Przetwórnia

Seria: ...archipelagi...
Wydawnictwo: W.A.B.
literatura piękna
natalia_o

Poprzez zagmatwane losy swej rodziny bohater „Przetwórni” ociera się o zjawiska, które zdecydowały o kształcie XX wieku: wojnę, komunizm, Zagładę, życie w PRL, antysemityzm, opozycję demokratyczną, „Solidarność”, nową Polskę. Pośród tych żywiołów przyszło mu szukać własnej tożsamości i wyjaśniać tajemnicze rodzinne zagadki. Czy dowiaduje się, jak było i jest naprawdę? A cóż by to właściwie miało znaczyć? Prawda i różne poziomy fikcji wzajemnie się przecież przenikają, żywią, przetwarzają. Każdy z nas jest przetwórnią, w której z „prawdy”, opowieści, mitu, znaku, legendy powstaje ludzki los.

źródło opisu: http://www.grupawydawniczafoksal.pl/ksiazki/przetwornia.html

źródło okładki: http://www.grupawydawniczafoksal.pl/ksiazki/przetwornia.html

zacofany-w-lekturze | 2019-04-13
Przeczytana: 05 lutego 2019

czytankianki | 2016-01-07
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 31 grudnia 2015

Najciekawsze w powieści Zawadzkiego wydało mi się pokazanie PRL-u na przykładzie rodziny uprzywilejowanej oraz rozdwojenie narratora: pochodzeniowe, polityczne i religijne.
„Przetwórnię” dobrze się czyta, atrakcyjne jest chronologiczne przemieszanie epizodów, ale szału nie ma. Wiele fragmentów jest tu zbędnych, nie bardzo rozumiem, czemu miał służyć zabieg „książki w książce”. Co więcej, autor zapomniał postarzyć swojego bohatera – pod koniec historii powinien mieć ponad 60 lat, tymczasem sprawia wrażenie 40-latka.
Nieźle się zapowiadało, niestety zabrakło kropki nad „i”. Plus za scenę podziału paczek w więzieniu oraz za scenę w kanadyjskim autobusie.

Joanna | 2015-10-08
Przeczytana: 07 października 2015

Długo ścigałam aż zdobyłam. Sądziłam, że mieszkam w mieście akademickim, ale okazało się to złudzeniem. Trzeba było tupnąć nogą w Empiku i sprowadzić na zamówienie. A szkoda, wielka szkoda. To książka, która powinna zajmować bardzo widoczne miejsce w każdej księgarni. Dla naszego dobra, przyjemności i posunę się nawet do stwierdzenia, że rozrywki. Intelektualnej. To przekaz, który przeczytałem jednym tchem i wiem, że z utknął w zakamarku mojego serca. Teraz z prawdziwą przyjemnością będę go pielęgnować, żeby zapewnić mu maksymalnie komfortowy pobyt w nowym miejscu.
Polecam! Przetwórnia to opowieść mądra, przenikliwa, szczera i przesiąknięta specyficznym autoironicznym poczuciem humoru. Subiektywna historia wysiłku budowania własnej tożsamości w realiach, tak zwanej, historii najnowszej. Pozornie prosta narracja nakreślona z lekkością i wrażliwością. O tym, że traktuje o kształtowaniu się bohatera w rzeczywistości PRL-u i późniejszych przemian, to w zasadzie, można poczytać już...