Gracz

Wydawnictwo: Poradnia K
Игрок
literatura piękna
idaredalma

„Gracz" to ostra satyra na jelcynowską Rosję lat dziewięćdziesiątych a zarazem powrót do popularnego, a ostatnio niesłusznie zapomnianego gatunku – powieści łotrzykowskiej. Młody człowiek - Jurij Ałtynow - notoryczny hazardzista i blagier jedzie nocnym pociągiem relacji Rostów-Moskwa. Pociąg pędzi przez kraj, w którym bieda aż piszczy, a pasażerowie oddają się hazardowi, w którym stawki...

Młody człowiek - Jurij Ałtynow - notoryczny hazardzista i blagier jedzie nocnym pociągiem relacji Rostów-Moskwa. Pociąg pędzi przez kraj, w którym bieda aż piszczy, a pasażerowie oddają się hazardowi, w którym stawki sięgają tysięcy dolarów.

źródło opisu: http://sklep.poradniak.pl/

źródło okładki: http://sklep.poradniak.pl/

| 2017-09-02
Przeczytana: 02 września 2017

Nie rozumiem niskiej oceny.
Powieść łotrzykowska - najtrafniejszy opis.
Przeczytana jednym tchem. Za jednym podejściem.
Rosyjska dusza w każdym zakątku.
Z uśmiechem na ustach POLECAM

Pierogi_i_Pączki | 2017-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2017

Łotrzykowska powieść z czasów gangsterskiej Rosji. Trochę przestylizowana, ale ciekawa. Czytałoby się ją dużo lepiej jakieś 20 lat temu...

Alis87 | 2017-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2017

Nie wiem na czym polega cały fenomen tej książki, ale czyta się ja bardzo szybko. Po prostu świetna ! Zakończenie - rewelacyjne, niejednokrotnie czytając uśmiechałam się sama do siebie i w głowie chwaliłam głównego bohatera za pomysłowość. Na uwagę zasługuje również sam opis głównych postaci. Autor przedstawił ciekawe podejście do życia jako pewnej gry, zabawy. Polecam :)

almos | 2015-10-08
Przeczytana: 05 października 2015

Dziejąca się we współczesnej Rosji historia młodego człowieka, który chce zdobyć fortunę grając w karty, przypomina trochę film 'Wielki Szu' Chęcińskiego.

Książka zaczyna się tak, że bohater, Jurij Ałtynow, genialny szuler, wsiada do pociągu relacji Rostów-Moskwa i zaczyna tam bawić się w demiurga, który może dowolnie kształtować rzeczywistość: zmienia trasy pociągów, zawiera fałszywy ślub, organizuje fikcyjne zakłady bukmacherskie w których uczestniczą wszyscy pasażerowie, itd., itp. Dla niego życie to teatr w którym on sam jest najważniejszym reżyserem, a jego najważniejszym narzędziem są paczki banknotów. Bo w Rosji dzisiejszej kupić można wszystkich: kolejarzy, milicjantów, ministrów, nie ma żadnych zasad, wszystko jest kwestią ceny (podanej w dolarach).

Czyta się to nieźle, widać, że autor dobrze się bawił w trakcie pisania książki, czy czytelnik bawi się również, to już sprawa inna. Nie jest to tak dobre jak 'Biurko' tego samego autora, bo tamta książka niosła pewną...