Harry Angel

Wydawnictwo: Replika
Fallen Angel
okultyzm, czarna magia
VenusInFur

Klasyczna książka Hjortsberga nominowana do nagrody im. Edgara Allana Poe. Opowieść o detektywie, którego dochodzenie w sprawie zaginionego piosenkarza wiedzie w głąb arkanów okultyzmu. Johnny Favorite występował jako frontman big-bandu przed wojskiem. Nagle scena została ostrzelana przez eskadrę myśliwców Luftwaffe. Wiele osób zginęło, a piosenkarzowi ledwie udało się ujść z życiem. Wojsko...

Johnny Favorite występował jako frontman big-bandu przed wojskiem. Nagle scena została ostrzelana przez eskadrę myśliwców Luftwaffe. Wiele osób zginęło, a piosenkarzowi ledwie udało się ujść z życiem. Wojsko przewiozło go do prywatnego szpitala w północnej części stanu Nowy Jork, pozostawiając go tam, by dożył swych dni jako warzywo, skazany na zapomnienie przez cały świat.

Jednak Louis Cyphre nie zapominana nigdy. Cyphre miał z tym piosenkarzem umowę, która określała płatność za śmierć Johnny'ego - płatność wymagalną dopiero po jego śmierci. Kiedy Cyphre wynajmuje prywatnego detektywa, aby odszukał Johnny'ego w szpitalu, Angel odkrywa, że piosenkarz zniknął. Nie jest to zwyczajny przypadek zaginięcia. Każdy, kogo Angel odpytuje w tej sprawie, wkrótce potem umiera. On sam poprzez śledztwo wikła się coraz bardziej w dziwaczne sploty czarnej magii, korowody dziwolągów i złowróżbne rytuały voodoo. Gdy złowieszczy Louis Cyphre pojawia się we snach Angela, detektyw zaczyna obawiać się o własne życie, własny zdrowy rozum i o własną duszę.

źródło opisu: http://www.replika.eu/

źródło okładki: http://www.replika.eu/

Wkp | 2016-12-06

UPADŁY ANIOŁ

Pewnie większość czytelników, którzy czytali tę powieść najpierw zapoznało się z klimatycznym, bardzo udanym filmem na jej podstawie. Tak było też w moim przypadku, ekranizacja pojawiła się w naszym kraju kilka dekad wcześniej, niż pierwowzór. Ale w końcu polscy czytelnicy mogli poznać także książkę – fascynującą mieszankę thrillera i horroru, która urzeka i trzyma w przyjemnym napięciu do samego końca.

Pewnego dnia do prywatnego detektywa Harry’ego Angela zgłasza się niejaki Louis Cyphre z prośbą o zbadanie z pozoru prostej sprawy. Oto Johnny Favorite, znany niegdyś piosenkarza, przed laty podpisał z nim kontrakt, który zapewnił mu sławę. Pozostawało jednak jedno zobowiązanie, które mógł wypełnić jedynie po śmierci. W trakcie drugiej wojny światowej doszło do ataku, który przeżył tylko Favorite – niestety skończył jako warzywo. Od tamtej pory przebywa w prywatnym szpitalu, a regularne raporty medyczne nie stwierdzają poprawy stanu zdrowia. Gdzie więc zagadka? Cyphre...

| 2015-09-25

Film obejrzałem dawno dawno temu, w niedojrzałych umysłowo czasach. był nudny, ciągnął się niesamowicie i nie dotrwałem do końca. i dobrze! dzieki temu lata później mogłem docenić książkę. chociaż twarze Angela i Lou Cyphera to zawsze bedą Rourke i Deniro. Niesamowita, choć krótka opowieść o tym, jak to diabeł potrafi się nami zabawić, wciągając nas w dziwne i zaskakujące gry. i wszystko dzieje się w Nowym Orleanie, krainie-matce-kolebce-ojcu jazzu, więc nie może być źle. polecam, dobra zabawa na dwie-trzy powolne godzinki.

BasiaK | 2018-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2018

Pożyczyłam książkę ze względu na tytuł - znam kogoś, kto się posługuje podobnym pseudonimem jak nazwisko głównego bohatera. No i przeczytane recenzje były zachęcające. Nie pojmuję doprawdy dlaczego! Gdzieś do 3/4 książka to podróbka (niespecjalnie odkrywcza) Chandlera, głównie "Żegnaj laleczko", ale również "Długiego pożegnania". Reszta książki to prawdopodobnie dzieło własne autora. Jakieś kosmicznie beznadziejne, zawikłane bajdurzenia, niewarte czytania. Dobrnęłam do końca i odłożyłam ze wstrętem.

WielkiBuk | 2015-04-17
Przeczytana: kwiecień 2015

Wspaniała czytelnicza rozrywka - doskonały styl klasycznie detektywistycznej sprawy, pyszny mrok i sporo dreszczy przerażenia. Czarne msze, szatańskie rytuały, voodoo na ulicach Nowego Jorku, a na dokładkę wspaniały Harry Angel na tropie zaginionej duszy. Rewelacja :)

Kevorkian | 2015-09-25
Przeczytana: 25 września 2015

Na długo przed lekturą obejrzałam rewelacyjny film Alana Parkera pod tym samym tytułem. Niestety, to jedna z tych rzadkich sytuacji, kiedy książkowy pierwowzór nawet się nie umywa do adaptacji.

W książce Hjortsberga próżno szukać dusznego, mrocznego klimatu amerykańskiego Południa przesiąkniętego voodoo. Książkowemu Angelowi brak wymiętoszonej charyzmy Micky'ego Rourke, a Louisowi Cyphre mrocznego wdzięku Roberta de Niro. To wszystko osadzone w klimacie marcowej pluchy w Nowym Jorku po prostu już nie smakuje tak dobrze.

