Proces grupowy. Poradnik dla trenerów, nauczycieli i wykładowców

Wydawnictwo: Helion
9788324692095
poradniki
Daniel

Grupa nie jest prostą sumą charakterów, zdolności i predyspozycji tworzących ją jednostek. Zespół pracujących ze sobą ludzi to coś więcej. Dobrze zarządzany może wypracować lepsze, szybsze i bardziej innowacyjne rozwiązania, niż wskazywałaby na to liczba jego członków. Odpowiednio zmotywowani ludzie współpracują, wzmacniają nawzajem swoje talenty, dyskutują i wpadają na świetne pomysły. Warunkiem skuteczności działań zespołu jest takie pokierowanie grupą, by wzmocnić — a nie zdusić — jej atuty, choć to ostatnie zdarza się nader często.

Praca z ludźmi to nie tylko dążenie do wspólnego celu. To także okazja do towarzyszenia innym w ich rozwoju, odkrywaniu własnego potencjału, realizowaniu ważnych celów. Aby skutecznie zarządzać, trzeba dobrze poznać samego siebie, swoje wady i mocne strony, sposoby reagowania w sytuacjach konfliktogennych, nudnych czy irytujących. Żeby pomagać ludziom w pokonywaniu barier komunikacyjnych, asertywnym domaganiu się swoich praw czy osiąganiu satysfakcjonujących celów, trzeba być osobą, która sama posiada te kompetencje. Z książki Proces grupowy dowiesz się, że nauka zarządzania ludźmi to także praca nad sobą w każdym momencie procesu grupowego — od formowania się zespołu, poprzez przezwyciężanie konfliktów między jednostkami i etap normalizacji współdziałania, aż do zbierania owoców wspólnej pracy.

źródło opisu: Helion, 2014

źródło okładki: Onepress.pl

Filip | 2019-05-01
Na półkach: Przeczytane, Trener Coach

Książka niezbyt dopracowana (wydanie z 2010 roku). Jest to streszczenie innych pozycji (zawartch w bibliografii, które jednak zawiera braki).
Dobra na początek.

Sonrisa | 2018-06-26
Przeczytana: 25 czerwca 2018

Wiedza z zakresu funkcjonowania i rozwoju grupy jest podstawą dla wszystkich tych, którzy z grupą pracują. niemniej o procesie grupowym, o tym, jak przebiega i o poszczególnych jego etapach mówi się właściwie tylko na szkoleniach przeznaczonych dla trenerów i coachów. Tymczasem wiele jest innych grup ludzi, którzy an co dzień pracują z różnymi zespołami, szkoląc je, ucząc lub kierując realizacją poszczególnych zadań. Oni także powinni korzystać z wiedzy dotyczącej właśnie procesu grupowego.
Po tę książkę sięgnęłam, ponieważ sama chciałam usystematyzować trochę swoją wiedza właśnie w zakresie pracy z grupą i mechanizmów rządzących tą grupą. wybór tej pozycji był dla mnie strzałem w dziesiątkę. Dzięki lekturze zyskałam, wiele nowych inspiracji i wiadomości, a także uporządkowałam te informacje, które już miałam.
Książka jest zwięzłym kompendium wiedzy, które zawiera najważniejsze wiadomości. Dużą zaletę stanowią także przytaczane przez autorkę sytuacje ze szkoleń obrazujące omawianą...