historia
pizmak

Zaskoczone niezwykłym oporem, a następnie przeciwuderzeniem kolumny hiszpańskie zaczęły pośpiesznie cofać się, napotykając teraz na drodze nieopatrznie zostawione przeszkody. Kanał, przy którym zatrzymał się Cortes, natychmiast wypełnił się ciałami uciekających, a po obu jego stronach pojawiły się dziesiątki łodzi. Niespodziewanie dowódca dostał się w wir walki i został otoczony przez wojowników usiłujących pojmać go żywcem. Rannego w nogę wyrwał z rąk jakiegoś Meksykanina (i, jak twierdzili niektórzy, z uścisku duszącej go starej kobiety) żołnierz nazwiskiem Olea, sam ginąc pod ciosami indiańskich mieczy...

źródło opisu: Okładka

źródło okładki: http://img02.allegroimg.pl/photos/oryginal/13/60/83/07/1360830741

Zoltar | 2018-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2018

Po latach powracam do książki, która była moim pierwszym spojrzeniem na Mezoamerykę okresu konkwisty.

Uwzględniając czas powstania, format serii i możliwości ówczesnych autorów oraz poligrafów, mamy do czynienia z pozycją godną uwagi. Sam temat podboju dzisiejszego Meksyku przez Corteza, samo zderzenie kultur tworzy tak wspaniały sztafaż dla tej książki, że doprawdy trudno oderwać się od lektury.

A przy tym autor bardzo stara się przedstawić ten zdumiewający konflikt z obu stron, naświetla motywację hiszpańskich awanturników i indiańskich mieszkańsów miast Trójprzymierza. Sięga nie tylko po oficjalną korespondencję Corteza z dworem w Madrycie lub relacje hiszpańskich świadków wydarzeń, ale i po pierwsze próby podsumowania upadku Tenochtitlan pióra potomków indiańskiej szlachty tamtego czasu.

Książka obfituje w dramatyczne wydarzenia i nieoczekiwane zwroty akcji. Przypomina nam starą prawdę, że czasami to sama historia pisze najlepsze scenariusze.

Jest też i parę niedociągnięć....

waldek1982 | 2018-02-12
awesta | 2017-06-24