Droga do Domu

Wydawnictwo: Ad Rem
8 (6 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Pani_Wu

Inne wydania

Droga do Domu. O prawdziwym skarbie Karkonoszy i Gór Izerskich to pierwsza część powieści, w której Karkonosze i Góry Izerskie ukazane są w niecodziennym, pełnym magii i zapomnianych historii wymiarze. Jej akcja toczy się w 1675 r. na terenie obecnej Szklarskiej Poręby oraz jej najbliższych okolic. Głównym bohaterem jest Walon – wychowanek owianych tajemnicą poszukiwaczy minerałów i kamieni szlachetnych, którzy pojawili się na tych terenach już w XII w. Na co dzień żyjący z dala od ludzkich siedzib za to w bliskim kontakcie z dziką, górską przyrodą, zostaje postawiony przez los przed koniecznością wyprawy po legendarny skarb Walończyków. Niezauważalnie owa wyprawa zmienia całe jego dotychczasowe życie, odkrywa właściwe pojmowanie pozostawionych mu w spadku walońskich nauk, czyni go strażnikiem walońskiego skarbu.

Jedynymi towarzyszami Walona w tej podróży są wilki, z którymi niezwykła przyjaźń rodzi nader poważne konsekwencje i w której jak w krzywym zwierciadle odbijają się relacje międzyludzkie. Oprócz Walona kimś, kto dostrzega mizerność tych ostatnich jest mały chłopiec, dla którego Walon staje się duchowym przewodnikiem.

Osnute magią i czarami przeżycia wprowadzają bohatera do świata tajemnic oraz legend, w których Karkonosze i Góry Izerskie są nie tylko przestrzenią zjawiskowo pięknej i fascynującej pomysłowością przyrody, ale i przestrzenią Ducha Gór, który jest... No właśnie.

Znakomite pióro Przemysława Żuchowskiego uchwyciło tę dziwną atmosferę Karkonoszy i Gór Izerskich, która od stuleci przyciąga na ich obszar poszukiwaczy skarbów, ludzi sztuki, nauki oraz turystów. Przyciąga, bo okazuje się, że gdziekolwiek by się tu nie rozejrzeć, tam zawsze natrafi się na baśń, czar, tajemnicę. Jeśli ktoś jej zakosztował, głodny jest jej dalszego odkrywania, dla tego, komu jeszcze jest obca, ta książka uczyni z niej wspaniałą przygodę.

Zapraszamy do lektury:)

źródło opisu: http://adrem.jgora.pl/opowiesci/droga-do-domu

źródło okładki: http://adrem.jgora.pl/opowiesci/droga-do-domu

Danway | 2013-11-05
Przeczytana: 09 sierpnia 2013

Na początku chciałbym podziękować wydawnictwu Ad-Rem za udostępnienie egzemplarza do recenzji. Przedstawiona książka jest przedstawiona jako opowiadania, ale śmiało mogłoby ją nazwać wielowątkową powieścią.

Akcja zaczyna się z wysokiego C. Otóż pierwszymi bohaterami nie są ludzie a wilki, które muszą walczyć o swoje miejsce w naturze i o swoich bliskich. Niestety nie jest to łatwa walka i z góry skazana na niepowiedzenie. Później owe wilki poznają innego głównego bohatera niejakiego Walona (ostatniego przedstawiciela Walończyków) we wiosce, mieszczącej się niedaleko Gór Izerskich oraz Karkonoszy (obecnie Szklarskiej Poręby).

Akcja toczy się wiele, wiele lat temu, a mianowicie w roku 1675. Czytelnika z każdej strony "atakują" przepiękne opisy przyrody, jednak natura coraz bardziej przegrywa z ludźmi, którzy zagarniają coraz to nowsze tereny pod własną działalność, jednocześnie wypychając rodzimych mieszkańców na margines. Takie działanie musi doprowadzić do konfliktu pomiędzy...

