Jolanta

Okładka książki Jolanta
Sylwia Chutnik Wydawnictwo: Znak Literanova Seria: Proza PL literatura piękna
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Proza PL
Wydawnictwo:
Znak Literanova
Data wydania:
2015-09-21
Data 1. wyd. pol.:
2015-09-21
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324035281
Tagi:
literatura polska dojrzewanie demony przeszłości
Średnia ocen

                6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Karta nr 117 / 2023 Włodzimierz Brus, Sylwia Chutnik, Dominik Czapigo, Zbigniew Gluza, Ksawery Pruszyński, Redakcja Magazynu Historycznego KARTA, Anna Richter, Aleksiej Rogozin, Małgorzata Szejnert, Roman Umiastowski, Rafał Wnuk
Ocena 7,5
Karta nr 117 /... Włodzimierz Brus, S...
Okładka książki Znak nr 818-819 / 2023 Edwin Bendyk, Dorota Brauntsch, Sylwia Chutnik, Diana Dąbrowska, Kamil Fejfer, Olga Gitkiewicz, Aleksandra Grzemska, Dominika Kozłowska, Małgorzata Lebda, Paweł Majewski, Krzysztof Marciniak, Andrzej Muszyński, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Zośka Papużanka, Janusz Poniewierski, Michał Potocki, Patryk Pufelski, Bianka Rolando, Ola Synowiec, Ola Szmida, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 7,0
Znak nr 818-81... Edwin Bendyk, Dorot...
Okładka książki Bajki mają moc. Wspierające opowiadania dla dzieci i rodziców Sylwia Chutnik, Marta Iwanowska-Polkowska, Joanna Jagiełło, Grzegorz Kasdepke, Barbara Kosmowska, Aneta Krasińska, Urszula Młodnicka, Ewa Nowak, Joanna Olech, Ewa Świerżewska, Joanna Szulc, Jarosław Żyliński
Ocena 6,3
Bajki mają moc... Sylwia Chutnik, Mar...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
578 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
610
370

Na półkach: ,

Posłuchajcie smutnej opowieści, to, co wam opowiem, w głowie się nie zmieści* - rozpoczyna swą balladę o samotnej Jolancie Sylwia Chutnik.

Jest koniec lat osiemdziesiątych, Warszawa, blokowisko na Żeraniu, w którym mieszkają rodziny i pracownicy Fabryki Samochodów Osobowych. Z okien rozciąga się widok trzech kominów. Bohaterka lubi się w nie wpatrywać, to jedyny element w jej życiu, który nie przemija.

Jolantę opuścili wszyscy. Najpierw ojciec. Porzucił rodzinę, bo już nie mógł wytrzymać z matką, której coraz bardziej odbijało po wypadku.

Potem odeszła matka. Do wieczności odeszła. Po wypadku samochodowym, w którym mało co nie zabiła męża i dzieci, wycięto jej wszystkie kobiece organy. Smutki topiła w alkoholu i broniła prawa do picia jak niepodległości. Jeszcze Polska nie zginęła, póki my pijemy. A Jolanta bawiła się pustymi butelkami jak kreglami.*

Jako ostatni odszedł Piotr- brat. Uciekł za granicę, zarabiał, od czasu do czasu wracał do domu, ale tylko po to, by dać do zrozumienia, że nic go w Polsce nie trzyma. Być może ułożył sobie życie i udało mu się odciąć od traum dzieciństwa. Choć wątpię.

Jolancie się nie udało. Na wakacjach po maturze poznała Andrzeja, chłopaka ze wsi, z którym zaszła w ciążę. Pierwszy raz miała już za sobą, dzięki panu Waldkowi, sąsiadowi, u którego brat zostawił jej klucze od domu. Ale traumy trzeba odrzucić na bok: Nie mówić, nie ufać, nie odczuwać* - tak jest bezpiecznie.

Cóż więc było robić? Ślub, przeprowadzka do Warszawy i zbyt szybkie wejście w dorosłe życie. Andrzej był zaradny, rodzinny, nieba uchylał Jolancie, żyły wypruwał dla rodziny, tylko szkoda, że niezbyt legalnie.

A Jolanta? Zapuściła się. W jednej sukience chodziła, dwa razy wchodziła na dach, ale wracała do domu, do córeczki Jadwigi i do sąsiadki, która piekła ciasta i namiętnie oglądała Kaszpirowskiego. Ręce, które leczą. Okazało się, że duszy uleczyć nie mogą.

Smutna to opowieść, bez perspektyw na happy end. Chutnik dokłada coraz to nowe traumy do biografii swej bohaterki, kobiety, która od dziecka wszystko tłumiła w swoim wnętrzu: Powiedzcie coś! - krzyczała w duchu do rozwodzących się rodziców - ale krzyczała bezgłośnie, bo była wychowana do życia w ciszy. Wszystkie swoje uczucia lokowała w ozdobnym pudełku i zamykała na kluczyk.*

Jolanta nie mogła być szczęśliwa, bo sama sobie nie potrafiła poradzić z tłumionym od lat strachem przed powieleniem rodzinnego wzorca. Jako dziecko widziała rozpad małżeństwa swoich rodziców i choć Andrzej był w niej zakochany i chciał jedynie mieć normalną rodzinę, ona nie potrafiła mu zaufać, zawsze gdzieś w podświadomości bała się, że on ją opuści. Dlatego też nie potrafiła do końca się zaangażować i sama siebie skazywała na ten najgorszy rodzaj samotności.

W dzisiejszych czasach Jolanta być może wyszłaby z depresji, ale w końcówce lat osiemdziesiątych psychoterapia nie była tak popularna. Bohaterka jest typowym przykładem osoby z syndromami DDD i DDA ( Dorosłe Dziecko Dysfunkcyjne i Dorosłe Dziecko Alkoholika). W dzieciństwie grała rolę dziecka we mgle, wycofywała się, starała się być niewidzialna, w dorosłym życiu również nie rzucała się w oczy. Wtapiała się w szary krajobraz blokowiska. Typowy dla osób z DDD i DDA brak poczucia bezpieczeństwa i poczucie winy zżerają ją od środka.

Chutnik spełniła obietnicę zawartą w pierwszym zdaniu. W swojej twórczości zawsze w centrum umieszczała kobiety, ale te jakoś sobie z życiem radziły. Jolanta z góry jest skazana na porażkę, bo nie potrafi poprosić o pomoc, bo nie jest świadoma, że taką pomoc może otrzymać.

Do szpiku kości mnie przeniknęła. Ta samotność, szarzyzna i bezsilność. Smutna to opowieść, w głowie się nie mieści.

Cytaty oznaczone * pochodzą z recenzowanej książki.

Posłuchajcie smutnej opowieści, to, co wam opowiem, w głowie się nie zmieści* - rozpoczyna swą balladę o samotnej Jolancie Sylwia Chutnik.

Jest koniec lat osiemdziesiątych, Warszawa, blokowisko na Żeraniu, w którym mieszkają rodziny i pracownicy Fabryki Samochodów Osobowych. Z okien rozciąga się widok trzech kominów. Bohaterka lubi się w nie wpatrywać, to jedyny element w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    716
  • Chcę przeczytać
    452
  • Posiadam
    103
  • Chcę w prezencie
    21
  • 2018
    12
  • 2015
    10
  • Teraz czytam
    10
  • Z biblioteki
    9
  • Ulubione
    8
  • Literatura polska
    8

Cytaty

Więcej
Sylwia Chutnik Jolanta Zobacz więcej
Sylwia Chutnik Jolanta Zobacz więcej
Sylwia Chutnik Jolanta Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także