Czciciele szatana

8 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
klasyka
Natalia

Na tom składa się część opowiadań Heleney Mniszkówny. Zróżnicowane stylistycznie, pochodzą z różnych okresów jej twórczości. Wspólnych ich mianownikiem jest miłość - gorąca, zagadkowa, nieprawdopodobna, oszukańcza, nieszczęśliwa. Ich bohaterowie pochodzą ze wszystkich warstw społecznych - od arystokracji po proste chłopstwo wołyńskie. Pisarka zdaje się tu dowodzić, że głębokie uczucia są dostępne każdemu, niezależnie od pochodzenia. Różnice tkwią tylko w sposobach ich manifestowania.

źródło opisu: http://bonito.pl

źródło okładki: http://bonito.pl

Gosia | 2018-04-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 18 kwietnia 2018

Helenę Mniszkównę znamy z jej najgłośniejszej powieści "Trędowata".
Ja znalazłam zbiór sześciu opowiadań pochodzących z różnych okresów twórczości pisarki.
Potraktowałam je jako eksperyment literacki na zasadzie, czy będą mi się podobać. Tym bardziej, że posiadam wydanie z obrazem roznegliżowanej kobiety na okładce, co wydało mi się dość awangardowym zestawieniem z postacią autorki pochodzącej z epoki raczej obwarowanej szeregiem konwenansów.
Opowiadania są różne, lepsze i gorsze. Wszystkie pokazują różne oblicza miłości. Jest miłość nagła i namiętna, dekadencka i zblazowana, udawana i wyrachowana, wierna i trwała, platoniczna, będąca porozumieniem dusz i naznaczona wyrzutami sumienia.
Doceniam język pisarki, teraz już mało kto potrafi tak odmalować stany przyrody, uroki krajobrazu i wnętrze duszy.
Widać też miłość pisarki do rodzinnego Wołynia.
Nie zachęcam jakoś szczególnie, bo zdaję sobie sprawę, że dzisiaj niewielu osobom taka literatura przypadnie do gustu.