Renax | 2016-02-10
Na półkach: 2016
Przeczytana: 09 lutego 2016

Książka przywędrowała do mnie jako nagroda na blogu jesienią. Z dedykacją autora. Ale nie miałam kiedy czytać, więc dopiero teraz. W dodatku pani Joanna M.Chmielewska w swojej książce o Szklarskiej Porębie 'Pod Wędrownym Aniołem' wspomina o tej książce. No to musiałam znaleźć czas!
Książka jest taką powieścią w starym dobrym stylu opowieści o zwierzętach. Bohaterami są wilki z dawnych Karkonoszy, rodzina wilków, w których rewir wkroczył Czarny, inny wilk alfa. Wilki z książki mają uczucia, przeżycia i swoją rodzinę, o którą walczą. Ich walka jednak jest uczciwa. Wygrywa silniejszy. Nie tak jak u ludzi, bo jednocześnie ze światem wilków akcja dotyczy ludzi, jednej konkretnej wioski w 'rewirze' tych wilków. Dzieje się to dawno temu, chyba dwa stulecia do tyłu. Gdy Czarny zaczyna podchodzić pod osady ludzkie, ludzka nienawiść zaczyna się skupiać na wszystkich wilkach. Jedynie Walon, stary, samotny poszukiwacz drogich kamieni i 'uwalniacz' wilków z wnyków chce walczyć o ocalenie...

Pani_Wu | 2012-07-31
Na półkach: Okładkowe Love

Czy zastanawialiście się co jest dla Was domem? Główny bohater powieści, Walon, tak oto wyjaśnił to zaprzyjaźnionemu chłopcu:

„— To, na co patrzysz to tylko chata. Dach i ułożone drewniane bele, a prawdziwy dom powinien być tutaj — Walon położył rękę na Gucka sercu. — Niby tak blisko, a jak czasami trudno do niego drogę odnaleźć.”[1]

„Droga do domu” jest opowieścią o tym, co znaczy kochać miejsce, gdzie się człowiek wychował, gdzie mieszka i jak żyć w zgodzie z naturą.

Akcja powieści rozgrywa się w dwóch światach – ludzkim i zwierzęcym. Bohaterami są mieszkańcy osady w Karkonoszach, a także zwierzęta. Personifikacja wilków Proka i Army stwarza baśniowy klimat opowieści.

W pierwszej części zatytułowanej „Osada”, poznajemy mieszkańców wioski, w tym samotnika zwanego Walonem. Mieszka w oddaleniu od pozostałych chat i utrzymuje się ze zbierania kamieni szlachetnych, które potem sprzedaje w Ciepłych Wodach, zwanych obecnie Cieplice i w Jeleniej Górze.
Kiedy w pobliżu wsi...

Arleta | 2012-07-08
Przeczytana: 07 lipca 2012

Jeżeli ktoś ocenia tą książkę na „0” ( tak wynika z matematyki, bo dwie oceny w tym jedna na 10 )to w/g mnie z jakichś niewiadomych powodów robi to chyba złośliwie. Dla mnie ta książka, to wspaniała okazja do pobudzenia wyobraźni i poczucia klimatu tajemnic, magii i tego, co w życiu powinno liczyć się najbardziej, a więc przyjaźni i miłości, również do zwierząt ( wilków). Do tego te przepiękne opisy krajobrazów. Czytałam dużo książek o Karkonoszach, ale w/g mojej opinii nawet Hauptman tak nie opisał piękna tych gór. Wspaniała książka. Gratulacje i podziękowania dla autora. Przeczytałam ją w jedną noc i polecam każdemu, kto wcześniej fascynował się książkami Curwooda czy Tolkiena. Tylko pozazdrościć Szklarskiej Porębie takiej promocji. Jeszcze raz Gratulacje.

Artur FotoArt | 2014-01-14
Przeczytana: 30 września 2013

Droga do Domu to powieść, którą czyta się jednym tchem a potem wraca raz jeszcze i znów, i znów... Piękno Karkonoszy splecione z ludzkimi losami i wspaniałym opisem miłości człowieka do natury oraz dzikiej natury jaka stanowią tu wilki. To książka inna niż wszystkie. Tym,którzy kochają te góry jest szczególnie bliska. Czytając przenosisz się w tamten świat, jesteś jego częścią, kroczysz tymi samymi ścieżkami, poznajesz miejsca i czujesz, że żyjesz losem bohaterów. Droga do Domu to powieść napisana sercem i duszą. Autor zostawił tam swój odcisk. To publikacja pozbawiona komercyjnego tonu jakiego wiele w zalegających na księgarskich półkach tomach. To trzeba przeczytać...

ejotek | 2013-11-11
Na półkach: 2013 (przeczytane)
Przeczytana: 31 października 2013

Przemysław Żuchowski to kolejny polski autor, o którym słyszało zapewne niewielu. Powód jest prozaiczny - nie jest to typowy pisarz. Z wykształcenia pielęgniarz, pracuje w ratownictwie medycznym a czas wolny poświęca na wędrówki po górach i jaskiniach. Szczególną miłością darzy Karkonosze i Góry Izerskie, w których to poszukuje znaków walońskich oraz nieodkrytych tajemnic. Z tych właśnie pasji narodziła się ta książka.

