Excentrycy

Wydawnictwo: Marginesy
9788365282071
literatura polska
Ag2S

Jesień 1957 roku. Ciechocinek. Opustoszały polski kurort, sypiące się pensjonaty, bieda i szarzyzna. Do Wandy – przed wojną lwowskiej dentystki i śpiewaczki jazzowej – która po powrocie z zesłania osiadła w Ciechocinku, przyjeżdża z Anglii starszy brat, Fabian, emigrant wojenny, puzonista jazzowy i znakomity tancerz. Przed wojną grał na transatlantykach. Zakłada swingowy big band i zaskakująco szybko znajdują się ludzie, którzy chcą grać razem z nim – młodzi bikiniarze z przygrywającego na potańcówkach zespołu, gardzący muzyką stroiciel fortepianów, który w każdym pisarzu widzi pederastę, dystyngowany doktor Vogt – klarnecista-amator, milicjant, który przed wojną był trębaczem…

Do złożonego z miejscowych dziwaków big bandu dołączają Wanda i tajemnicza femme fatale Modesta. Fabian i Modesta zostają kochankami. „Król i królowa swingu”, dwa barwne ptaki, żyją razem, zmagając się z trudną rzeczywistością tamtych lat. Pewnego dnia Modesta nagle znika, a historia miłosna zmienia się w opowieść z wątkiem szpiegowskim.

Poruszająca powieść, w której liryzm splata się z ironią, a melancholia z groteską. O złamanych przez wojnę ludziach, o muzyce, granej na przekór ponurej rzeczywistości – i o złudzeniach.

Powieść Włodzimierza Kowalewskiego przeniósł na ekran Janusz Majewski. W rolach głównych sama śmietanka polskiego kina: Maciej Stuhr, Sonia Bohosiewicz i Natalia Rybicka. Partnerują im Anna Dymna, Wojciech Pszoniak, Wiktor Zborowski, Magdalena Zawadzka, Adam Ferency i Marian Opania oraz wielu innych wspaniałych aktorów.

źródło opisu: http://marginesy.com.pl/

źródło okładki: http://marginesy.com.pl/

allison | 2016-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2016

"Excentryków" poznałam w formie radiowego słuchowiska w reżyserii Janusza Zaorskiego i w gwiazdorskiej obsadzie (m.in. Marian Opania, Ewa Dałkowska, Andrzej Zaorski).

Niesamowity jest klimat tej opowieści, w której wciąż do głosu dochodzi humor suto okraszony ironią i groteską. Jest tu też melancholijny rys, który boleśnie zderza się z brzydotą i szarością Polski końca lat 50. minionego wieku.

Ucieczka od codzienności i marazmu jest muzyka. Nieokiełznany swing opanowuje uśpiony i nijaki Ciechocinek. Dzieje się tak za sprawą muzyka, który po latach (i ku zdziwieniu wszystkich) wraca z zagranicy do ojczystego kraju. Ten energiczny i niemal egzotyczny mężczyzna rozpala serca kobiet i pasje wszystkich, którzy kochają muzykę.
Jazzowanie to dla bohaterów nie tylko oderwanie się od monotonii. To również forma buntu i realizacji niespełnionych dotąd marzeń.
Finał tych muzycznych spotkań okazuje się zaskakujący i rozbrajający. Nasunął mi on skojarzenia z prześmiewczymi opowiadaniami...

ardnaskela | 2017-06-29

Po książkę sięgnęłam zachęcona zaskakująco świetną jak na polskie warunki adaptacją filmową. Niestety wiele z moich ulubionych powieści zostało przeniesionych na ekran w sposób pozostawiający dużo do życzenia, najlepszy przykład to Ogniem i Mieczem z drewnianą Heleną i idiotycznym Wołodyjowskim.

Wracając do Excentryków. Nie rozczarowałam się. Ciekawa, normalna historia ludzi i ich losów wplątanych w bezlitosny wir historii. Opowiedziana w wielowątkowy, barwny, inteligentny, obrazowy sposób. Czytało się świetnie.

