Wojna peloponeska: Historia militarna

Napoleon V
2013-01-01
2013-01-01
Andrzej Dudziński

„Wojna peloponeska: historia militarna” to książka opisująca wojnę między Atenami a Spartą. Konflikt między tymi dwoma greckimi miastami-państwami trwał około trzydziestu lat. Każda ze stron cechowała się innymi silnymi oraz słabymi cechami.

Autor John Lazenby cieszył się moim uznaniem od czasu, kiedy przeczytałem „Wojnę Hannibala”. Miałem wysokie oczekiwania, jednak ta książka jeszcze je przerosła.
Pisarz ponownie wziął sobie do serca „Historię Militarną” w tytule. Dowiadujemy się dosłownie wszystkiego o aspekcie wojskowym tego konfliktu. Poznajemy szczegóły bitew lądowych oraz morskich, które były kluczowe dla wojny. Śledzimy drobne potyczki, które nie miały wpływu na przebieg wojny. Czytamy o strategii, taktyce, wyszkoleniu, technologii, morale oraz organizacji obu stron. Zostają nam przybliżone powody wojny, cele kierujące Atenami i Spartą oraz aspekty psychologiczne. Spotykamy wodzów oraz polityków wybitnych, przeciętnych i miernych. Mamy sposobność wysnuwania wniosków, ponieważ Lazenby nierzadko przedstawia nam opisy wydarzeń z perspektywy różnych historyków. Bardzo często różnią się one między sobą.
Najprawdopodobniej nie istnieje książka na polskim rynku czytelniczym, która tak dokładnie opisywałaby wojnę peloponeską. Zdobycie równowartej ilości informacji, jaka jest w niej zawarta, wymagałoby dokładnego studiowania kilkudziesięciu pozycji historycznych. Wtedy jednak nie mielibyśmy celnych spostrzeżeń, analiz oraz wniosków Johna Lazenby’ego.
W „Wojnie Hannibala” najciekawsze było dla mnie podsumowanie. Tak samo jest w „Wojnie peloponeskiej”. Jest niezwykle treściwe, a jednocześnie dotykające każdy czynnik mający wpływ na zakończenie wojny.
Moim największym zarzutem wobec książki są mapy. Nie ma wielu miejscowości, które pojawiają się na stronach publikacji. Brakuje również map bitew podzielonych na fazy. Ubolewam nad tym, że te bolączki tyczą się ogromnej części książek historycznych.
W wojnie peloponeskiej jest mniej epickich wydarzeń niż w II wojnie punickiej. Z tego powodu chwilami można odczuć znużenie. Pisze to ktoś, kogo niewiele rzeczy fascynuje równie mocno, jak zmagania wojenne.

„Wojnę peloponeską: historię militarną” polecam czytelnikom historii. Najbardziej tym, którzy interesują się Grecją w okresie starożytnym i pasjonują się zmaganiami militarnymi.

Wojna peloponeska bywa nazywaną wojną światową w miniaturze. Działa się na całkiem sporym obszarze starożytnego uniwersum, od Byzantion na północy po Kretę na południu oraz od Azji Mniejszej na wschodzi po Sycylię na zachodzie. Główną osią konfliktu był spór między Spartą a Atenami. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na podtytuł "Historia militarna". Autor, skupia się przede wszystkim na wojskowej stronie wojny, co zresztą wychodzi mu (po raz kolejny) w znakomity sposób. Lazenby wprowadza czytelnika w geopolityczny świat starożytnej Grecji, omawia przyczyny konfliktu, a następnie przez blisko trzysta stron opisuje przebieg działań wojennych. A sama wojna była niezwykle ciekawa, walki toczyły się na lądzie i na morzu, były również oblężenia, dzięki czemu książka znakomicie przedstawia charakter wojskowości tamtego okresu, który nawiasem mówiąc był dość specyficzny (np. losowanie dowódcy przed bitwą!). W każdym razie John Lazenby po raz kolejny potwierdził swoją klasę uznanego fachowca od spraw starożytnych militariów. Pozycja zawiera indeks oraz czternaście map i planów.

• Starożytność
  • Starożytność