Zapiski z wygnania

Austeria
2015-01-01
2015-01-01
żydzi emigracja wydarzenia marcowe 1968

Bardzo ważna książka o tragedii Polskich Żydów w 1968. Pokazująca jak słabym i marnym narodem jesteśmy. Jak bardzo boimy się tego czego nie rozumiemy, co obce. Jak bardzo jesteśmy nietolerancyjni i dusimy się w tym polskim martylorologicznym sosie i śnie o Wielkiej Polsce, która nigdy nie była wielka. Jak bardzo nienawidzimy obcych. Bez wątpienia powinna być lekturą obowiązkową

Tendencyjna,sentymentalna na poziomie dla pensjonarek, albo teatru w wiejskiej remizie strazackiej.
Czytalam mnostwo ksiazek , ludzi katowanych przez zydowskich komunistow ,i nie wspomina o tym ani razu ,ale za to pisze o Zydach polskich patriotach. Jakich ? Z PPR ?
Niech owa cierpietnica przeczyta wspmnienia np. Antoniego Heda -Szarego.

Niech owa cierpietnica przeczyta wspmnienia np. Antoniego Heda -Szarego.

Książkę przeczytałam zachwycona spotkaniem autorskim z Panią Sabiną w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (obejrzanym na stronie muzeum). Żałuję, że tak mało w tej książce wspomnień z czasów powojennych w Polsce i ogólnej atmosfery roku '68, która zmusiła autorkę i jej rodziców do emigracji. Niemniej sporo tutaj ciekawostek dotyczących np. braku prawa do wypracowanych emerytów dla osób, które zostały z Polski wyrzucone przez antysemicki rząd, oraz absurdalnych formalności związanych z wyjazdem. Moje rozczarowanie wynika również trochę z faktu, że w książce dominuje pewne przekonanie, które nie do końca aprobuje. Chodzi mi o to, że autorka dość mocno, według mnie, forsuje myśl, że osoby, które osiągnęły pewien sukces, jak Pani Sabina czy jej znajomi, są dla Polski większą i bardziej nieodżałowaną stratą niż pozostali, których losy może były bardziej zwyczajne, a życie prostsze i nieobfitujące w żadne znaczące zawodowo wydarzenia.

Niesamowicie wzruszająca książka. Uważam że każdy powinien ją przeczytać.

Niesamowicie wzruszająca książka. Uważam że każdy powinien ją przeczytać.

Ta książka to lektura obowiązkowa,
szczególnie teraz,
szczególnie dla młodych ludzi.
Nie chciałabym, by podobny los
spotkał kogokolwiek.

Ta książka to lektura obowiązkowa,
szczególnie teraz,
szczególnie dla młodych ludzi.
Nie chciałabym, by podobny los
spotkał kogokolwiek.

bardzo przejmująca historia. Sięgnęłam po ksiązkę najpierw wysłuchawszy monologu Krystyna Jandy, nie zawiodłam się ani na jednym ani na drugim. Polecam dla kogos kogo interesuje współczesna historia Polski

Trzymam książkę, czuję jeszcze ciepło, jakie przeniknęło doń od emocjami rozgrzanych rąk. Przytuliłam do serca, żeby na dłużej zostało - zostanie. To niezwykła książka, trudno tu cokolwiek o jej wartości literackiej powiedzieć, jest sercem napisana i tak też się ją czyta. Otrzymałam ją ponad pół roku temu na urodziny. Zaprzyjaźniona krakowianka o duszy anioła mi prezent uczyniła - spóźniony, jako że czekała na spotkanie z autorką, by dedykacją tę niezwykłą książkę dla mnie obdarzyła.
Dlaczego nie przeczytałam jej od razu? - myślałam sobie już po pierwszych zdaniach.
Nie mogłam przeczuć wagi tego, jaką wartość teraz w moje życie wniosła. Zapłakałam niejednokrotnie towarzysząc Sabinie w jej opowieści, a jawiła mi się taka zabiegana, jakby codzienne czynności wykonując, swe życie opowiadała. Ważny był dla mnie obraz odtwarzany w myślach, to ułatwiło mi przekaz, pozwoliło zrozumieć, że autorka się od tego wyzwoliła. Nie obwinia i nie oskarża. Rozpościera po marcowy obraz Polski i jej stosunek do Żydów, których postanowiono wygnać.
Namiastki rodzin, ludzie, którzy przeżyli Holocaust, odważni z wolą do życia, którzy przetrwali głód, ból i okrucieństwo...
Kończy się ich szczęście w nieszczęściu roku '68. Władza po ponad 20 latach znowu rozdziela rodziny, każe spakować życie w drewniane skrzynie i opuścić Polskę. Zabiera środki do życia, fotografie cudem ocalałe wojnę, pamiątki rodzinne, tożsamość, pracę, wszystko.
Imigracja obowiązkowa.
Nie jestem w stanie więcej napisać, upokorzenie było tak przejmujące, że niejednokrotnie serce kwiliło z rozpaczy.

To powinna być książka obowiązkowa w szkołach.

To powinna być książka obowiązkowa w szkołach.

Gorzka i emocjonalna opowieść jak z dnia na dzień traci się obywatelstwo i dotychczasowe życie. Autorka pokazuje samotność wyjeżdżających, upokorzenie zafundowane przez celników, a także absurdalne oskarżenia:
"W przypadku Pana Horeckiego padł również dodatkowy zarzut terroryzowania polskich dzieci przez żydowskiego psa. Opisany przez podwładną incydent miał miejsce na wakacjach firmowych, kiedy oskarżony pies rodziny Horeckich, Klops, rzekomo obszczekiwał dzieci poszkodowanej. (…) 30 sierpnia z Dokumentami Podróży, już jako bezpaństwowcy, cała rodzina Horeckich wyjechała do Szwecji z Dworca Gdańskiego w Warszawie. Klops też"

Polska 1968 r.- data mówi wiele. Niesamowita historia emigracji autorki, wywarła na mnie duże wrażenie i współczucie. Okropne czasy i znieczulica w urzędach, służb celnych, sąsiadów. Żal, że tak się potoczyło, na pewno ze stratą i hańbą dla Polski. To byli wartościowi ludzie. Jednak potrafili się odnaleźć w innych krajach. Zrobili kariery naukowe. Straty moralne, utrata dobytku i poczucie krzywdy, tkwi w ludziach- niestety do dziś. Nie dziwię się. Sabina Baral opisała życie w Polsce i z wygnania. To ważny dokument i świadectwo jak potraktowano ludzi od pokoleń związanych z Polską. Tym bardziej okrutne, że po przeżyciach i traumie wojennej. PRZEPRASZAM za Polskę. Książka pięknie wydana. Zdjęcia. Polecam.

• Judaica

Sabina Baral Zapiski z wygnania Zobacz więcej