Zapiski z wygnania

Wydawnictwo: Austeria
7,56 (34 ocen i 12 opinii) Zobacz oceny
10
4
9
2
8
11
7
13
6
2
5
1
4
0
3
1
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788378661535
liczba stron
152
język
polski
dodał
tsantsara

"Zapiski z wygnania" Sabiny Baral, to przejmujące opowiadanie-dokument z wydarzeń marcowych, z 1968 roku. Przymusowa emigracja opisana oczami młodej dziewczyny, która wraz z rodziną opuszcza Polskę. Przypomnienie tych dramatycznych wydarzeń staje się równocześnie przestrogą dla przyszłych pokoleń przed wszelkimi rodzajami nienawiści, ksenofobią, antysemityzmem. (Ewa Lipska)

 

źródło opisu: www.austeria.pl

źródło okładki: www.austeria.pl

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (159)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 696
Monika | 2018-05-01
Na półkach: Milczenie..., Przeczytane
Przeczytana: 01 maja 2018

Nie oceniam, nie jestem w stanie tego zrobić.

Po przeczytaniu tej książki można właściwie tylko milczeć. I zajrzeć w siebie, czy czasem nie mamy czegoś na sumieniu. Już słyszę larum. Przecież to nie my, przecież to było pięćdziesiąt lat temu.
Ale, jak pisał mistrz Wojciech Młynarski "wojna nigdy nie jest daleko/wojna zawsze jest bardzo blisko". A wojna to nie zawsze bomby i karabiny...

Ta książka boli, porusza, nie pozostawia obojętnym. Banalne słowa...ale tak jest.
I ta spokojna narracja Sabiny Baral...spokojna, a pod tym spokojem piekło. Opis przygotowań do wyjazdu, do przymusowej emigracji w 1968 roku zapamiętam na długo...
"Zapiski z wygnania"- jedna z NAJWAŻNIEJSZYCH książek jakie przeczytałam.

książek: 9999

Bardzo ładnie wydana książka - dobry papier, duże marginesy, dobrej jakości fotografie - i bardzo ważne świadectwo. Kto z tych, którzy zostali w Polsce, Żydów-Polaków lub ich przyjaciół może z takiej perspektywy opowiedzieć historię wygnania Żydów w 1968-9 roku? Nikt. Dobrze więc, że autorka dała się namówić na opisanie swej rodzinnej historii. I zrobiła to - po latach emigracji - pięknym językiem polskim, przejmująco i bez popadania w przesadę. Choć wyraźnie czuje się jej ból, ból odrzucenia, częściowo dziecinny (obrzucanie kamieniami, bo Żydówka), spotęgowany potem rozpętaną polityczną nagonką oraz obojętnością i małodusznością otoczenia. To perspektywa wielu Żydów, zwłaszcza amerykańskich, którzy z Polski wyjechali po 1945 roku lub musieli wyjechać po 1968. Rozumiem tę traumę i też uważam, że kraj, który często ukochali, w którym żyli przecież od pokoleń, nie zrobił nawet żadnego gestu, by im gorycz tego wygnania, choćby symbolicznie, złagodzić. Boleję nad tym. Ale Polska wciąż...

książek: 901
czytankianki | 2018-04-13
Na półkach: Przeczytane, 2016

Sabina Baral opuściła Polskę na fali marcowej nagonki. W 1968 r. wchodziła dopiero w dorosłość – zaczęła studia na wrocławskiej politechnice, miała plany na przyszłość. Nic z nich nie wyszło, ale finał tej smutnej historii nie był najgorszy: dziewczyna dotarła do Stanów Zjednoczonych, zdobyła wykształcenie i ogromny sukces zawodowy. To pewne pocieszenie, nie wiem jednak, czy dla bohaterki wydarzeń wystarczające.


W "Zapiskach z wygnania" największe wrażenie zrobił na mnie opis przygotowań do wyjazdu. Baral pokazuje ten etap bardzo szczegółowo i nie pozostawia wątpliwości, że był gehenną. Na początek pospieszne wyprzedawanie „majątku” i zbieranie przeróżnych, niekiedy absurdalnych, zaświadczeń. Później poszukiwanie na rynku towarów, które można by spieniężyć na Zachodzie, i wreszcie upokarzająca odprawa celna, której pomyślność uzależniona była od wysokości łapówki i widzimisię celników, na ogół wyjątkowo sumiennych.

