komisk, zemsta, kresy,
komiksy
Marta

„W powojennym państwie polskim dominują nieszczęście, duma i strach” – fragment artykułu z ‘Life’ 1938 „Nie przebaczaj” to pierwsza część komiksu rysowanego przez Mariannę Strychowską do scenariusza Kuby Ryszkiewicza, którego akcja osadzona jest w dwudziestoleciu międzywojennym na Kresach Wschodnich. Komiks gatunkowo jest mrocznym westernem, którego inspiracji można szukać w filmach Quentina...

„Nie przebaczaj” to pierwsza część komiksu rysowanego przez Mariannę Strychowską do scenariusza Kuby Ryszkiewicza, którego akcja osadzona jest w dwudziestoleciu międzywojennym na Kresach Wschodnich. Komiks gatunkowo jest mrocznym westernem, którego inspiracji można szukać w filmach Quentina Tarantino, oryginalnej trylogii „Gwiezdnych Wojen” czy w westernach, takich jak „The Unforgiven” czy „Deadwood”.

„Nie przebaczaj” opowiada o losach rodziny – Eustachego, Marii i ich syna Tadeusza, którzy po wojnie powracają do majętności na Kresach Wschodnich. Tam przez lata wiodą spokojne życie, aż do momentu, kiedy w brutalny sposób zostają z majątku wyrzuceni przez bandę Łazara.

„Nie przebaczaj” zdecydowanie nie jest komiksem historycznym.

źródło opisu: http://nieprzebaczaj.pl/o-komiksie/

źródło okładki: http://nieprzebaczaj.pl/o-komiksie/

Wkp | 2019-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2019

TARANTINO ZROBIŁBY TO LEPIEJ

Po okładce i tytule trudno spodziewać się, o czym właściwie traktuje ten komiks. Jakiś gość z nożem, nad nim litery układające się w Nie przebaczaj – pewnie coś w stylu męskiego kina lat 70. i 80., gdzie twardziel (ale taki bardziej swojski, który mógłby rzucić krótkie: bo to zła kobieta była albo lepiej a kto umarł, ten nie żyje) smakuje na zimno swoją zemstę. Myśląc tak o tej opowieści, wcale nie byłem daleki od prawdy. Owszem, rzecz okazała się swoistym westernem osadzonym w realiach międzywojnia z nutką ludowej fantastyki, jednak nadal bliska temu, o czym pisałem. Odkrywczość nie jest więc najmocniejszą stroną tego albumu, jednak to całkiem nieźle wykonana opowieść, którą czyta się szybko i bez znudzenia.

„W powojennym państwie polskim dominują nieszczęście, duma i strach”. Tak o okresie międzywojnia w naszym kraju pisał magazyn Life w swoim reportażu. I o tym, w jak najbardziej dosadny sposób, przekonują się bohaterowie niniejszej...

Mecha_Kulturacja | 2019-06-30

Nie Przebaczaj to mocna, brutalna ale diabelnie dobra historia, w której nikt nie może czuć się bezpieczny. Pochłania się ją w mgnieniu oka, ale pewne obrazy pozostają z nami na dłużej. Zmuszają do refleksji i przemyśleń. To nie jest czysta rozrywka, to historia która ukazuje zło tkwiące w człowieku, wylewające się na wszystko wokół i zarażające całe otoczenie. Wszystko to w iście westernowym klimacie.

zaganka84 | 2018-09-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy
Przeczytana: 22 września 2018

Swietny komiks. Brutalna historia, ciagle napiecie, bardzo dobrze sie czyta, ciekawa kreska. Polecam.

Alicya Oss | 2016-11-06

Autor scenariusza serialu Póki śmierć nas nie rozłączy, Kuba Ryszkiewicz, nie ukrywa, że w przypływie entuzjazmu planował, że w pierwotnej wersji Nie przebaczaj miało zaistnieć jako historia filmowa pt. Cel shading. Jak to jednak w życiu bywa, chłodna kalkulacja oparta na analizie kosztów scenografii, kostiumów i szeroko rozumianej post produkcji ostudziła entuzjazm skuteczniej niż koperta z Urzędu Skarbowego. Czasami jednak nie warto załamywać rąk i porzucać marzeń. Wystarczy odrobina kreatywności i szczypta wyobraźni, by doprowadzić pomysł do realizacji. Dzięki tym cechom Ryszkiewicz poniekąd dopiął swego. Mamy więc okazję zabrać się z nim w podróż w czasie do dwudziestolecia międzywojennego i zderzyć się z wykreowaną przez niego twardą, bezlitosną rzeczywistością.

Całość na: http://alicya.pl/nie-przebaczaj-tom-i-kuba-ryszkiewicz/

mdadamiec | 2016-05-25
Na półkach: Przeczytane, Komiksy

Komiks Ryszkiewicza jest nieźle napisany, wciąga i robi wrażenie swoją mrocznością i brutalnością. Tu kilka stron bez tekstu, rysunki same opowiadają historię - tam dłuższa wypowiedź po rosyjsku, ale napisana tak, że da się zrozumieć i bez znajomości języka. Postaci mają swoje głosy. Historia jest wiarygodna, ale nie oczywista. Z drugiej strony wiele wątków, momentów i możliwości pozostaje niewykorzystanych, ledwie zarysowanych.

