Excentrycy

9788365282071
literatura polska
literatura piękna
Ag2S

Jesień 1957 roku. Ciechocinek. Opustoszały polski kurort, sypiące się pensjonaty, bieda i szarzyzna. Do Wandy – przed wojną lwowskiej dentystki i śpiewaczki jazzowej – która po powrocie z zesłania osiadła w Ciechocinku, przyjeżdża z Anglii starszy brat, Fabian, emigrant wojenny, puzonista jazzowy i znakomity tancerz. Przed wojną grał na transatlantykach. Zakłada swingowy big band i zaskakująco szybko znajdują się ludzie, którzy chcą grać razem z nim – młodzi bikiniarze z przygrywającego na potańcówkach zespołu, gardzący muzyką stroiciel fortepianów, który w każdym pisarzu widzi pederastę, dystyngowany doktor Vogt – klarnecista-amator, milicjant, który przed wojną był trębaczem…

Do złożonego z miejscowych dziwaków big bandu dołączają Wanda i tajemnicza femme fatale Modesta. Fabian i Modesta zostają kochankami. „Król i królowa swingu”, dwa barwne ptaki, żyją razem, zmagając się z trudną rzeczywistością tamtych lat. Pewnego dnia Modesta nagle znika, a historia miłosna zmienia się w opowieść z wątkiem szpiegowskim.

Poruszająca powieść, w której liryzm splata się z ironią, a melancholia z groteską. O złamanych przez wojnę ludziach, o muzyce, granej na przekór ponurej rzeczywistości – i o złudzeniach.

Powieść Włodzimierza Kowalewskiego przeniósł na ekran Janusz Majewski. W rolach głównych sama śmietanka polskiego kina: Maciej Stuhr, Sonia Bohosiewicz i Natalia Rybicka. Partnerują im Anna Dymna, Wojciech Pszoniak, Wiktor Zborowski, Magdalena Zawadzka, Adam Ferency i Marian Opania oraz wielu innych wspaniałych aktorów.

źródło opisu: http://marginesy.com.pl/

źródło okładki: http://marginesy.com.pl/

Madamina | 2018-08-30
Przeczytana: 15 sierpnia 2016

Fantasy style oderwany o rzeczywistości w stylu - jak fajnie i po ludzku było PRL-u. Troche naiwna i infantylna, ale na plaze się nada.

mercadoevy | 2018-06-29
Przeczytana: czerwiec 2018

Tym razem opowieść, która dzieje się w Ciechocinku w końcu lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. No i chociaż to zdanie może nie zachęcać do sięgnięcia po tę książkę, to jednak polecam. Świetnie opowiedziana historia dwójki głównych bohaterów: rodzeństwa Wandy i Fabiana. Ona dentystka, przed wojną zamożna i bardzo korzystająca z życia, a on to jazzowy muzyk. Tyle, że Fabian przyjeżdża do Ciechocinka z Anglii. Brzmi to absurdalnie jak zastanowimy się nad ówczesnymi realiami, ale może w jego przypadku to takie zaskakujące nie jest... Zakłada swingowy big band, o dziwo spotykając się z przychylnością władz. Ale ta książka to nie tylko historia Wandy i Fabiana, to galeria ciekawych postaci, świetnie nakreślonych z bardzo interesującymi historiami. Do tego pojawia się tajemnicza nauczycielka angielskiego, która dodatkowo ma niesamowicie magnetyczny głos.

W książce opisano lata pięćdziesiąte, ale przecież część żyjących wówczas ludzi doskonale pamiętała również lata przedwojenne, dla...

joola | 2018-06-25

Lepsza niż film. Czytając należy lekko przymrużyć oko, bo realizmu tu niewiele. Ale jeślijuż to oko zmrużysz.... czyta się fajnie.

Wona | 2018-05-15
Przeczytana: 15 maja 2018

Pierwsze wrażenie: ciekawe czasy - schyłek lat 50-tych XX wieku, powrót z emigracji, zderzenie przybysza zza wielkiej wody z przebrzmiałej świetności prowincjonalnym Ciechocinkiem. I swing, błyszczące blachy wygrywające zachodnie szlagiery. Nowe podejście do tematu, bez martyrologii ale jakaś zagadka na siermiężnym komunistycznym tle. Myślę: będzie dobrze.
Drugie spojrzenie: no, to gdzie ta fabuła?
Trzecie, przygnębione: to ile jeszcze do końca?!
W sumie, mogło by to być najwyżej opowiadanie, bo tylko tyle jest tam materiału. Wątek quasi-szpiegowski niedorozwinięty; wątek śmiertelnej choroby rozwiązany metodą czary-mary hokus-pokus; główny wątek swingującej orkiestry obumarły ze znudzenia.
Gdyby chociaż było więcej poezji, półcieni, obrazów - to byłaby jakaś pocztówka retro w sepii, uchwycony pejzaż z puzonem.
A tak, zapamiętam ciągłe picie, przejażdżki kabrioletem ulicami kurortu, dziwne ludzkie karykatury i jakieś pomysły, jakby z lenistwa zarzucone jeszcze zanim się...

edi-bk | 2018-04-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 24 kwietnia 2018

Książka jak swing- zabawna, kolorowa, lekka w odbiorze i ekscytująca. A do tego dowcipna, ironiczna i melancholijna. Teraz muszę koniecznie obejrzeć film.

Tinkerbelle | 2018-03-13
Przeczytana: 13 marca 2018

Niestety, książka mnie zupełnie nie wciągnęła, każda strona się dłużyła. Bohaterowie mnie do siebie nie przekonali, w szczególności Fabian. Może gdyby rozwinąć wątek zniknięcia Modesty? Nie wiem.

Chrisstofferr | 2018-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2018

Po II Wojnie Światowej, u schyłku lat pięćdziesiątych, w czasie gdy polski socjalizm dopiero nabierał rozpędu, a czasowe braki w „dobrach luksusowych” stanowiły dzień powszedni, do Polski wraca Fabian Apanowicz - puzonista jazzowy oraz znakomity tancerz. Jego powrót z Wysp Brytyjskich jest wielkim zaskoczeniem dla siostry – Wandy. Pięćdziesięciolatek zatrzymuje się wraz z siostrą w pensjonacie, który został przystosowany na mieszkania pracownicze. I tam właśnie kiełkuje w jego pomysł na stworzenie swingowego bandu.

dota85 | 2017-11-12
Przeczytana: 10 listopada 2017

W moim przypadku na początku był film, a potem książka. Oba dzieła przenoszą nas do Ciechocinka, lat 50 XX wieku. Główny bohater książki Fabian Apanowicz po wielu latach w Wielkiej Brytanii wraca do Polski i zakłada orkiestrę swingową, zderza się też z rzeczywistością PRL i poznaje pewną tajemniczą kobietę. Dla mnie to przede wszystkim książka o sile muzyki, która daje radość i chęć do życia. Na przekór wszystkim przeciwnościom losu. Dzięki niej możemy być zawsze po słonecznej stronie ulicy.

Katarzyna | 2017-09-20
Przeczytana: 20 września 2017

Świetna książka. Tęskniłam do niej, gdy przerywałam ją czytać. Filmu nie widziałam, ale film jakiś plastikowy przy tej realistycznej powieści. Wyraziste postacie, miłość do muzyki, brak dlużyzn, harmonijna konstrukcja. Wszystkim bede polecać.

KasiaP | 2017-08-16
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 15 sierpnia 2017

Dwie rzeczy powiem o tej książce.
1. Z filmem łączy ją wyłącznie swing.
2. Do książki powinna być dołączona płyta z muzyką