Śmierć w Wenecji

Okładka książki Śmierć w Wenecji
Thomas Mann Wydawnictwo: Siedmioróg Ekranizacje: Śmierć w Wenecji (2010) literatura piękna
148 str. 2 godz. 28 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Der tod in Venedig & Mario und der zauberer
Wydawnictwo:
Siedmioróg
Data wydania:
1992-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1988-01-01
Data 1. wydania:
1971-01-01
Liczba stron:
148
Czas czytania
2 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
8385193812
Tłumacz:
Leopold Staff
Ekranizacje:
Śmierć w Wenecji (2010)
Tagi:
Tomasz Mann Śmierć w Wenecji Mario i czarodziej
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki HERITO nr 40 / 2020 Mindaugas Kvietkauskas, Thomas Mann, Adam Mazur, Piotr Paziński, Redakcja kwartalnika HERITO, Bartosz Sadulski, Maciej Topolski, Miłosz Waligórski
Ocena 7,5
HERITO nr 40 /... Mindaugas Kvietkaus...
Okładka książki Opowieści niesamowite z języka niemieckiego Ludwig Bechstein, Joseph von Eichendorff, Paul Ernst, Hanns Heinz Ewers, Friedrich Gerstäcker, Johann Wolfgang von Goethe, Jeremias Gotthelf, Wilhelm Hauff, Paul Heyse, E.T.A. Hoffmann, Henryk Mann, Thomas Mann, Dauthendey Max, Gustav Meyrink, Paul Rohrer, Georg von Schlieben, Oskar A.H. Schmitz, Theodor Storm, Karl Hans Strobl, Ludwig Tieck, Friedrich de la Motte Fouqué, Heinrich von Kleist
Ocena 7,3
Opowieści nies... Ludwig Bechstein, J...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
914 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
467
313

Na półkach:

Fenomenalnie rozpisana fascynacja o zabarwieniu erotycznym starego chłopa młodym efebem. Fabuła zaledwie zarysowana, a główną akcją opowiadania staje się podróż chcicy (pardon) przez chaszcze intelektu i ruiny idei, do zdania sobie z niej (chcicy) sprawy, czyli do rozumu przyrodzonego. Być może to niesprawiedliwe spłycenie, bo dziełko Manna można rozpatrywać pod wieloma kątami, nie tylko prostym. Odpowiada mi odczytanie "Śmierci w Wenecji", jako krytyki narracji do jakiej uciekają się intelektualiści, aby podnieść proste zjawiska do poziomu własnej wysokości, zamiast się zwyczajnie pochylić.

Bardzo sprytną zagrywką autora było wprowadzenie do fabuły epidemii cholery. Z jednej strony mamy siłę pociągającą - emocje, z drugiej, wypychającą - rozsądek. Można powiedzieć, klasyczne "serce czy rozum?", ale nie należy tego robić, bo bynajmniej nie o serce tu chodzi, a o coś owłosionego.

Dopatrzyłem się też międzywątku i nie wiem, na ile jest istotny. Główny bohater wyrusza w podróż niechętnie, porzucając istotę (jak mu się zdawało) swojego życia, pracę twórczą. W zasadzie wyjazd miał być nieistotną i raczej rozsądkiem podyktowaną przerwą, przewietrzeniem umysłu. Ostatecznie wolał umrzeć, niż wracać do domu. Do tego przed śmiercią zdążył stać się tym, kim wyruszając w podróż pogardzał. Możliwość takiej przemiany wewnętrznej daje do myślenia.


Film śmiesznie wyszedł Viscontiemu, mało intelektualnie. W końcu Mann, to nie Berlusconi.

Fenomenalnie rozpisana fascynacja o zabarwieniu erotycznym starego chłopa młodym efebem. Fabuła zaledwie zarysowana, a główną akcją opowiadania staje się podróż chcicy (pardon) przez chaszcze intelektu i ruiny idei, do zdania sobie z niej (chcicy) sprawy, czyli do rozumu przyrodzonego. Być może to niesprawiedliwe spłycenie, bo dziełko Manna można rozpatrywać pod wieloma...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 303
  • Chcę przeczytać
    1 017
  • Posiadam
    125
  • Ulubione
    34
  • Literatura niemiecka
    24
  • Klasyka
    19
  • Teraz czytam
    16
  • Chcę w prezencie
    13
  • Nobliści
    13
  • Studia
    11

Cytaty

Więcej
Thomas Mann Śmierć w Wenecji Zobacz więcej
Thomas Mann Śmierć w Wenecji Zobacz więcej
Thomas Mann Śmierć w Wenecji Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także