Biesy

1972-01-01
1972-01-01
Tadeusz Zagórski
Rosja carat ruch rewolucyjny

Spośród przeczytanych przeze mnie książek Fiodora Dostojewskiego, "Biesy" odznaczają się największym poczuciem humoru połączonego z ironią; oraz jest mniej rozchwiań emocjonalnych (rozwlekanych tekstem na wielu stronach) u bohaterów. Autor znów okazuje swój antagonizm wobec Polaków i wyśmiewa się z pomysłu niepodległej Polski (sięgającej do Dniepru). Początek powieści bardzo mi się podoba. Z wielką przyjemnością wchodzę w kolejne rozdziały pierwszej części, a potem następuje powolna tendencja spadkowa mojego zachwytu. Jednak, o dziwo, przyznaję 7 gwiazdek (bardzo dobra),czyli więcej niż innym powieściom Fiodora Dostojewskiego; wyjątkiem są "Wspomnienia z martwego domu" (inne tłumaczenia tytułu: "Wspomnienia z domu umarłych" lub "Zapiski z martwego domu") z 9 gwiazdami (wybitna).

Ta lektura to niejako kronika, w której pierwszoosobowy narrator opisuje wydarzenia dotyczące pewnej grupy osób, pochodzących z różnych środowisk, ale połączonych wspólną "sprawą". Akcja rozgrywa się około 1870 roku w prowincjonalnym, rosyjskim miasteczku, które staje się centrum dla podjęcia próby przeprowadzenia rewolucji. Książka nie należy do łatwych w odbiorze ze względu na specyficzny styl autora pełen analogii bądź odniesień, a także język wzbogacony francuskimi zwrotami. Niemniej jest to powieść jak najbardziej godna przeczytania, chociażby z uwagi na mistrzowskie kreacje postaci, będące na wskrość oryginalne oraz niejednoznaczne lub proroczą zapowiedź stalinowskiego totalitaryzmu.

Jednym z kluczowych motywów był tutaj konflikt między ideologią, a moralnością. Twórca skłania tym samym odbiorcę do refleksji i odpowiedzi na pytania: Czy cele polityczne mogą usprawiedliwić jakiekolwiek niecne czyny? Czy rewolucja, nawet w imię wspólnego dobra, może usprawiedliwiać dokonanie zbrodni? Również religia odgrywa w tej powieści ważną rolę. Twórca konfrontuje swoje postaci, które są pełne wewnętrznych konfliktów lub dylematów, z kwestiami wiary, grzechu i odkupienia.

Sięgając po "Biesy" warto też znać kontekst historyczny. XIX-wieczna Rosja była miejscem gwałtownych zmian społecznych oraz politycznych. W tym okresie pojawiały się różne grupy rewolucyjne, chcące zastąpić carat ustrojem demokratycznym. Co najbardziej znamienne inspiracją do powstania tego utworu literackiego okazało się zamordowanie jednego z uczestników radykalnej organizacji przez jego towarzyszy. To właśnie to zdarzenie skłoniło Dostojewskiego do krytyki skrajnych ideologii, gdyż uważał je za symptom głębszych problemów dotykających współczesnych mu obywateli - przynosząc jedynie jedynie destrukcję, nienawiść bądź śmierć.

W tej pozycji znajdziemy głębokie badania ludzkiej psychiki. Pisarz wyciąga na światło dzienne najgorsze z cech charakteru – obłudę, nikczemność, hipokryzję, amoralność, pychę, przebiegłość etc., ale także śmiało obnaża całe zło trawiące duszę człowieka. To nie tylko wspaniałe dzieło literackie, ale także znakomita analiza osobowości, która skłania do wielu przemyśleń - zwłaszcza nad naturą człowieka.

Książka jest jest całkiem dobra, jednak z wszystkich książek Dostojewskiego jakie przeczytałem, ta podobała mi się najmniej. Autor napisał tą książkach by przedstawić charaktery i straszne myśli wraz z ideami tytułowych Biesów (czyli czartów, diabłów).

