Wybrańcy gwiazd

Jan Dobraczyński Wydawnictwo: Pelikan literatura piękna
Pelikan
1988-01-01
1982-01-01

Oparta na faktach powieść historyczna opowiadające dzieje podboju Jerozolimy przez króla Babilonu. Sporo odwołań do Biblii, sporo postaci z niej znanych. Pomimo pobocznych wątków, dość ciekawych, opowieść skupia się na proroku Jeremiaszu, który ma jeden cel w życiu - nawoływać do współpracy z Babilonem. Jeremiasz jest bezkompromisowy, bardzo radykalny i po prostu nudny. Wolałabym więcej historii Kosama czy jego ojca Elmadama ale autor potraktował te postaci po macoszemu. Historia nie jest ciągła, urywa się w najciekawszych momentach a potem jest przeskok o całe lata. No zachwytu nie ma. Taka sobie opowieść.

Dość barwnie i wiernie wobec historii i Biblii autor przedstawił postać Jeremiasza. Naród żydowski w tamtej epoce wciśnięty był między dwa mocarstwa, z których żadne nie dbało o jego pomyślność. Dobraczyński napisał tę powieść w czasie, gdy Polska była poraniona przez dwa mocarstwa, z których jedno upadło, a drugie rosło w siłę (1947-48). Czyżby w postawie Jeremiasza chciał usprawiedliwić swoje własne wybory polityczne? Na szczęście Boże obietnice sięgały dalej niż mogli dostrzec uczestnicy opisanych zdarzeń. Tak w historii Izraela, jak w wypadku Polski, Boża wola okazała się o wiele wspanialszą niż mogli wydedukować najbardziej polityczni geniusze.

Wspaniała i ciekawa książka

Wspaniała i ciekawa książka

• Czytane wielokrotnie
  • Setymenty
  • Dawno temu przeczytane
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt

Dodaj cytat z książki Wybrańcy gwiazd