje pytanie, czy się dowie, lecz to już inna kwestia. Przykłady „wielkich”, jak NIETZSCHE, KOŁAKOWSKI, MIŁOSZ, GOMBROWICZ, WITKACY czy też „małych” jak Tadeusz /moj Ojciec/ i Wojciech ...

Klakier | 2013-05-16
Przeczytana: 16 maja 2013

Razu pewnego, w ciepłe popołudnie, przyszedł mi do głowy pomysł wyjątkowo głupi. Nie żeby to była jakaś odmiana, bo takie rzeczy się zdarzają, ale pomysł ten nastręczał wielu problemów i trzeba by było trochę nad nim pogłówkować. O co chodziło? O coś w stylu: „et! Machnę sobie recenzję , czemu nie!”. No i jest problem. Bo jak napisać o lekturze dotykającej tak wielu wątków, a przez ten fakt opasłej i rozbudowanej?

Punktem wyjścia dla Dostojewskiego jest tutaj krytyka idei rewolucyjnych, socjalistycznych, samych agitatorów (tytułowych biesów) i ich ofiar- często głupich, znudzonych i przejawiających instynkt stadny przedstawicieli klasy średniej. Ukazuje zezwierzęcenie jakie może ogarnąć grupę społeczną, jeśli przedstawi się mu w odpowiedniej formie nawet najbardziej niedorzeczne i barbarzyńskie pomysły. Trzeba tu zaznaczyć, że motyw przewodni nie jest fantazją autora. Raczej przelał na papier wcześniej przeanalizowane wydarzenia, jakie miały miejsce w Rosji drugiej połowy...

Wkp | 2015-10-23
Na półkach: Przeczytane, Współpraca

DEMONY

Można by rzec, że Dostojewski tak naprawdę wciąż pisał o tym samym. Bo niezależnie od fabuły, pomijając treść wszelaką, która była dlań metodą, nie celem, skupiał się na jednym przede wszystkim temacie: temacie demonów nękających człowieka. Zakamarki umysłu jego i duszy. Na tym więc poziomie rzeczywiście pisał to samo, ale jakże on pisał! I jaką miało to siłę! A „Biesy” to kolejne arcydzieło, jakie wyszło spod jego ręki.

Treść tej inspirowanej wierszem Aleksandra Puszkina powieści skupia się na typowych dla Dostojewskiego postaciach i zdarzeniach, jakie nawiedzaj ich życie. Stiepan Trofimowicz Wierchowieński to klasyczny hulaka, któremu nawet przegranie całego własnego majątku zdaje się czynem zbyt małym by nie próbować dalej. I przegrać przy okazji pieniądze swej przyjaciółki, Barbary. Mikołaj Stawrogin, syn Barbary, także jest człekiem skandalizującego tryby życia, ale jakże różnym od Stiepana; swoisty dziwak, który na sumieniu ma życie odebrane w pojedynku. Życie ich...

Justyna | 2016-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2016

Ahh ten Dostojewski... Mimo tomiszcza, wielości wątków i postaci oraz ogromu teorii, idei i filozofii, jego książki do mnie trafiają. "Zbrodnię i karę" umiłowałam szczególnie. "Biesy" to trudna lektura, nasycona wyżej wymienionymi, a co za tym idzie, trochę problematyczna, gdy nie zna się tła wydarzeń historycznych, epoki. Czytanie szło mi bardzo opornie, jak to zawsze z lekturami bywa, zawsze coś ciekawszego jest do zrobienia, i dlatego chciałabym kiedyś wrócić do tej książki i bardziej się jej poświęcić, bo robiłam zbyt duże odstępy w czytaniu i trochę się zapominało. Nie wspominając o tym, że "koleżanka" (nie wiem czy mogę ją po tym jeszcze tak nazwać :D) perfidnie zaspoilerowała mi zakończenie 700 stronicowej książki... Żyć się odechciewa, a co dopiero czytać... Ale mimo to czytałam z zainteresowaniem, wiadomo, że akcja trochę się przedłuża, wielość postaci wpływa na to chyba przede wszystkim. Bardzo interesowały mnie osoby Mikołaja Stawrogina, Piotra Wierchowieńskiego,...

Kasia | 2010-06-10
Przeczytana: 2008 rok

"Biesy" to książka, w której najpełniej uwidocznione zostaje mistrzostwo narracyjne Dostojewskiego. Jest tak ciekawie zbudowana, autor zastosował w niej tyle chwytów literackich, że równie dobrze można ją przeczytać tylko po to, by przekonać się o doskonałości warsztatu pisarskiego twórcy. Niekoniecznie ze względu na fabułę, niewątpliwie nie mniej interesującą.

Narracja wciąż jest w ruchu, wciąż się zmienia. Raz prowadzi ją przyjaciel Stiepana Trofimowicza, dokładnie w tekście nazwany, raz jest to narrator wszechwiedzący. Zdarza się, że narracja przypomina dziennik, następnie przechodzi do obiektywnego opisu wydarzeń. Czasami jest prowadzona w czasie teraźniejszym, by już w następnym rozdziale zmienić się na czas przeszły. Dzięki temu bogactwu narracyjnemu czytelnik nie jest w stanie się nudzić, poza tym, a może przede wszystkim wzmaga to jego zainteresowanie lekturą.

Książka zwodzi biednego czytelnika, zmuszając go do niewiarygodnego umysłowego wysiłku. Ma się wrażenie, że rzecz...

Samson Miodek | 2015-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2015

Odgadł zagadkę bytu ten kto piórem tak porusza, że pióro się porusza a wyraża się dusza.

Można przeżyć ze sobą 22 lata, i mimo nieprzeciętnej inteligencji, znajomości języków i obyczajów, nie umieć sobie powiedzieć najprostszych rzeczy, nie umieć wyrazić prawdziwych uczuć, żyć w wygodnym dla obu stron zakłamaniu.
Wieśniacy którzy wzięli Piotra Stiepanowicza na swoją furmankę, mimo swojego zacofania, nie marnowali czasu na przemyślenia o sensie życia, nie głowili się nad tym czy istnieje Bóg i dusza, oni jakby to wiedzieli naturalnie.
Więc kto w takim razie jest mądrzejszy, chłop czy Panicz "intelektualista" który przez całe życie szukał odpowiedzi, i poznał ją dopiero u kresu swojej ziemskiej podróży, gdy właśnie miał styczność z chłopstwem?
Wydaje mi się że Dostojewski ma dość "paniczykowania" rewolucjonistów, teorii chaosu z którego zrodzi się nowy ład, i tego całego nihilistycznego pieprzenia, na popołudniowych karcianych wieczorkach przy czaju i wódeczce, naigrywa się z...

Czytamy w weekend

W redakcji następują urlopowe rotacje - jedni wracają opaleni i wypoczęci, inni w pośpiechu pakują walizki. Nasze grono zasiliła nowa stażystka, która również dzieli się swoją weekendową lekturą - zobaczcie z jakimi książkami spędzimy najbliższe dni!

Ile ze „100 książek, które trzeba przeczytać” już znasz?