Do Biesów będę musiała zdecydowanie wrócić za parę lat, kiedy będę w stanie pojmować więcej rzeczy. Niesamowita, zrobiła wrażenie, genialne postacie, ale bardzo trudna lektura, taka, do której z pewnością jeszcze nie dojrzałam intelektualnie.

"Biesy" Fiodora Dostojewskiego to hipnotyzująca podróż przez mroczne zakamarki ludzkiej psychiki. Misternie skonstruowana fabuła, głębokie portrety postaci i filozoficzne refleksje sprawiają, że ta powieść nie tylko odsłania tragizm jednostek wobec nihilizmu, ale także rzuca prorocze światło na totalitarne cienie przyszłości. To arcydzieło, które wciąż trzyma czytelnika w napięciu, stawiając pytania o istotę wolności i granice ludzkiej natury. Fascynująca lektura dla poszukiwaczy głębokich treści literackich.

To jest XIX wiek, więc jesteśmy bogatsi o to, do czego to wszystko doprowadziło w wieku XX. Nie jestem entuzjastą tej powieści, ale muszę przyznać, że postać Mikołaja elektryzuje i jest arcydziełem kreacji. Rosjanie mają słabość do idealizacji bohaterów, a tu wyszło to genialnie. Stanąć na czele rewolucji.

Zachwycam się Dostojewskim. Mi się wydaje, że nawet jeśli by któraś z jego powieści wydała mi się nieudaną, to i tak by ją zachwalałam. Podoba mi się to jak on myśli, jak postrzega ten świat, jak pisze. Dostojewski naprawdę ma cos wyjątkowego. Nie potrafię tego opisać, ale myślę, że większość i tak zrozumie o co mi chodzi. Uwielbiam jego spojrzenie na człowieka jako istotę skomplikowaną. Zawsze widzimy jak w myślach jego bohaterów toczy się wewnętrzna walka. I notabene bardzo często człowiek przegrywa, poddając się swoim słabościom. U Dostojewskiego niema co czekać na happy end w stylu „I żyli długo i szczęśliwie”.
Od początku Biesy zaskoczyli mnie różnorodnością postaci i zagmatwanym plotem. Dopóki próbowałam zrozumieć who is who i co się dzieje to sama nie zauważyłam jak powieść mnie wciągnęła. I właśnie w tym cały Dostojewski! Wlatuje jak wichura i nie oglądając się za siebie „niesie” czytelnika po stronach. Niektóre fragmenty powieści mogą wydać się trochę nudne. Nie ukrywam, że niedostateczna znajomość kontekstu historycznego i kulturowego, mogą sprawić niektóre trudności ze zrozumieniem tego co autor chce przekazać. Ale niech to nie powstrzyma nikogo przed czytaniem, bo i tak WARTO!
Życzę wszystkim wspaniałej lektury!

Zaraz po Braciach Karamazow moja ulubiona książka. Niestety wciąż aktualna. Ponadczasowe prawdy zawarte w powieści naprawdę dają do myślenia. Na pewno wrócę do lektury w przyszłości.

Karuzela postaci uwikłanych w dziwne konwenanse, drobnomieszczańskie historie, romanse i miłostki a potem dzieją się rzeczy, których natury nie do końca jestem w stanie pojąć. Może to niedostateczna znajomość historii kraju z tamtych lat, może rozwlekłość lektury a może forma (audiobook)? Dwie rzeczy na plus- faktycznie miał Dostojewski rękę do opisu charakterów i osób. I jak to w klasyce powieści z tamtego kraju- na końcu wielu bohaterów ginie.

Nikt tak nie potrafi namalować człowieka jak Dostojewski. Tym bardziej jeśli nie jest to postać pozytywna. A takową tu ciężko znaleźć. Gdybym miał porównać go do któregoś z malarzy to bez wątpienia późny Francisco Goya.
Świetna powieść napisana w duchu moralnego niepokoju.

Świetna powieść napisana w duchu moralnego niepokoju.

• Literatura rosyjska
  • Klasyka