Największy żal ogarniał mnie przy krótkich ale jakże wymownych retrospekcjach bohaterów do ich życia przed wielką wodą, jak wyraża się Fabian, czyli przed wojną. I aż żal serce ściska a na usta cisną się bardzo niekulturalne słowa na myśl o tym co nam Sowieci i Germanie zrobili, co zniszczyli i zabrali, i że dopiero teraz, malutkimi kroczkami dochodzimy do normalności.

Polecam bardzo bardzo gorąco.

Meggie | 2015-11-04

Fabian Apanowicz - puzonista jazzowy, postanawia po wielu latach powrócić do kraju. Przyjeżdża z Anglii do Ciechocinka, chociaż w tym przypadku zwykła podróż jest niczym wyprawa do innego świata. W Polsce wita go siostra Wanda oraz szara rzeczywistość lat pięćdziesiątych przesiąknięta biedą, ograniczeniami i piętrzącymi się trudnościami dnia codziennego. Okazuje się, że jednak muzyka jest jeszcze w stanie ogrzać i rozpalić niejedno serce i wciąż są ludzie, dla których znaczy ona bardzo wiele. Czy Fabian odnajdzie się w nowej rzeczywistości?

Włodzimierz Kowalewski to znany polski prozaik i scenarzysta. Jest także krytykiem literackim oraz felietonistą. Współpracuje z Polskim Radiem Olsztyn. Za powieść „Excentrycy” pisarz otrzymał Literacką Nagrodę Warmii i Mazur, a w jej ekranizacji wyreżyserowanej przez Janusza Majewskiego główne role grają Maciej Stuhr oraz Sonia Bohosiewicz.

Tematyka książki od razu mnie zainteresowała. W dalszych planach mam także obejrzenie filmu. Czasy...

Anna | 2016-03-06
Przeczytana: 06 marca 2016

Miałam ochotę obejrzeć film pt. „Excentrycy” nagrodzony na Festiwalu Filmowym w Gdyni w 2015 roku. Tymczasem sięgnęłam po książkę Włodzimierza Kowalewskiego. Już po kilku stronach ucieszyłam się, że to zrobiłam. Narracja pierwszych stron w postaci opisu urzekła mnie i zachwyciła. Cieszyłam się na ciąg dalszy mając pewność dobrze wykorzystanego czasu.
Akcja książki rozgrywa się pod koniec lat pięćdziesiątych w sanatoryjnym kurorcie, Ciechocinku. Szare, smutne i przygnębiające lata PRL-u. Po osiemnastu latach wraca z Anglii Fabian Apanowicz czym niezmiernie zaskakuje siostrę Wandę i nie tylko. Pytanie, dlaczego
powrócił z kraju, gdzie ludzie są wolni i bogaci będzie słyszał od każdej napotkanej postaci.
Tymczasem Fabian będąc muzykiem chce grać jak za czasów młodości. Zakłada big-band. Namawia Wandę, żeby występowała jako wokalistka. Zespół tworzą same oryginały, excentrycy. Swingują i zarażają swingowaniem wokół. Pojawia się piękna i tajemnicza Modesta. Fabian i Modesta ...

mercadoevy | 2018-06-29
Przeczytana: czerwiec 2018

Tym razem opowieść, która dzieje się w Ciechocinku w końcu lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. No i chociaż to zdanie może nie zachęcać do sięgnięcia po tę książkę, to jednak polecam. Świetnie opowiedziana historia dwójki głównych bohaterów: rodzeństwa Wandy i Fabiana. Ona dentystka, przed wojną zamożna i bardzo korzystająca z życia, a on to jazzowy muzyk. Tyle, że Fabian przyjeżdża do Ciechocinka z Anglii. Brzmi to absurdalnie jak zastanowimy się nad ówczesnymi realiami, ale może w jego przypadku to takie zaskakujące nie jest... Zakłada swingowy big band, o dziwo spotykając się z przychylnością władz. Ale ta książka to nie tylko historia Wandy i Fabiana, to galeria ciekawych postaci, świetnie nakreślonych z bardzo interesującymi historiami. Do tego pojawia się tajemnicza nauczycielka angielskiego, która dodatkowo ma niesamowicie magnetyczny głos.

