Tysiączna i druga opowieść Szeherezady

Ignatius

książek: 1930
Edyta Zawiła | 2016-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2016

Poe znów zaskakuje i dotyka najsłynniejszych "Baśnii tysiąca i jednej nocy" a dokładnie "Opowieść o królu Szahrijarze i królowej Szeherezadzie" opowiada o okrutnym sułtanie, który przekonany o niewierności kobiet, po nocy poślubnej pozbawiał życia każdą ze swych żon. Losu poprzedniczek uniknęła Szeherezada, która przez 1001 nocy opowiadała sułtanowi wymyślone przez siebie historie, nie kończąc ich nad ranem. Sułtan, powodowany ciekawością, co dzień odkładał wykonanie wyroku. W końcu zrezygnował z tego zamiaru, a Szeherezada na zawsze pozostała jego jedyną małżonką.

Poe w humorystycznym opowiadaniu wydanym w 1845. Historia jest przedstawiona jako kontynuacja Szeherezady (już po tysięcznej i jednej nocy) i przygód słynnego Sinbad Żeglarz ale z alternatywnym zakończeniem. Polecam, wciąż mnie zaskakuje mistrz grozy.