Większy problem mam z rysunkami Strychowskiej. Niby mi się podobają - naprawdę dobrze oddają atmosferę, cenię odwagę, żeby nieraz zostawić nawet całą stronę czarną. Z drugiej strony są wyjątkowo kanciaste tam, gdzie według mnie nie powinny - na twarzach, dłoniach. Opowiadanie obrazem z panelu na panel też nie zachodzi tak jak powinno - tu bohater trzyma butelkę tak, na następnym rysunku już odwrotnie.

W sumie jestem troszeczkę rozczarowany - niby mi się podobało, ale jednak ciężko mi z czystym sumieniem powiedzieć, że komiks jest "dobry" -...

JaneS | 2015-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2015

NIGDY NIE PRZEBACZAJ TYM, KTÓRZY NA TO NIE ZASŁUGUJĄ

Ludzie w całym naszym życiu krzywdzą nas wielokrotnie. Zadają nam dotkliwe ciosy nie raz, nie dwa. Czy wszystkie krzywdy można wybaczyć? Czy wszystkie rany da radę wyleczyć czas? Na te pytania postara się odpowiedzieć część pierwsza komiksu rysowana przez Mariannę Strychowską do scenariusza Kuby Ryszkiewicza.

Akcja komiksu rozgrywa się w dwudziestoleciu międzywojennym na Kresach Wschodnich. Eustachy- głowa rodziny, wraca po wojnie do domu do swojej żony Marii i syna Tadeusza. Nie wiadomo jak długo go nie było u boku rodziny, nie wiadomo, gdzie walczył.
Przez jakiś czas rodzina wiedzie spokojne sielskie życie, aż do momentu, kiedy zjawia się u nich Łazar i jednym mocnym, zdecydowanych ruchem ręki podrzyna Eustachemu gardło. W takim wypadku brzemienna Maria i Tadeusz muszą uciekać jak najdalej z miejsca mordu. Schronienie znajdują w domu, w którym to panie sprzedają usługi panom spragnionych wrażeń. Mimo tego nie mogą oni...

Edylla | 2015-07-27

Historia Nie przebaczaj rozgrywa się w dwudziestoleciu międzywojennym. Eustachy wraz z żoną i synem z powodów finansowych, przeprowadzają się na Kresy Wschodnie. Tam żyją spokojnie, aż do 1931 roku, kiedy to, niejaki Łazar, zabija Eustachego. Syn Tadeusz wraz z ciężarną matką znajdują schronienie w burdelu. Jednak przeszłość nie daje o sobie zapomnieć.

Przede wszystkim należy powiedzieć, że ten komiks nie jest przeznaczony dla osób o słabych nerwach. Ta historia nie jest piękna, jest brutalna, momentami obrzydliwa wręcz. Fabuła, poprowadzona stopniowo, przedstawia postać Tadeusza, który najwidoczniej będzie głównym bohaterem komiksu. Ten tom to rodzaj prologu, pokazującego, jakie wydarzenia ukształtowały tą postać. Autor zamknął przestawioną tu historię klamrą, jednak pozostawia wiele niewiadomych, budząc w czytelniku pewien niedosyt. Ponadto koniecznym jest tu pochwalenie rusyfikacji języka - ten zabieg wyszedł tu wręcz idealnie. Jedyne, na co jestem obrażona to zakończenie w...

gabRysiek recenzuje | 2015-07-18
Przeczytana: 16 lipca 2015

Recenzja na:

Dlaczego zawsze, kiedy słyszymy słowo "komiks", pierwsza na myśl przychodzi nam kolorowa gazeta dla dzieci i młodzieży, którzy szukają czegoś prostszego niż książka, gdzie mogą zobaczyć więcej obrazków niż słów? Dlaczego ludzie kojarzą to słowo tylko i wyłącznie z czymś tak banalnym, jak opowieść o Supermenie, Batmanie czy Spidermanie, gdzie wszystko da się wywnioskować z wielu ilustracji? Przecież na całym świecie jest dużo, dużo więcej rysowanych opowieści, które wcale nie są tak łagodne i przyjazne jak nam się wydaje. Niektóre są brutalne, niesamowicie prawdziwe, inne smutne, a jeszcze inne wulgarne. Wszystkie te rysowane opowiastki niosą coś ze sobą, wszystkie mają nam coś przekazać. Niektóre mają zapewnić nam tylko rozrywkę, lecz pozostałe mają nami poruszyć. Dlaczego więc nie kojarzymy tego z nimi? Czyżbyśmy woleli mieć przed oczami wizję kolorowego, bajkowego świata,...

Anna | 2015-07-12
Przeczytana: 03 lipca 2015

Komiksy kojarzą mi się z nastoletnimi chłopcami, którzy z zapałem śledzą losy Kapitana Ameryki czy innego Batmana. Mimo to zawsze mnie ta forma interesowała, kiedy więc dostałam propozycję, aby się zapoznać z komiksem Kuby Ryszkiewicza i Marianny Strychowskiej, chętnie z niej skorzystałam. Tym bardziej, że jego tematem nie są superbohaterowie.