Biesy

Бесы
klasyka, Rosja
klasyka
Ag2S

Wielowątkowa, diaboliczna opowieść o tym jak szlachetne idee indywidualnej wolności w umysłach ludzi na wolność niegotowych, kształtowanych w uściskach carskiego samodzierżawia, przeradzają się w idee nihilizmu, bezwładne rewolucyjne ruchy i terroryzm. Gęste od mrocznych emocji, mieszaniny obłudy i szlachetności, nienawiści i współczucia, niewinności i amoralnego cynizmu są Biesy krzywym...

Gęste od mrocznych emocji, mieszaniny obłudy i szlachetności, nienawiści i współczucia, niewinności i amoralnego cynizmu są Biesy krzywym zwierciadłem ówczesnych – jakże czasami aktualnych w opisanych postawach – inteligenckich marzeń o ludzkiej utopii i proroczą zapowiedzią powstania stalinowskiej wersji totalitaryzmu.

źródło opisu: http://www.wydawnictwomg.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwomg.pl/

Nieoczytany128 | 2019-09-12
Przeczytana: 12 września 2019

Słowem wstępu trzeba podziękować wydawnictwu MG za usuwanie ważnego rozdziału dla Biesów (U Tichona); w Braciach Karamazow podobno to samo.

Chyba nigdy tak bardzo nie wiedziałem, od czego zacząć swoją opinię, bo tak wiele rozgałęzień myśli się pojawiło. To jest książka totalna, po której to zakończeniu trzęsły mi się nogi. Zawsze, kiedy nie wiem o czym pisać, po prostu wyśmiewam inne opinie, ale tym razem nie ma czego. Wysokie noty mają trafne komentarze, te niskie zaś świadczą o braku gustu. Rozbawiła mnie notka studentki filologii rosyjskiej, że "Biesy" są zbyt ciężkie, bo za dużo filozofii. Na "Braci Karamazow" polecam zaopatrzenie się w pieluchy, a tak poza tym to zmianę kierunku na Zarządzanie.

Gdzieś spotykałem opinie, że Biesy to utwór pochwalny na cześć wiary w Boga. Oczywiście to kompletna bzdura, bo Biesy traktują religię jako pewien system, cel, może nawet trwalszy niż państwo. To religie kształtowały człowieka, nie państwo. Mówiąc o porządności niemieckim ornungu,...

Bubr | 2019-09-01
Przeczytana: 2018 rok

Pierwsza połowa zdradza, że była pisana ponad sto lat temu. Autor nie może przejść do wydarzeń, które nas interesują, zanim nie przedstawi nam całego rodowodu głównych bohaterów i ich dokonań od Rewolucji Francuskiej aż do upadku Cesarstwa Rzymskiego.

Kiedy jednak do akcji wkraczają najważniejsi aktorzy, książki nie da się odłożyć.

Przerażające studium tego, do czego zdolni są ludzie wierzący w wyższość swoich idei.

Książka, która kilkadziesiąt lat przed rewolucją bolszewicką już przestrzegała nas przed zaufaniem do ludźmi, którzy w imię wyższej Sprawy zawsze chętnie przelewają CUDZĄ krew.

qcdorota | 2019-08-23
Na półkach: Przeczytane, Legimi
Przeczytana: 19 marca 2019

Ł A Ł !!! Toż to istna Teksańska masakra piłą mechaniczną!
Z tego co pamiętam podczas lektury naliczyłam kilkanaście trupów.

Daniel | 2019-08-18

Wspaniała panorama poglądów filozoficznych i ludzkich charakterów w XIX-wiecznej Rosji. Wymagająca lektura.

Ewelina_Szłapa | 2019-08-13

Najgorszy koszmar studentów filologii rosyjskiej. Zawiłe, nic konkretnego. Podchodziłam do tego 3 razy, wymęczylam ze 30 stron, czułam się jak osioł, że nie rozumiem, co autor chciał przekazać.

longerek | 2019-08-11
Przeczytana: styczeń 2019

Muszę przynznać, że nie często siegać po powiesci "klasyków", jednak od czasu do czasu sięgam po takie pozycje książkowe. Fabuła dość zagmatwana. Autor ukazuje w sposób celny cechy ludzkie pośród intryg i niejasnosci intencji poszczególnych bohaterów.

zijuantanejo | 2019-06-27
Przeczytana: 21 czerwca 2019

Mój trzeci sci-fi(odor).

Dostojewski to wzorowy twórca prozy sci-fi.
Już przy "Braciach Karamazow" miałem takie przeczucie. Wtedy, po lekturze, przytłoczony i onieśmielony równocześnie, zdołałem tylko wychrypieć z siebie w komentarzu słowo "miazga" i dalej nie brnąłem. Teraz "Biesy" tylko potwierdziły moje przypuszczenia.

Ja nie kpię!
Sami zobaczcie:
jakie są warunki by akcja powieści była kwalifikowana do sci-fi?

+ Może (musi) dziać się w przyszłości.

Że "Biesy" to druga połowa XIX wieku? Niby tak. W Skworesznikach jest błoto po kolana na ulicach. Za 50 lat na planecie Skworeshnik może być takie samo póki terraformowanie nie zostanie ukończone.
Ale błoto i zacofanie to jeszcze nic.

Bo biesy (nasze wszystkie indywidualne demony) nigdy nas nie opuszczą. Będą również aktualne pod ogniem laserowym i wśród prędkości nad świetlnych.
Na przykład diabeł manipulacji. Wyobrażam sobie Piotra Stiepanowicza w skafandrze lub z pelerynką jakiegoś zakonu. Taka kreatura jak on jest wieczna,...

Piotr | 2019-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2019

Przyjamna lektura. Trzeba czytać uważnie, żeby nie zagubić się w postaciach (szczególnie, że niektóre występują pod więcej niż jednym nazwiskiem).

Polecam do przeczytania, ale trzeba być przygotowanym na długi wstęp i wiele dyskusji filozoficzno-religijno-politycznych (które zwykle są intrygujące).

Balcerek | 2019-06-17
Przeczytana: 2008 rok

Dałem 9 bo dyszka powędrowała do Braci Karamazow...więc bynajmniej nie umniejsza to wielkości dzieła 😉

Herodott | 2019-06-13

Mistrzostwo, do tego ponadczasowe mistrzostwo! Wiele analogii można przełożyć na dzisiejsze czasy. Oby tym razem się to nie sprawdziło.