Manzikert 1071

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
historia
welesxxi

Bitwa stoczona 19 lub 26 sierpnia 1071 roku w pobliżu fortecy Manzikert w Armenii pomiędzy wojskami cesarza bizantyjskiego Romana Diogenesa i sułtana Wielkich Seldżuków Alp Arslana, zakończona klęską sił bizantyjskich i wzięciem cesarza do niewoli.

źródło opisu: Bellona

źródło okładki: Bellona

rzepka | 2019-04-04
Przeczytana: 03 kwietnia 2019

Genialna książka, fantastycznie napisana historia bitwy między Bizancjum a Turkami Seldżuckimi. Autor ze swadą wprowadza nas w ówczesne czasy, opisuje sytuację geopolityczną w regionie, zależności między mocarstawami, kto z kim przeciwko komu, jak wyglądała dynamika zmian sił, zaplecze gospodarcze, wojskowe. Bardzo dokładnie opisuje organizację wojsk po obu stronach, stopniując napięcie. Czytałem z zaciśniętymi kciukami za powodzenie misji cesarza Romana IV, wiedząc oczywiście, że na końcu przegra, ale tak w serduszku liczyłem "a może mu się uda".
Autor wyrażnie opowiada się po stronie cesarza, na jego korzyść interpretując fakty historyczne, odsiewa niekorzystne mu opinie kronikarzy, wskazując na powiązania ich z przeciwnikami politycznymi. Krytycznie podchodzi do wielu utartych opinii, np. dotyczących wielkości armii. Nie skupia się na samej kampanii z 1071 roku, ale opisuje dokładnie plan całej kampanii wojennej, cele Bizancjum i ludzi ze stronnictwa cesarza.
Rozdział...

Balcar | 2016-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2016

Autor rozpoczyna swoją książkę od panowania cesarza Bazylego II Bułgarobójcy(976-1025), co jak na standardy serii jest bardzo dobrym posunięciem. Nie ma tutaj przydługiego, cofającego się o kilkaset lat wstępu. Ciesze się, że autor w swojej książce sporo miejsca poświęcił Armenii w tamtym okresie. Rek dużo miejsca poświęcił wojskowości obu stron, a także reformie armii bizantyńskiej za panowania cesarza Romana IV Diogenesa. Kolejnym tematem szeroko opisywanym przez autora są kampanie bizantyjskie przeciwko Seldżukom z lat 1068-1071. Punktem kulminacyjnym jest oczywiście tytułowa bitwa.
Widać, że autor jest fachowcem, w przypisach nie boi się polemizować z innymi autorami, chociażby na temat liczebności obu armii w bitwie. W sumie w książce znajduje się pięć map, które prezentują się całkiem korzystnie i pozwalają się zapoznać z terenami toczonych walk. Dla mnie Rek zalicza udany debiut w Historycznych Bitwach, pozostaje więc czekać na kolejną książkę autora, czyli Kosowe Pole.

Mimo iż posiadam w swojej biblioteczce książkę J. Bonarka "Bizancjum w dobie bitwy pod Mantzikert", to nie zabrałem się za nią dotychczas i do tych zagadnień zbliżyłem się dopiero teraz i to poprzez inną pracę na temat tej wielkiej bitwy. Niezależnie od tego, że po tamtą publikację będę musiał wreszcie sięgnąć, przyznaję, że "Manzikert 1071" to całkiem dobra książką i dobrze wypada na tle koleżanek z serii HB.

S. Rek w sposób udany przedstawił walki cesarza Romana IV Diogenesa z Turkami i kończącą je tytułową bitwę. Wbrew obyczajom niektórych autorów piszących w serii HB nie zaczął omawiania XI-wiecznych konfliktów od podziału Cesarstwa Rzymskiego, ale na cezurę otwierającą swą pracę wybrał śmierć Bazylego II, rok 1025. Co więcej: rozdział wstępny opowiadający o kryzysie Bizancjum za czasów następców Bazylego II kończy się już na stronie 30 i potem narracja dotyczy już tylko rządów Romana IV. To bardzo dobrze, że Autor nie bawi się w streszczanie podręczników dziejów...