Pierwsza Wojna Punicka

Napoleon V
2013-02-18
2013-02-18
Rzym Kartagina wojny punickie

Początek śmiertelnego starcia Kartaginy z Rzymem, dużo słabiej znany niż wojny Hannibala. Dlatego warto poznać przyczyny tej wojny dwóch potęg Starożytności

Próba historii pierwszej wojny punickiej. Próba gdyż pomimo dużo przystępności z uwagi na skąpość źródeł książka zamienia się ona często w żmudną pracę detektywistyczną i mniejszą lub większą "gdybologię". Generalnie jednak raczej można polecić

Mogło być jeszcze wyżej, jednak autor, oczywiście moim zdaniem, zbyt mocno skupił się na analizie źródeł i ich omawianiu.

Pierwsza wojna punicka niejako od zawsze znajdowała się dla historyków w cieniu drugiej, więc brawa dla autora za zerwanie z tą tendencją. No a sama książka jest po prostu wyśmienita i może stanowić wzór w jaki sposób pisać o wojnach starożytnych. Lazenby jest jeszcze lepszy niż Kęciek.

Książka będąca gratką dla zawodowego historyka, w zasadzie trochę taka detektywistyczna. Autor - w oparcu o dostępne i dość skromne źródła (głównie Polibiusz) próbuje zrekonstruwać najbardziej prawdopodobny scenariusz konfliktu. A zaczął się jak prawodpodobnie większość - została naruszona równowaga sił w zachodnim basenie Moża Śródziemnego, ówczasna potęga - Kartagina, niejako zmuszona była do wypowiedzenia wojny Rzymowi. Spór toczył się początkowo o Sycylię będącą strefą wpływów Kartaginy ale dość szybko przerodził się w walkę o przewodnictwo w Śródziemiu. Autor drobiazgowo opisuje sytuacje węwnętrzną obu walczących stron, potencjał finansowy, zaplecze społeczne. Dużą część tekstu poświęcono opisowi zmagań na morzu. Ciekawostką jest to, że w czasie pierwszej wojny punickiej doszło do jednej z największych katastrof morskich w historii. Więcej szczegółów w książce!

Pierwsza wojna punicka była najdłuższą wojną historii starożytnej i jedną z największych morskich wojen, jakie kiedykolwiek stoczono. John Lazenby przybliża czytelnikowi dzieje tego konfliktu, który pozostaje w cieniu bardziej znanego, późniejszego konfliktu z Hannibalem w roli głównej. Największym kłopotem jest ograniczona ilość źródeł, jednak Lazenby poradził sobie z tym problemem i na podstawie antycznych przekazów (Polibiusz, Zonaras czy Diodor) i źródeł archeologicznych zbudował obraz tego fascynującego konfliktu. Przede wszystkim książka przypomina trochę "śledztwo", gdzie trzeba weryfikować poszczególne przekazy i wyciągać z nich to co jest najbliższe prawdy. Autor nie boi się jednak obszernie analizować i krytykować źródeł, dzięki czemu czytelnik może dowiedzieć się dlaczego Rzym zwyciężył w tej wojnie. Trzeba również zauważyć, że sporo miejsca Lazenby poświęcił antycznej sztuce wojennej, zarówno tej lądowej jak i morskiej i choć w wielu miejscach historycy są zmuszeni do zgadywania, to trzeba docenić trud autora jaki włożył on w rozjaśnienie niektórych szczegółów dotyczących tamtego okresu. Książka zawiera 9 map i planów, chronologię wydarzeń wraz z nazwiskami konsulów, którzy w danym roku sprawowali naczelną komendę oraz indeks.

• Starożytność
  • Historyczne