W tym kontekście nie zaskakują gorzkie słowa autorki: […]...

książek: 1226
bromba | 2017-09-05
Przeczytana: 05 września 2017

Tej książki nie da się oceniać 'za walory literackie', bo jest wstrząsającym i unikalnym dokumentem nie-pisarki. Wydawało mi się, że na temat Marca'68 już sporo czytałam, a jednak dopiero przy tej lekturze łuski spadły mi z oczu. Ileż upokorzeń ci ludzie pozbawiani kraju i domu musieli znieść, by je (kraj i dom) móc opuścić! Dominujące uczucie towarzyszące mi przy czytaniu tej książki to wstyd...

Skoro polski rząd domaga się odszkodowań wojennych od Niemiec, w pierwszym rzędzie powinien wynagrodzić straty materialne, ale i moralne (tylko jak? wg jakiej miary je licząc???) poniesione przez Żydów wydalonych z Polski w ramach tej nagonki.

książek: 1
Paweł | 2015-08-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 18 lipca 2015

„Zapiski z wygnania” to bardzo osobiste wspomnienia Sabiny Baral dotyczące wymuszonej emigracji czyli wygnania ostatniej dużej grupy polskich Żydów, po tzw. marcowych wydarzeniach 1968 roku. Autorka opisuje własne przeżycia i doświadczenie po kolejnej fali antysemityzmu, szczegółowo opisując wszelkie biurokratyczne szykany, administracyjne opresje oraz atmosferę, która otaczała tę nikczemną sytuację, która dotknęła cudem ocalałych z wojennej pożogi.
Autorka opowiada o odczuciach własnych, swoich rodziców oraz innych przymuszonych do tego exodusu. Opisuje dramatyczne rozstania, niepewność jutra oraz skandaliczne upokorzenia jakiego doznali niczemu niewinni ludzie.
Możemy dowiedzieć się jak wyglądała trasa wygnania: Wiedeń, Rzym, Detroit, jak młoda dziewczyna, czująca odpowiedzialność za starszych już wiekiem i doświadczonych gehenną holocaustu rodziców, kroczy w nieznane i jak dumnie i odważnie pokonuje przeciwności losu.
Autorka po wielu latach niekomunikowania się w języku...

książek: 426
Anna | 2018-06-21
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 20 czerwca 2018

Jeszcze jedna książka (bardzo potrzebna), która pokazuje brzydką twarz Polski i Polaków. Boli ta lektura, boli krzywda Żydów, którzy po potwornej traumie Holokaustu zostali znowu skrzywdzeni, którym złamano życie po raz kolejny. Młode pokolenie poradziło sobie, chociaż chyba nie do końca, zadra pozostała, niechęć do Polski także. Najtrudniej miało starsze pokolenie, z cierpieniem znoszące konieczność życia na obczyźnie.
Czytając wspomnienia Sabiny Baral, ale i uczestnicząc w życiu publicznym, nie mogę oprzeć się wrażeniu, że cechą wielu Polaków jest nienawiść do innych, wynikająca chyba z zazdrości i poczucia krzywdy. Nie nauczyliśmy się tolerancji i empatii. Mam tylko nadzieję, że ta i podobne książki choć trochę zmienią świat, wystarczy pomyśleć, co by się stało, gdyby mnie kazano natychmiast emigrować w nieznane, podrzeć pamiętnik, porzucić ukochane pamiątki, zostawić, przyjaciół i znajomych...

książek: 154
CORO | 2018-12-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 06 grudnia 2018

Polska 1968 r.- data mówi wiele. Niesamowita historia emigracji autorki, wywarła na mnie duże wrażenie i współczucie. Okropne czasy i znieczulica w urzędach, służb celnych, sąsiadów. Żal, że tak się potoczyło, na pewno ze stratą i hańbą dla Polski. To byli wartościowi ludzie. Jednak potrafili się odnaleźć w innych krajach. Zrobili kariery naukowe. Straty moralne i poczucie krzywdy, tkwi w ludziach- niestety do dziś. Nie dziwię się. Sabina Baral opisała życie w Polsce i z wygnania. To ważny dokument i świadectwo jak potraktowano ludzi od pokoleń związanych z Polską. Tym bardziej okrutne, że po przeżyciach i traumie wojennej. PRZEPRASZAM za Polskę. Książka pięknie wydana. Zdjęcia. Polecam.

