Zaradna

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
978-83-7785-054-1
Ellenai

O czym jest ta fascynująca powieść – czy o ludzkiej bezwzględności, uwikłaniu, samotności czy też o zaradności i umiejętności przystosowania? Martę poznajemy, kiedy leży na stole operacyjnym. Niegdyś była bardzo atrakcyjną kobietą, przywiązaną do swoich atrybutów kobiecości, którymi, mówiąc w sposób przenośny, torowała sobie drogę w życiu. Operacja budzi potrzebę wspomnień i refleksji. Od...

Martę poznajemy, kiedy leży na stole operacyjnym. Niegdyś była bardzo atrakcyjną kobietą, przywiązaną do swoich atrybutów kobiecości, którymi, mówiąc w sposób przenośny, torowała sobie drogę w życiu. Operacja budzi potrzebę wspomnień i refleksji. Od tego momentu akcja powieści biegnie dwutorowo – bohaterka przywołuje obrazy najistotniejszych momentów ze swojego burzliwego życia przypadającego na szare lata PRL-u oraz na walkę z chorobą i stawianymi jej przez los nowymi wyzwaniami.

Tytułową ZARADNĄ Marta stała się głównie pod wpływem matki. To za jej sprawą zostaje uwikłana w konszachty z SB. Prowadzenie podwójnego życia doprowadza jednak do pasma nieszczęść. Za namiastkę dobrobytu trzeba drogo zapłacić.

Czy na jej los wpłynie poznana w szpitalu skromna kobieta? Co sprawi, że Marta odkryje w sobie pokłady dobra, o którego istnieniu dawno zapomniała?

Wkrótce okaże się, że życie daje jej szansę. A może Bóg?

źródło opisu: http://www.zysk.com.pl/pl/Zapowiedzi/Zaradna_-_Beata_Kepinska

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/pl/Zapowiedzi/Zaradna_-_Beata_Kepinska

allison | 2014-03-11
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 11 marca 2014

Bardzo dobrze napisana, ciekawa opowieść o starzejącej się kobiecie, która w obliczu śmiertelnej choroby dokonuje obrachunku dotychczasowego życia i zaczyna zauważać wokół siebie ludzi i sprawy, na które wcześniej nie zwracała uwagi.

Akcja biegnie dwutorowo i muszę przyznać, że z zainteresowaniem śledziłam i bieżące wydarzenia, i retrospekcje z czasów komuny i pierwszych przemian ustrojowych.
Autorce udało się stworzyć przekonujący, niebanalny i niepretensjonalny portret kobiety, która przechodzi wewnętrzną przemianę. Takie naturalne ukazanie metamorfozy należy we współczesnej literaturze polskiej do rzadkości - zwykle powstają jakieś łzawe albo pokracznie grafomańskie historie, więc tym bardziej pani Kępińskiej należą się gratulacje.

Interesujące są również kreacje bohaterów drugoplanowych, zwłaszcza Halinki, która ujmuje swoją szczerą dobrocią, pokorą i uczciwością.

Pod koniec powieści pojawiają się, co prawda, nieco sentymentalne nuty, gdy główna bohaterka spotyka miłość...

gwiazdka | 2015-05-06
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 06 maja 2015

Moje pierwsze spotkanie z Kępińską nie było rewelacyjnie udane, dlatego tym razem poczułam się pozytywnie zaskoczona. Książka lepsza od Sielsko i diabelsko przede wszystkim za sprawą ciekawe, chociaż mało sympatycznej bohaterki. Podobał mi się też zabieg dwutorowej- czy może bardziej dwuczasowej- akcji, z dużym plusem na czas przeszły. Przemiana głównej bohaterki też była w miarę uzasadniona, chociaż chwilami za bardzo przyśpieszona. Lekturę czytałam jednak z wielkim zainteresowaniem, aczkolwiek bez sympatii dla Marty- głównej bohaterki, za to dało się polubić postaci drugoplanowe. Całość zmusza do myślenia o ważności naszych wyborów, wartości uczciwego życia. Cały czas narzuca się też pytanie, czy bohaterka była pozbawiona wszelkich hamulców moralnych czy tez może rzeczywiście była zaradna.

„Zaradną" polecam wszystkim miłośnikom powieści obyczajowych, a szczególnie tym, których interesuje miniony ustrój.

aleksnadra | 2013-01-06
Przeczytana: 22 grudnia 2012

Warto poznać książkę „Zaradna” i mieć ją w swojej biblioteczce.

Główną bohaterkę książki poznajemy w momencie gdy zmaga się z poważną, śmiertelną chorobą. Wydaje się być pogodzona z losem, nie obawia się śmierci, a wręcz jej wyczekuje. Jej zdaniem przeżyła wszystko, co było do przeżycia i całkiem nieźle sobie z tym poradziła. Nastawienie do choroby i otoczenia zmienia się, kiedy poznaje współtowarzyszkę w niedoli, w chorobie. Wtedy zaczyna zadawać sobie pytania, czy rzeczywiście jest gotowa rozstać się z życiem. Czy swój czas przeżyła godnie, co po sobie pozostawi? Te pytania tak ją dręczą, że myślami powraca w najważniejsze chwile w swoim życiu i dokonuje samooceny swojego zachowania.

