Świat Agaty Christie

Okładka książki Świat Agaty Christie Martin Fido
Okładka książki Świat Agaty Christie
Martin Fido Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie biografia, autobiografia, pamiętnik
The World of Agatha Christie
Wydawnictwo Dolnośląskie
2015-09-09
2015-09-09
Beata Długajczyk, Emilia Skowrońska
album

Jedyne książki jakie czytam po kilka razy to kryminały Agaty Christie. Przyznam się wam, że niezbyt często udaje mi się wytypować mordercę, bo pisarka ma niezwykły dar mylenia czytelnika. Raz winnym okazuje się ktoś najbardziej podejrzany. Innym razem to ktoś, kogo zupełnie nie biorę pod uwagę.

"Świat Agaty Christie" to kolejna książka o życiu autorki, która trafiła do mojej biblioteczki. Byłam jej bardzo ciekawa. Moją uwagę przyciągnęło piękne wydanie, duża ilość fotografii z prywatnych zbiorów autorki, a także zdjęć i fotosów dotyczących jej powieści oraz seriali i filmów stworzonych na ich kanwie.

Książka została podzielona na rozdziały, a na wstępie mamy drzewo genealogiczne rodziny Agaty, a także kalendarium z wydarzeniami z jej życia. W dalszej kolejności czytamy o życiu prywatnym i miłosnym autorki. Jej dzieciństwie, wychowaniu, dojrzewaniu, miłościach, podróżach, przeprowadzkach, warsztacie pisarskim. Potem następuje rozdział dotyczący twórczości mistrzyni kryminałów. Poznajemy sylwetki bohaterów i okoliczności towarzyszące powstawaniu powieści. W kolejnym rozdziale dowiadujemy się o jej rozległych zainteresowaniach i poglądach. Na końcu książki możemy przeczytać o adaptacjach filmowych i teatralnych jej dzieł.

"Świat Agaty Christie" został pięknie wydany w formie albumu. Zawiera fakty, wydarzenia i ciekawostki dotyczące królowej kryminału. To wspaniałe kompendium wiedzy o tej utalentowanej autorce. Dzięki lekturze poznajemy Agatę i staje się ona nam bliższa.

Nie jest to nowość wydawnicza, dlatego polecam szukać tej pozycji w bibliotekach lub w księgarniach z tzw: "tanią książką".

"Świat Agaty Christie" to kolejna książka o życiu autorki, która trafiła do...

"Świat Agaty Christie" to bogato ilustrowany album przedstawiający życie i twórczość królowej kryminału.
Słowo ALBUM podkreślę szczególnie, gdyż nie należy traktować tej książki jako monografii czy biografii - w tego typu wydawnictwie jest na to zbyt mało miejsca i może stąd biorą się rozczarowania niektórych czytelników oczekujących mnóstwa szczegółów i wnikliwej analizy twórczości pani Christie.

Martin Fido przybliża codzienność pisarki, od narodzin po śmierć, opisuje jej rodzinę, burzliwe pierwsze małżeństwo, relacje z drugim mężem i z córką oraz wpływ osobistych przeżyć na twórczość.
Sporo miejsca autor poświęca treści, genezie i odbiorowi różnych utworów, najbardziej charakterystycznym bohaterom, najsłynniejszym zagadkom i intrygom fabularnym. Skupia się, co oczywiste, na detektywistycznych powieściach i opowiadaniach, ale nie pozostaje obojętny na romanse pisane przez A. Christie pod pseudonimem.

Zaletą jest lekki styl, który sprawia, że czyta się tę opowieść szybko i przyjemnie. Za plus trzeba uznać też liczne ciekawostki, które dotyczą nie tylko pisarki i jej bliskich, ale i innych twórców oraz wydawców.

Książkę polecam i tym, którzy dopiero zaczynają przygodę z twórczością mistrzyni kryminału, i tym, którzy są jej oddanymi fanami.

Jeśli chodzi o twórczość Agathy Christie, to ja ją po prostu uwielbiam. Moje uczucia w stosunku do tej autorki chyba najlepiej porównać do bezkrytycznej miłości, jaką czasami matki żywią w stosunku do swoich dzieci. Wpatrzona jestem w nią, jak w obrazek i choć wiem, że nie można jej twórczości stawiać na jednej półce z noblistami, to jednak dla mnie jest absolutnie fantastyczna. Dlatego „Świat Agathy Christie” nie znajduje uznania w moich oczach, bo pan Martin Fido postanowił w tej pracy wykazać, jak marną pisarką była pani Christie. Dobrze, że szanse bym kiedykolwiek go spotkała są raczej małe, bo normalnie „ręka, noga, mózg na ścianie”. A naczytałam się książek Królowej Kryminału i całkiem sporo przydatnych informacji sobie przyswoiłam.