Miłośnicy Chandlera i kryminałów noir mogą być zadowoleni, pozostałym polecam raczej filmową wersję.

Dawno temu obejrzałam film i nic z niego nie pamiętam tylko to, że było mrocznie i klimatycznie. I w książce jest podobnie, z całkiem zaskakującą końcówką. Trochę to kryminał, trochę thriller, może nawet ociera się o horror. Przyjemne czytanie, ale raczej na dłużej w pamięci nie zostanie.

Tomek | 2017-11-06

Faust czasów popkultury. Obrazoburczy, śmiały, błyskotliwy i przewrotny. Na dodatek ubrany w efektowne i stylowe szaty powieści noir doskonale łączącej wątki sensacyjne i romansowe. Ale nie wątki kulturoznawcze są największym atutem tej znakomitej powieści. „Harry Angel” to przede wszystkim mistrzowska narracja. Bardzo filmowa. Akcja poprowadzona jest we wzorcowy sposób. Wraz z tytułowym prywatnym detektywem idziemy „jak po sznurku” od punktu A do punktu B. Tyle, że nie idziemy prostu a kluczymy po stworzonym przez Williama Hjortsberga labiryncie ulic, zaułków, mieszkań i tuneli metra. „Harry Angel” to także mistrzowskie wykorzystanie możliwości języka. Choć obok historii śledztwa w sprawie zaginionego piosenkarza, pisarz składa tu hołd staremu Nowemu Jorkowi, miastu z czarno-białych fotografii z lat 40. I 50., nie ma tu niepotrzebnych, zwalniających tempo (i schlebiających pisarskiemu ego) słów. Hjortsberg posługuje się prostym, zrozumiałym językiem. To język komunikatu i...

Buffy1977 | 2015-10-28

Popularny piosenkarz, Johnny Favorite, w okresie II wojny światowej zaciągnął się do wojska, ale w 1943 roku został poważnie ranny podczas ataku myśliwców Luftwaffe. Mężczyznę umieszczono w prywatnym szpitalu w Poughkeepsie w stanie Nowy Jork, gdzie w stanie amnezji spędził długie, samotne lata. W 1959 roku nowojorski prywatny detektyw, Harry Angel, dostaje zlecenie od jegomościa zwanego, Louis Cyphre, polegające na odnalezieniu Favorite’a, który ponoć po podpisaniu z nim umowy podstępem uniknął wywiązania się ze swoich zobowiązań. Początkowo Angel jest przekonany, że to będzie jedna z prostszych spraw, jakie prowadził, ale kiedy odkrywa, że Favorite od lat nie przebywa w klinice, a świadkowie, których przepytuje niedługo potem giną w okrutny sposób, uświadamia sobie, że został wmieszany w śmiertelnie niebezpieczną rozgrywkę, w której ogromną rolę odgrywają czarna magia i kult voodoo.

Nominowana do Nagrody im. Edgara Allana Poe, po raz pierwszy wydana w 1978 roku kultowa książka...

Monika Ba | 2018-05-31
Przeczytana: 10 maja 2018

Świetna, oryginalna książka Jestem zaskoczona, że nie słyszałam o tej pozycji wcześniej!! Rewelacyjna w stylu noir. Harry Angel jest nowojorskim prywatnym detektywem, który w 1955 roku zostaje wynajęty do odnalezienia zaginionego przed laty Johnny'ego Favorite'a, niegdyś popularnego piosenkarza. Zleceniodawcą jest tajemniczy Louis Cyphre twierdzący, iż Johnny nie wywiązał się z podpisanego z nim przed laty kontraktu.
Harry rozpoczyna śledztwo, ale bardzo szybko orientuje się, że sprawa nie będzie należała do najprostszych. Kolejne osoby, które mogłyby wiedzieć coś na temat Favorite'a giną w tajemniczych i makabrycznych okolicznościach, a niewinna z początku sprawa zmienia się w koszmar.

Książka połączeniem klasycznego czarnego kryminału z satanistycznym horrorem. Kolejni świadkowie giną, a każda zbrodnia jest bardziej makabryczna niż poprzednia. Kiedy na jaw wychodzi, iż Johnny Favorite parał się czarną magią i znał kapłanów voodoo życie detektywa staje się koszmarem, z którego...

Hari_Seldon | 2018-07-08
Przeczytana: 05 marca 2018

Kryminałem z okultyzmem na pierwszym planie. Lata 50., Stany Zjednoczone. Prywatny detektyw Harry Angel zostaje wynajęty w celu odnalezienia zaginionego muzyka. W trakcie śledztwa bohater zagłębi się w półświatek czarnej magii, brutalnych morderstw i nieczystych interesów.

Książka bardzo dobrze buduje mroczny i szaleńczy klimat. Czytelnik dostaje tu wiele brutalnych i wręcz szokujących scen. Są one o jeszcze bardziej niepokojące, kiedy na tym tle ukazywane są tajemnicze rytuały. Ponurą atmosferę wzmacniają też niejednoznaczni moralnie bohaterowie z protagonistą na czele – często uciekają się do bardzo nieczystych zagrywek.

Oczywiście sama przemoc i szokujące elementy nie wystarczą, jeżeli fabuła zawodzi. Tutaj jednak mamy intrygującą zagadkę, która wraz z rozwojem akcji staje się coraz bardziej niepokojąca, a finał jest zarówno zaskakujący, jak i straszny.

Wiele osób może kojarzyć popularny film z 1987 r. z Mickey Rourkiem i Robertem De Niro stanowiący adaptację tej powieści....