Wraz z Martą, bohaterką „Zaradnej” i jej retrospekcyjnymi wspomnieniami wkraczamy w smutne, szare i trudne lata PRL- u. Przez pryzmat głównej bohaterki, jej oczami obserwujemy wydarzenia tamtego okresu, te prywatne, ale również zmiany w polityce, przemiany ustrojowe czy zmieniającą się poglądy...

Anna-mojeksiążki | 2013-01-11
Na półkach: Przeczytane, Od wydawnictwa
Przeczytana: styczeń 2013

To nie jest moje pierwsze spotkanie z twórczością pani Kępińskiej, swego czasu z przyjemnością przeczytałam "Sielsko i diabelsko". Tym razem nie specjalnie podoba mi się okładka, która kojarzy mi się z PRL-em - choć trzeba przyznać, że świetnie zgrywa się z treścią książki.

"Zaradna" to bardzo specyficzna książka. Z jednej strony, Autorka prezentuje nam zmagania głównej bohaterki Marty, z rakiem, które sprawiają, że robi ona swoisty rachunek sumienia i podsumowanie swojego życia. Z drugiej strony, otrzymujemy bardzo realny obraz życia w latach PRL w Polsce, gdzie rządziły układy i układziki. Teraźniejszość przeplata się z czasami życia na kartki i pustymi sklepowymi półkami, załatwianiem spraw przez partię i łóżko.
Marta, tak jak jej matka, jest osobą zaradną życiowo - potrafi załatwić sobie wszystko, choćby i przez łóżko, nauczona doświadczeniem swojej matki. Szokujące, kiedy matka wręcz nakłania córkę do takich metod życia. W jej życiu priorytetem są pieniądze i status...

Ulinka | 2014-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2014

Ironiczne potraktowanie tytułu książki przez autorkę w stosunku do zaplątanych i niełatwych losów głównej bohaterki,a także wyborów jakich w nim dokonuje. Życie Marty przedstawione zostało dwutorowo, w różnych płaszczyznach czasowych. Mimo iż budzi ona w czytelniku dziwne emocje i rodzi się nierzadko krytyka do jej decyzji, to ostatecznie życzy się jej powodzenia w tak obezwładniającym momencie ludzkiego życia jakim jest ciężka choroba.

kolmanka | 2013-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2013

Z niecodzienną ciekawością sięgnęłam po książkę polonistki, która mieszkała i studiowała w tym samym mieście co ja - w Łodzi. Pani Beata Kępińska długo szukała swego miejsca na ziemi i za sprawą tego, bogata jest w doświadczenia, dzięki którym z taką lekkością i swobodą napisała rewelacyjną powieść "Zaradna".

Marta jest już dojrzałą kobietą, wdową, babcią i dawną bizneswomen, kobietą sukcesu. Kobieta walczy z nowotworem piersi, który podstępnie wkradł się jej do życia. Jej leczenie to długie chemoterapie i bolesne operacje, które pozbawiają ją najważniejszych atrybutów kobiecości. Pobyt w szpitalu daje jej okazję do refleksji nad własnym życiem, rozliczenia się z przeszłością i spróbowania zrozumienia swego postępowania. To właśnie podczas leczenia poznaje bogobojną i skromną Halinkę - młodą kobietę z gromadką dzieci, której los, najdelikatniej mówiąc, nie rozpieszcza. To jej optymizm, wiara i radość życia wpłynie na Martę w sposób znaczący. Czy na życiową zmianę nigdy nie jest za...

Jula | 2013-03-11
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 11 marca 2013

Bardzo byłam ciekawa tej książki, bo moja młodość i wchodzenie w dorosłość przypadły również na czasy PRL-u, co stworzyło możliwość wspomnień i porównań.
Główną bohaterką jest Marta, tytułowa "zaradna", kobieta około sześćdziesięcioletnia, którą poznajemy w trudnym życiowym momencie, gdy leży na stole operacyjnym w oczekiwaniu na zabieg mastektomii z powodu raka piersi. Okres pobytu w szpitalu jest dla niej czasem wspomnień i refleksji, co powoduje, że akcja powieści biegnie dwuczasowo: w czasach jej dzieciństwa i młodości w PRL-u oraz współcześnie. Autorka szczegółowo przedstawia poszczególne etapy życia Marty, osobistego (małżeństwo, dziecko, kłopoty z mężem) i zawodowego (praca w handlu zagranicznym, studia, wyjazdy na Zachód, brudne rozgrywki i sprawy załatwiane za pomocą donosów, łapówek, seksu, alkoholu...).
Autorka świetnie przedstawia poszczególne postacie, perfekcyjnie budując ich portret psychologiczny. Marta początkowo wydaje się osobą bez uczuć wyższych, niemającą serca...

VirginiaW | 2016-06-07

Koncówka nieco mnie rozczarowała i znudziła, ale całość bardzo ciekawa. Trochę kojarząca się z wczesną Nurowską.

Klaara | 2017-06-16
Na półkach: Przeczytane, 2017