Album wypożyczyłam z biblioteki. W życiu bym go nie kupiła, bo uważam, że tego typu publikacje są zwykłym wyłudzaniem pieniędzy. Papier piękny, zdjęcia urocze, cała reszta wielkie gówno zawinięte w kolorowy papierek. Przeczytałam to coś od deski do deski i szlag mnie trafił. Praktycznie od pierwszych stron zaczęłam zadawać sobie pytanie, kim jest pan Fido. Dzięki Wikipedii dowiedziałam się, że jest on wykładowcą uniwersyteckim i „pisarzem” specjalizującym się w opisywaniu „prawdziwych zbrodni”. Wielki mi pisarz, który specjalizuje się w prawdziwych historiach, które z natury rzeczy są dramatyczne. To tłumaczy te wszystkie autoreklamy na temat własnej przenikliwości. Gdyby on jeszcze był krytykiem literatury…Ale mamy mizernego człowieczka, który chciałby napisać tyle książek, ile pani Christie, a nawet pyłu spod jej stóp nie jest godzien zamiatać.

Jego rewelacje na temat „Świata Agathy Christie” są płytkie i chaotyczne. Prześlizguje się po wszystkich naprawdę ważnych kwestiach, koncentrując się li i wyłącznie na brakach pani Christie. Nie powiem, typowe dla ignorantów z pretensjami do bycia kimś więcej niż marnym odtwórcą niezdolnym do samodzielnego wymyślenia jakiejkolwiek historii, która miałaby ręce i nogi. Talentu brak i wyżej pewnego poziomu nie da rady podskoczyć. Dobór zdjęć ilustrujących poszczególne rozdziały też jest zupełnie przypadkowy. Chyba użyto jedynie tych, które nie były objęte prawami autorskimi.

Przyznaję szczerze, że dla mnie Agata Christie i wszystkie jej książki są czymś na kształt świętości. Zdaję sobie sprawę, że utwory te nie są równe, zdarzają się pozycje po prostu słabe. Ale i tak mi się podobają i działają na mój mózg jak balsam kojący wszystkie troski i zmartwienie. Rozumiem, że nie wszyscy będą się tą autorką zachwycali jak ja. Ale jeśli ktoś wydaje album, który ma być przewodnikiem po świecie jakiegokolwiek pisarza, to powinien być to opis tego świata, a nie krytyka. Zdaję sobie sprawę, że moje „święte oburzenie” jest śmieszne. Ale chyba każdy wie, jak reaguje zaślepiona matka na krytykę dziecka? Wydawnictwo Dolnośląskie tym albumem zraniło moje czytelnicze uczucia i najchętniej już w życiu nie wzięłabym do ręki żadnej opublikowanej przez nich książki. Niestety wydali kilka interesujących mnie pozycji. Więc po prostu przestanę kupować ich książki, będę je pożyczać z biblioteki. Amen.

Na półkach: , , , , , ,

Agatę Christie kocham całym swoim sercem. Jej wyjątkowość na rynku wydawniczym - czy to kiedyś, czy to dziś - nieustannie przekonuje mnie do tego, iż była nie tylko genialną pisarką, ale także inspirującym do działania człowiekiem. Nieustannie poznaję ją za pośrednictwem jej książek, ale co i raz lubię także wziąć do ręki publikacje poświęcone wyłącznie jej. Tak jak najnowszy album pod tytułem: Świat Agaty Christie Martina Fido.

Ten bogato ilustrowany album przedstawia cały świat Agaty Christie - od kołyski aż po grób. Dzięki niemu poznamy życie osobiste, podróże, które uwielbiała od młodości, oraz warsztat pisarski, czyli coś, dzięki czemu poznamy zasady prowadzenia akcji oraz jej ulubionych (mniej lub bardziej) bohaterów. Czytelnik odnajdzie w Świecie Agaty Christie pisarkę zakochaną i pełną rozterek, miłośniczkę przygody i genialną autorkę. Nie zabraknie także poglądów oraz zainteresowań czy okoliczności, jakie towarzyszyły podczas powstawania najważniejszych dzieł Królowej Kryminałów.

Jak może pamiętacie już wcześniej miałam okazję inne oblicze jednej z moich ulubionych pisarek podczas czytania Autobiografii. Następnie zagłębiłam się także w Sekretne zapiski, co niewątpliwie pozwoliło mi zrozumieć sposób rozumowania Królowej Kryminału (nooo... może troszkę). A o zamiłowaniu do podróży Christie dowiedziałam się z Opowiedz, jak tam żyjecie - a mimo to mając w ręku Świat Agaty Christie nie mogłam od tak go odłożyć, odkrywając na nowo to niezwykłe życie.

