839047980X

źródło okładki: http://www.vivarium.com.pl/

Emsi | 2016-11-03
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 03 listopada 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Naturalizm, biologizm, fizjologia, kał, sperma, kurwy, szaleństwo, klozet.

Oto co wyniosłam z lektury tytułowego opowiadania, zanim go do końca nie przemyślałam. Tekst "Piotruś. Apokryf" przesycony jest opisami najobrzydliwszych elementów świata, skłonności człowieka, smrodem, brudem i grzechem.

Mamy tu do czynienia z brutalnym obnażeniem ciała i natury ludzkiej. Napotykamy olbrzymie zderzenie kulturowe związane z obserwowaną przez Piotrusia rzeczywistością oraz nietypową zwyczajowością.
Świat przedstawiony jest światem pełnym perwersji (pani Cin i jej psie obroże, Batia i nieukrywana zoofilia czy orgiastyczne skłonności), szaleństwa (parający się poezją, psychicznie chory ojciec Batii), kontrowersjami (Piotruś sprzedający sam siebie na targu, wykupiony wyłącznie po to, by zajmował ubikację na przekór współlokatorom pani Cin), ułomnościami natury i duszy ludzkiej (kalectwo Piotrusia, zagubienie się w świecie, uległość wobec otaczających go realiów, trzeciorzędne - o ile mogłyby...

Kat | 2014-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2014

Opisy w pierwszej części zasługują na 10, ale potem bywa momentami trochę nie tak... Ale choćby i tylko dla lipskiego widzenia świata, miasta, szuka - warto!

JamNieMiszcz | 2015-05-30

dziwna, ale przez to interesująca lektura, warto przeczytać

koemata | 2013-06-02
Na półkach: Przeczytane, Az w 2013
Przeczytana: 19 lipca 2013

autor i bohater jest sparaliżowany (częściowo)
– Otóż dziś tylko jazzowy alt. Dawniej panowała era sopranu. Gdy dziewczyna śpiewała altem, mówiono, że nie ma głosu.

Grzegorz Mastalerz | 2016-11-09
Przeczytana: 02 września 2016