książek: 21
Cesar | 2018-03-06
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 06 marca 2018

Za parę dni spotkanie z autorką, więc przeczytać chciałem koniecznie. Ale nie sądziłem, że łyknę książkę w jeden wieczór...
Prawie 50 lat temu wyjechała z Polski. Dwudziestoletnia Żydówka, wrocławianka, studentka. Uznała, że nie może dłużej mieszkać w kraju, który jej nie chce. W którym jej nie chcą.
Zabrała oboje rodziców. Wyjechali do Wiednia, stamtąd do Rzymu, a z Włoch do USA, do Detroit.

Byłaby to dość banalna notka o losie trojga polskich Żydów, którzy w 1968 roku przestali być polscy. Banalna, bo wiele historii polskich Żydów naznaczonych rokiem 1968 kończy się zdaniem „Wsiedli do pociągu (albo na prom) i wyjechali”.
Ale zamiast banalnej notki mamy książkę napisaną przez ową młodą – pięćdziesiąt lat temu – dziewczynę. Książka mówi o tym, o czym inne relacje milczą: co się działo po decyzji o wyjeździe. Autorka, Sabina Baral, opisuje swój pierwszy, najtrudniejszy okres emigracji. Poczynając od starannego upokarzania, jakie Polska zafundowała jej na koniec, przez życie w...

książek: 4
TeresaMonika Rudzka | 2016-08-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 28 czerwca 2016

"Zapiski z wygnania" Sabi Baral. Moje wrażenia...

Wiele razy rozważałam te sprawy ze znajomymi, ale najczęściej dyskutowałam z moją córką. Żywia zmarła w lutym 2013 r., lecz w dalszym ciągu codziennie toczę z nią rozmowy i wspominam te najważniejsze. Pamiętam: dość beztrosko stwierdzaliśmy, że przymusowa emigracja Żydów z Polski po wydarzeniach w marcu 1968 r. wyszła im na dobre. W nowych miejscach zamieszkania, w krajach Europy zachodniej, w USA osiągnęli sukcesy zawodowe i materialne, zdobyli pozycję, jaka była wtedy praktycznie niedostępna w siermiężnej, socjalistycznej Polsce.
- Istotnie, ale zawsze widzi się tych, którym się udało, a przecież są również przegrani – powiedziała wtedy moja córka. – W dodatku tak naprawdę nie wiemy, ile to ich kosztowało, jakie stoją za tym traumy, jaki wysiłek, jak mocno złamano tym ludziom charakter, jakie nieodwołalne szkody poniosło ich zdrowie psychiczne. Przecież znasz historię Mileny!
Milena, bliska koleżanka córki musiała razem z...

książek: 414
GZal | 2017-02-27
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 27 lutego 2017

[kategoria oceny - nie bardzo dobra, tylko bardzo ważna]

Sabina Baral ma dwadzieścia lat, jest na początku studiów na Politechnice. Wspólnie z innymi słuchają przemówienia Gomułki. Musi z rodziną wyjechać z Polski. Najpierw do Wiednia, później do Rzymu, żeby dostać się do dalekiej rodziny w Detroit w Stanach Zjednoczonych. Tyle sucha relacja. Jak wyglądał w szczegółach ten wyjazd opowiada autorka.
[...]
calość:
http://www.speculatio.pl/zapiski-z-wygnania/

zobacz kolejne z 149 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
Powiązane treści
Najpierw książka, potem... teatr

Regularnie piszemy o filmowych adaptacjach literatury. Tym razem na tapet bierzemy spektakle teatralne, które powstały w oparciu o książki. Tych, którzy boją się, że zaroi się tu od „Dziadów” i „Kordianów”, zapewniamy, że dramaty zostawiamy na boku, a zainteresowanie kierujemy głównie w stronę adaptacji współczesnej beletrystyki i literatury faktu. Głównie.


więcej
Angelus 2016 – znamy tytuły zakwalifikowane

Jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus ogłosiło listę książek zakwalifikowanych do tegorocznej edycji. Finałową siódemkę nominowanych tytułów poznamy na początku września, a zwycięzcę – 15 października.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd