rozwiń zwiń

W stronę Swanna

Okładka książki W stronę Swanna
Marcel Proust Wydawnictwo: CIL Polska-Kolekcje Sp. z o.o. Cykl: W poszukiwaniu straconego czasu (tom 1) Seria: Arcydzieła Literatury Światowej [CIL Polska] klasyka
413 str. 6 godz. 53 min.
Kategoria:
klasyka
Cykl:
W poszukiwaniu straconego czasu (tom 1)
Seria:
Arcydzieła Literatury Światowej [CIL Polska]
Tytuł oryginału:
À la recherche du temps perdu. Du côté de chez Swann
Wydawnictwo:
CIL Polska-Kolekcje Sp. z o.o.
Data wydania:
2000-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2000-01-01
Liczba stron:
413
Czas czytania
6 godz. 53 min.
Język:
polski
ISBN:
8372822077
Tłumacz:
Tadeusz Boy-Żeleński
Tagi:
powieść francuska XX wiek literatura francuska
Średnia ocen

                8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1957
1134

Na półkach: ,

Zawsze, gdy sięgam po klasykę literatury, mam lekkie obawy. Bo czy książka uznana za „wielką”, kultową i tak dalej, może się nie podobać? I jak to świadczy o mnie, jako o czytelniku? Może po prostu intelektualnie do niej nie dorosłam? Cóż dopiero mówić o legendzie takiej, jak „W poszukiwaniu straconego czasu”, do której już się wiele lat temu przymierzałam, a której jednak wówczas nie podołałam.

Jest to książka, co by nie powiedzieć, specyficzna. I może się współczesnemu czytelnikowi nie podobać. Przyzwyczajeni jesteśmy do szybkiej akcji, pełnej intryg, zwrotów, do tego, że kolejne rozdziały pochłaniamy zaciekawieni, co się stanie z głównym bohaterem. Opisy – przyrody, otoczenia itp., gdy są dłuższe niż kilka linijek, zwykle omijamy, albo czytamy jedynie pobieżnie, byle dotrzeć do głębi treści, byle pchnąć akcję do przodu. Czy może być więc dziwne, że książka, w której podstawowym założeniem jest rozgrzebywanie wspomnień z dzieciństwa, wieloakapitowe refleksje nad smakiem jakiejś potrawy, zapachem kwiatu czy zachwyt nad grą promieni świetlnych w koronach drzew, może zniechęcać?

Jednak właśnie w tym tkwi niezaprzeczalny urok tej powieści: w próbie uchwycenia czegoś, co minęło, co przetrwało jedynie w ludzkiej pamięci. Zaczyna się niepozornie, smak maczanego w herbacie ciastka, wspomnienie dzieciństwa, historii i postaci, o których wówczas opowiadano, pierwszej miłości. Wskrzeszony na nowo świat, który przeminął, by nigdy nie wrócić: świat pięknych kobiecych kreacji, powozów, rautów, świat nieskażony jeszcze tragediami wielkich wojen. Wspominany z sentymentem, a jakże, ale również z pewnym melancholijnym przymrużeniem oka, co czyni z tej książki również świetny obraz francuskiego społeczeństwa końca XIX wieku, porównywalny do balzakowskiej "Komedii ludzkiej".

Trzeba przestawić się na styl pisania Prousta. Skupić się na każdym zdaniu, nie pozwolić myślom uciekać poza wykreowany przez niego świat. Wówczas można naprawdę czerpać przyjemność z tej lektury. Da się – nawet jeżeli, tak jak ja, nie jest się zwolennikiem romansów historycznych. Mało tego, może okazać się, że człowieka na tyle wciągną losy Swanna, że będzie chciał szybko sięgnąć po kolejny tom cyklu, żeby poznać dalsze dzieje jego splątanych relacji uczuciowych. Mnie w każdym razie wciągnęło. I rozumiem zarówno tych, którzy sarkają na rozwlekłość opowieści, jak i tych, którzy się nią zachwycają.

Zawsze, gdy sięgam po klasykę literatury, mam lekkie obawy. Bo czy książka uznana za „wielką”, kultową i tak dalej, może się nie podobać? I jak to świadczy o mnie, jako o czytelniku? Może po prostu intelektualnie do niej nie dorosłam? Cóż dopiero mówić o legendzie takiej, jak „W poszukiwaniu straconego czasu”, do której już się wiele lat temu przymierzałam, a której jednak...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    4 458
  • Przeczytane
    2 720
  • Posiadam
    829
  • Teraz czytam
    262
  • Ulubione
    179
  • Klasyka
    83
  • Literatura francuska
    61
  • Chcę w prezencie
    50
  • Do kupienia
    17
  • Literatura francuska
    17

Cytaty

Więcej
Marcel Proust W stronę Swanna Zobacz więcej
Marcel Proust W stronę Swanna Zobacz więcej
Marcel Proust W stronę Swanna Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także