Przebrnęłam przez bogaty spis treści, by poznać kalendarium i drzewo genealogiczne a następnie krok po kroku przebrnęłam wraz z autorem albumu najważniejsze momenty życia Christie. Cały album został podzielony na cztery rozdziały: Życie, Twórczość, zainteresowania i poglądy a także Adaptacje filmowe i teatralne.

Lecz nie były to same suche fakty. Martin Fido nieustannie zaskakiwał mnie ciekawostkami z życia a także własnymi spostrzeżeniami na temat danej sytuacji. Wielokrotne porównywania do poszczególnych dzieł Christie (a nawet książek niewychodzących spod pióra Królowej Kryminału) sprawiły, iż czytelnik miał wrażenie, iż czyta coś więcej aniżeli zwykłą książkę. Dzięki Świecie Agaty Christie poznałam więcej faktów, aniżeli powiedziałaby mi o tym jakakolwiek biografia.

Godne uwagi jest samo wydanie tego wyjątkowego albumu.Wydawnictwo niezwykle się postarało, dzięki czemu do rąk czytelnika dostarczyło wydanie o wymiarach 28x23 centymetrów w twardej oprawie. Na każdej stronie znajdziemy ilustracje, przedstawiających nie tylko Christie, ale także ludzi ją otaczających.

Zatem jeżeli chcielibyście dowiedzieć się więcej - dużo więcej - o jednej z najbardziej zasłużonych pisarek bestsellerów wszech czasów zachęcam sięgnąć od razu po cały Świat Agaty Christie Martina Fido. Jestem pewna, że już po pierwszych stronach będziecie zachwyceni tym albumem nie mniej niż ja. Polecam całym sercem!

Agatha Christie (1890-1976),najpoczytniejsza aktorka wszech czasów, mistrzyni kryminału i królowa misternej intrygi. Konstrukcja fabuły jej książek była krokiem milowym w rozwoju gatunku. Christie stworzyła podwalinę złotego wieku powieści detektywistycznej. Spod jej pióra wyszły postacie, które przeszły do historii – Herkules Poirot czy panna Marple.
Chyba nie znam osoby, która nie znałaby Agathy Christie. Niektórzy czytają jej powieści, inni (którzy czytać nie lubią) przynajmniej oglądali liczne ekranizacje jej powieści. Ja łączę w sobie obie grupy: czytam z ogromną przyjemnością i oglądam filmy. Moimi ulubionymi są te z Herkulesem Poirotem, w roli którego najbardziej przekonuje mnie David Suchet. Gdyby Agatha miała wybierać spośród kilku odtwórców tej roli, na pewno postawiłaby na Sucheta. To po prostu wymarzony mały Belg.

Świat Agaty Christie to przepiękny, bogato ilustrowany album, przedstawiający całe życie autorki kryminałów: życie osobiste, podróże, które uwielbiała oraz warsztat pisarski. Czytelnicy znajdą tutaj nie jedną Agathę, ale kilka Agath. Zaczynając od tej miłośniczki podróży i przygody, przez kobietę pełną wątpliwości i rozterek, po Agathę zauroczoną i zakochaną.
W swoim życiu czytałam kilka biografii, lepszych i gorszych. Ta, autorstwa Fido nie zachwyca, ponieważ autor pokusił się na oceny i komentowanie faktów z życia pisarki. Na pewno nie jest to nieprawdopodobna skarbnica wiedzy na temat bardzo ciekawej kobiety. Polecam jednak, książka świetnie nada się na prezent nie tylko dla fanów twórczości Christie.

Całość - http://monweg.blog.onet.pl/2015/11/08/swiat-agaty-christie-martin-fido/

Chyba nie znam osoby,...

Chaos i pseudonaukowy, nieznośny bełkot. Miałam nadzieję na ciekawy dodatek do innych książek o mojej ulubionej pisarce, opis jej życia i czasów, w których tworzyła. Dostałam zbyt pobieżny zarys jej biografii i o wiele zbyt wnikliwą i krytyczną analizę jej twórczości, co według mnie jest tu zupełnie nie na miejscu. Ta książka to nie recenzja jej pisarstwa, więc nie powinno tu być jego oceny. Autor wytyka jej błędy, nieścisłości, wszelkie niedociągnięcia i określa jej prozę po prostu jako słabą. Mam wrażenie, że ta książka to jedna wielka krytyka pisarki.

Autor tej pięknie wydanej książki (to niestety jedyna jej zaleta) zamiast opisywać - ocenia. W dodatku pisze w sposób chaotyczny, poszatkowany i tak ciężko się to czyta, że teraz czuję się, jakbym zaorała pole... Jestem wykończona i rozdrażniona.

