The Autumn Republic

Okładka książki The Autumn Republic Brian McClellan
Okładka książki The Autumn Republic
Brian McClellan Wydawnictwo: Orbit, Orbit Books Cykl: Trylogia Magów Prochowych (tom 3) Seria: Powder Mage fantasy, science fiction
Trylogia Magów Prochowych (tom 3)
Powder Mage
Orbit, Orbit Books
2015-02-10
2015-02-10
9780316219129

Najsłabsza część trylogii. Mimo to nie zaszła z wysokiego poziomu.

Najsłabsza część trylogii. Mimo to nie zaszła z wysokiego poziomu.

Trzeci tom trochę mnie rozczarował. Po fantastycznej drugiej części, w której bohaterowie się pięknie rozwinęli, akcja gnała naprzód w tempie ekspresowym, nie zaliczając przy tym żadnej wywrotki, a wątki zgrabnie się zazębiały tak, że i fabularnie było więcej niż dobrze - tutaj tego wszystkiego już zabrakło.
Bohaterowie...no cóż - jedni podejmują działania, o które na podstawie dotychczasowych ich losów byśmy ich nie podejrzewali, przez co ich rozwój jako postaci traci na spójności. Drudzy (Ka-Poel) - znikają na większość powieści, a ich potencjał całkiem się rozmywa. Jeszcze inni (Adamat) - robią się znów trochę nudni. Inni zaliczają progres, któremu daleko do wiarygodności (Nila),a sposób zakończenia ich historii rodzi pytanie, po co właściwie...
Akcja pędzi jeszcze bardziej niż w t.2, ale jest tu odczuwalny brak sensownych spowolnień, jakiegoś miejsca na złapanie oddechu, przez co zwyczajnie zaczyna to tempo męczyć.
Fabularnie natomiast...już przy poprzednim tomie najwięcej zarzutów miałem do przyjętych przez autora pomysłów na rozgrywki na mapie strategiczno-militarnej. Tutaj te zarzuty tylko się pogłębiają, a znowu - jako, że lwia część powieści toczy się wokół konfliktu, a akcja rozgrywa się na polach bitew - no to razi to jeszcze mocniej. Bez szczegółów, bo nie chcę spoilerować.
No i finał...jak dla mnie raczej rozczarowanie zrobione w stylu współczesnych filmów spod znaku "marvela". Czyli połączenie wręcz przesadnej epickości z jeszcze bardziej przesadnym melodramatyzmem. Na plus, że ogólnie wątki zostały podomykane w przyjemnym "kameralnym" epilogu (dyskusyjne, czy wszystkie sensownie i wyczerpująco, ale ogólnie nie pozostał mi po lekturze jakiś wielki niedosyt).

Podsumowując całość trylogii: Urzekły mnie świat i pomysł na magię (albo raczej "wszystkie magie"). Polubiłem bohaterów, którzy w kilku przypadkach byli nietuzinkowi. Wartka akcja wciągała, a fabuła - chociaż nie przez cały czas - interesowała. Także mimo mankamentów i nie do końca równego poziomu całości -śmiało polecam.

Bohaterowie...no cóż - jedni podejmują działania, o które na...

Ależ to bylo zwieńczenie historii!
Wartka akcja, wybuchowa fabuła, książka napakowana aż po ostatnią strone. Wybitnie!

Ależ to bylo zwieńczenie historii!

Zwieńczenie trylogii magów prochowych , jest tak rewelacyjne jak poprzednie dwie części . Wydarzenia w niej opisane nie pozwalają nawet na chwilę nudy . Akcja od początku nabiera tempa i nie zwalnia do samego końca . Autor stworzył genialną serię, a głównym atutem jest jego lekkie pióro . Polecam szczególnie tym , którzy rozpoczynają swoją przygodę z literaturą fantasy .

Najsłabsza wg mnie cześć. Zakończenie mogło być lepsze.

Najsłabsza wg mnie cześć. Zakończenie mogło być lepsze.

Ogólnie czyta się dobrze, natomiast koniec to ogromny zawód. Bardzo naciągane rozwiązanie wątku Taniela, bardzo dziwna decyzja Tamasa na koncu (który to Tamas przez wszystkie trzy tomy był pragmatyczny i kalkulujacy). Ostatnie rozdziały książki pisane jakby autor sie spieszył, dużo niedopowiedzeń albo całkowicie pominiętych rozwinięć akcji, skwitowanych jednym/dwoma zdaniami rozdział później.

Ostatnia czesc za mna, a czuje sie jakbym przeczytal jedynie wstep do kolejnej historii. Autor pozostawil tak wiele znakow zapytania...
Generalnie zakonczenie mnie zaskoczylo, nie spodziewalem sie takiego obrotu wydarzen.
Akcja i wspaniale zazebiajace sie watki sa niewatpliwie najwiekszymi atutatmi tej ksiazki, jak i calej serii.
Przede mna jeszcze zbior opowiadan, a potem postaram sie zdobyc pozostale czesci opowiesci o prochowych magach.
Wspaniala lektura.

Przede mna jeszcze zbior opowiadan, a potem...

Finał trylogii czyta się jak na jakimś transie prochowym! Wartkością akcji trzyma poziom, przygody, spiski i intrygi toczą się cały czas, nawet nudnawe śledztwa Adamata moooocno zyskują w trzecim tomie ! No i oczywiście marszałek Tamas jak był, tak dalej jest gwiazdą całej trylogii, jeden z najlepiej wykreowanych bohaterów EVER!

Niektóre rozwiązania na samej końcówce mogą być rozczarowujące/niezrozumiałe.

Niektóre rozwiązania na samej końcówce mogą...

Zakończenie trylogii jest znakomite. Stawki rosną, emocje sięgają zenitu, pojawiają się nowi gracze. Komu spodobała się „Kampania” ten się nie zawiedzie

Próbowałem... nie rozumiem fascynacji tą serią. Pod względem kreowania świata jest bardzo dobrze, ale prowadzenie bohaterów to jakiś dramat. Szkoda.