W książce opisano lata pięćdziesiąte, ale przecież część żyjących wówczas ludzi doskonale pamiętała również lata przedwojenne, dla...

Aleksandra | 2016-03-04
Przeczytana: 04 marca 2016

Sięgnęłam po książkę, bo nasłuchałam się recenzji o filmie i chciałam sprawdzić, jak się będzie czytało tę swingującą powieść o Ciechocinku lat 50-tych. Bardzo dobrze się czyta i teraz chciałabym zobaczyć film, ale jak zwykle się spóźniłam, bo w kinie wyświetlany był w styczniu. Doskonale napisana książka. Wszystko w niej gra.

Nina | 2016-03-29
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 24 marca 2016

Swingująca opowieść. Kolorowy Ciechocinek w bardzo szarych, powojennych czasach. Ładnie opowiedziana historia. Życie Polaków w latach pięćdziesiątych, bez ubarwień, po prostu życie... Nie jest to dla mnie arcydzieło literackie, ale czytało się całkiem miło.

Happy Reader | 2016-08-18
Przeczytana: 25 lipca 2016

„Excentrycy” Włodzimierza Kowalewskiego to opowieść o marzeniach. Bohaterowie książki żyją w szarej, gomułkowskiej epoce. Chcą mieć władzę nad swoim życiem wbrew otaczającej ich rzeczywistości. Sposobem na lepsze życie jest dla nich muzyka. Fabian Apanowicz wraca z Anglii do Ciechocinka i zakłada zespół swingowy. Grają w nim tacy jak on muzyczni pasjonaci. Jedną z wokalistek zostaje tajemnicza Modesta….
Autor stworzył piękną opowieść o ludziach dla których najważniejsze są marzenia i nieustające próby ich realizacji.

Monika | 2016-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2016

Nie wiem na czym to polega, ale gdy czytam książki, których akcja osadzona jest w trakcie II wojny światowej, czy już po niej, to mam wrażenie, że wtedy było tragicznie, życie było trudne, ale...bo ja wiem jak to nazwać...jakieś prawdziwsze? I taka jest opowieść pana Kowalewskiego. Nostalgiczna, ironiczna, gorzka. Opowieść o tym, że zawsze trzeba mieć w życiu swoją wyspę (nie bezludną, ale z wybranymi), na którą Historia nie będzie miała wstępu. Swingująca opowieść! Warto poddać się tej miłej melancholii.

Edyta Zawiła | 2016-05-25
Przeczytana: 25 maja 2016

Niezwykłe historie mają najzwyklejsze zakończenia...
Ciechocinek roku 1957 XX wieku, to odwilż postalinowska, wśród zmian, o których wszyscy wiedzą była też jedna istotna - odstąpiono od zasad socrealizmu w malarstwie i muzyce. Znalazło się miejsce dla swingu.
Swing jest muzyką synkopowaną,istota tkwi w sekcja rytmicznej ze współpracującymi instrumentami dętymi.Narodził się w USA w latach 30-tych XX wieku i zyskał sławę na zawsze. Słynne big-bandy Counta Basiego, Benny'ego Goodmana, Duke'a Ellingtona i Glenna Millera wciąż słyszy i "nózia sama chodzi".
W czasie II wojny światowej był bardzo lubiany w innych krajach,ponieważ uwalniał symbol dekadenckiego Zachodu był wyrazem walki przeciwko totalitaryzmom zarówno narodowo socjalistycznemu jak i komunistycznemu.
Fabian Apanowicz wraca z Anglii aby grać swing w Polsce,na dworcu wita go siostra Wanda, obecnie repatriantka z ZSRR , pracuje jako dentystka w przychodni i niemiłosiernie cierpi bóle kręgosłupa. Zamieszkają w pensjonacie...