Nie polecam tej pozycji, chyba tylko jako ozdobę na półce.

Pięknie wydana minibiografia w formie albumu. Dla fanów twórczości Agathy Christie i nie tylko. Polecam!!!

Książka jest pięknie ilustrowanym zdjęciami albumem, wydrukowanym na kredowym papierze. Zawiera wiele unikalnych fotografii pisarki oraz zdjęcia aktorów, którzy wcielali się w postaci z powieści Agathy Christie.
We wstępie autor "oddał głos" nikomu innemu jak samemu Herculesowi Poirotowi, który dzięki niesamowitemu darowi dedukcji oraz wybitnej sprawności swoich szarych komórek, w dowcipny sposób udowadnia czytelnikowi, że Agatha Christie jest największą pisarką książek detektywistycznych.
Następnie mamy kalendarium najważniejszych wydarzeń z życia pisarki oraz jej drzewo genealogiczne. Doprawdy bardzo zawiłe są koligacje w tej rodzinie.
Życiorys naszkicowany jest pobieżnie, wszak zainteresowani mogą sięgnąć po "Autobiografię" Agathy Christie oraz inne publikacje, opisujące szczegółowo wydarzenia z jej życia.
Najwięcej miejsca autor poświęcił analizie powieści Agathy Christie, jej bohaterom oraz temu, co można wyczytać między wierszami jej książek. Nie jest to sucha, niemal naukowa relacja jak w książkach Johna Currana, który analizuje notatniki pisarki, lecz pełna swady gawęda, w fascynujący sposób odsłaniająca wiele smaczków, powiązań i ciekawostek. Zdecydowanie Martin Fido napisał tę część książki najciekawiej, w tej dziedzinie się zresztą specjalizował, gdy wykładał na wyższych uczelniach.
Część biograficzna zostawiła we mnie niedosyt, szczególnie, że dopiero co skończyłam czytać "Autobiografię" pisarki, a to na tej pozycji w głównej mierze Fido oparł rozdział dotyczący życiorysu. Ponadto nie poprzestał na samym przedstawieniu faktów, lecz dodał swój komentarz, swoją ocenę zachowań ludzi z otoczenia Agathy oraz jej samej. Wolałabym, aby pozostał bezstronnym obserwatorem.
Mając na względzie fakt, że wszyscy jesteśmy nasiąknięci czasami, w których żyjemy, trudno jest oczekiwać, że masowo będziemy wyprzedzać nasze epoki lub wyłamywać się z powszechnych poglądów. Ponadto, będąc świeżo po lekturze "Autobiografii", słowa Martina Fido raziły mnie, gdyż w książce Agathy Christie nijak nie mogłam się doszukać źródeł wniosków, które autor przedstawił w prezentowanej książce.
Dla tych, którzy szukają przyciągającego oko prezentu, gadżetu dla miłośnika twórczości Agathy Christie, rozważania dotyczące powiązania wątków zawartych w książkach z ówczesną sytuacją w Europie, wydarzeniami oraz znanymi wówczas ludźmi, mogą wydać się zbyt drobiazgowe i nużące. Wielu czytelników chce się dobrze bawić czytając powieść detektywistyczną i ma w nosie czyich wpływów dopatrzył się w tym czy owym opowiadaniu autorki, niejaki Martin Fido.
Dla zakręconych fanów, ta część będzie ogromnie interesująca, nawet zbyt krótka, a w kontraście z nią, życiorys potraktowany po macoszemu. Prawdziwy fan zazgrzyta zębami, gdy na stronie 84 zobaczy, że jedna ze sztandarowych aktorek odtwarzających rolę panny Jane Marple, Joan Hickson, ma nazwisko napisane z błędem. Bolą także potknięcia stylistyczne, które - trudno ocenić - mogą być manierą wykładowcy uniwersyteckiego, któremu trudno zniżyć się do napisania formy popularnej, czytelnej dla szerszego odbiorcy, ale równie dobrze mogą wynikać z pośpiechu tłumaczek.
Zbędny także wydaje mi się nadmierny dydaktyzm autora książki, który zamiast pokazać różne opinie na temat Agathy Christie, głoszone przez różnych badaczy jej życia i dzieł, lansuje niemal wyłącznie swoje poglądy, jako jedynie słuszne. Biorąc pod uwagę, że wydał już kilka takich ilustrowanych książek poświęconych różnym pisarzom, nie wydaje mi się, aby był tym najgłówniejszym autorytetem w tej dziedzinie.

Dwie rzeczy są pewne:
- każdy znajdzie w tej książce coś ciekawego dla siebie
- książka pięknie się prezentuje na półce

Mimo wszystko polecam!

[Opinię opublikowałam wcześniej na moim blogu.]

• Agatha Christie
  • Portrety