"Droga do domu" podzielona jest na trzy części: Osada, Strażnik oraz Polowanie. Czytelnik poznaje w nich życie ludzi zamieszkałych tereny obecnej Szklarskiej Poręby w 1675 roku, a także ich problemy, które z pozoru mogą wydawać się błahe, jednak rozwiązanie niejednokrotnie wymaga nie lada sprytu i mądrości. Głównym bohaterem książki jest Walon, który postrzegany jest jako odludek, gdyż mieszka w sporym oddaleniu od innych chat a jego zajęcie i źródło utrzymania to zbieranie kamieni szlachetnych oraz ziół. Walon jest potomkiem poszukiwaczy złota, którego wychował...

Mariusz | 2017-09-23

,,Droga do Domu'' to opowiadanie, którego akcja toczy się w 1675 r., na terenie obecnej Szklarskiej Poręby oraz jej najbliższych okolic.

Codzienne życie prostych ludzi w otoczeniu dzikiej wówczas natury, przynosi każdego dnia nowe problemy i nowe przygody. Głównym bohaterem jest Walon, potomek poszukiwaczy złota i drogocennych kamieni, który starając się pomóc sąsiadom w ich narastających kłopotach, decyduje się na wyprawę w góry. Zaszczepione w młodości przywiązanie do natury, zbliża Walona do watahy wilków, a mnożące się problemy zmuszają go do spojrzenia w przeszłość i zagłębienie się w stare tradycje Walończyków. Osnute magią i czarami przeżycia, wprowadzają bohatera do świata tajemnic oraz legend, z których jedna wiąże się z ukrytym przed laty skarbem. Wkrótce Walon zaczyna rozumieć, że wszystko to, czego uczono go w młodości miało swój ukryty cel. Jeszcze, jako chłopiec był świadomie przygotowany do pełnienia w przyszłości roli strażnika walońskiego skarbu.

Jest to książka...

Mikael | 2012-09-14
Na półkach: Posiadam

Autor stwarza niesamowitą atmosferę, która wciąga i nawet łatwo uwierzyć, że wszystkie fantastyczne wątki wydarzyły się naprawdę. Bardzo mnie wciąga, kiedy czytam siedzę podekscytowany i aż zżera mnie ciekawość co będzie dalej. Poza tym książka pokazuje przyjaźń, więzi ale także starą tezę "homo homini lupus est" co w książce jest tym bardziej wymowne, ponieważ mamy do czynienia także z wilkami.

Agnieszka Matysiak | 2012-07-02
Przeczytana: 25 czerwca 2012

Napisano wiele przewodników po Górach Izerskich i Karkonoszach, wydano wiele legend i wyznaczono mnóstwo szlaków. Dzięki tym książkom można poznać góry, historię tych ziem i ludzi, którzy tu mieszkali.
Dzięki "Drodze do domu" można te ziemie poczuć. Prawdziwie. I tę magię, która przyciąga i każe wracać. Dziękuję autorowi za tę książkę.

Nadia | 2015-09-06
Przeczytana: 06 września 2015

Niezwykła opowieść.... napisana przez niezwykłego człowieka....
Zbyt rzadko spotykam ludzi, którzy poza ładnymi widokami potrafią dostrzec prawdziwe piękno moich gór... wyłowić grę barw, ulotny zapach i magię - tak wszechobecną tylko tutaj. Zbyt rzadko spotykam takich ludzi- by tego nie dostrzec i nie docenić...
"Droga do domu"...?
To opowieść o moich górach... takich- jakimi i ja je widzę!
Wartka akcja, wciągająca fabuła, mnóstwo wrażliwości i piękna i spojrzenie na świat z trzech różnych perspektyw... Z perspektywy człowieka szanującego potęgę natury- człowieka gór, perspektywy mieszkańców doliny- walczących z biedą i trudami życia u podnóża Karkonoszy , oraz z perspektywy... wilków... dumnych, dzielnych ,silnych i niezwykle inteligentnych zwierząt, które w swej surowości potrafią niesamowicie troszczyć się o członków własnego stada, o najbliższych , a także odwdzięczyć człowiekowi za okazane im serce... Tę opowieść polecam Wam z czystym sumieniem! Warto ją przeczytać! :-)))
A...